Knižní svět ve třiceti otázkách

10. march 2012 at 19:31 | Destel |  About me
Tenhle řetězák mě hodně zaujal a řekla jsem si, že si opět zodpovím pár otázek. Koneckonců jsem teď s četbou trochu pozadu, protože jsem se dala čistě na povinnou četbu a to mi vždycky trvá trochu dýl. Ať to tu zbytečně nestojí...
Otázky jsem vzala z blogu brcqo.blog.cz.1. Co ti četli rodiče, když jsi byla malá?
Na něco si vzpomínám. Byla to nějaká knížka o králíkovi. Potom jsem měla strašně ráda knížku o šťěňátku, kde byly tři příběhy. Nejraději jsem měla ten, kdy ukradlo včeličkám med.
Co jsem se ale naučila sama číst, pustila jsem se do pohádek sama.

2. Co jsi četla ve škole, jako první povinnou četbu?
Tak to vůbec netuším. Na základce jsme ještě povinnou četbu tak neřešili. Našemu učiteli to bylo jedno, hlavně, že jsme něco četli, takže jsem si vždycky vybrala nějakou fantasy knížku.
Na střední už jsem se k tomuto odvětví dostala mnohem blíž. Možná to byl Egypťan Sinuhet. Ale z těch, o kterých se pak učí jsem určitě mezi prvními přečetla Filosofskou historii od Jiráska nebo Toma Sawayera.

3. Co tě donutili přečíst ve škole a tebe to absolutně nevzalo?
Asi si na nic takové nevzpomenu. Možná je to tím, že mě většina knih zajímá. A jak už jsem říkala na základce nás číst moc nenutili. Na střední je seznam povinné četbě daný a jsou tam takové knihy, které patří mezi ty nejlépe ztravitelné, takže to taky nijak nepohoršilo. Navíc se každý rok měnil, takže jsem stejně vždycky četla to, co mě zaujalo v hodinách.

4. Máš při čtení nějaký zlozvyk?
Musím něco jíst nebo poslouchat hudbu. Když jenom sedím a čtu, připadá mi, že je v místnosti strašné ticho. Úplně ideální jsou takové ty oplatky (krekry) nebo tyčinky, protože se většinou do knihy zažeru a jím mechanicky. Takže brambůrkám se vyhýbám.

5. Máš při čtení nějaké zásady?
Ráda si čtu o samotě. Když si knihu otevřu před televizí, kde se slézá větší část naší rodiny, moc toho nepřečtu.

6. Čím zakládáš knihy?
Záložkou, fotkami, jízdenkami, někdy jenom obyčejným papírem. Skrátka co je po ruce.

7. Kde nejraději čteš?
Většinou si čtu v posteli nebo ve vlaku.
V létě si vždycky vyvěsím houpací síť do koruny naší třešně a tak se zašiju klidně na celý den.

8. V jaké poloze nejčastěji čteš?
V leže, na zádech i na břiše. V sedě mě většinou bolí záda, takže to jen v případě, že sedím v křesle nebo právě ve vlaku když mám za sebou nějaké opěrátko.

9. Dokážeš číst v dopravních prostředcích?
Číst ve vlaku nebo v autobuse mi nedělá žádný problém. V autě se mi vždycky po nějaké době udělá špatně.

10. Navštěvuješ nějakou knihovnu?
Teď už jenom jednu, ale asi před třemi roky jsem dokonce chodila do tří. Teď chodím pouze do dospěláckého oddělení ve městě. Ale ségra je tam v dětském oddělení, takže si občas něco půjčím i odtamtud (zvlášť, když většina YA literatury je právě tam, co nepochopím). Taky se zaregistrovala v knihovně v místě školy, takže tam je i v dětském i v dospěláckém.
A pak je tu naše místní knihovna, díky které jsem měla možnost přečíst si ty správné knihy, které mě zavedly na cestu knihomola. :D

11. Kolik knih si průměrně odnášíš z knihovny?
Obvykle jich mám doma kolem 10-12, ale nestihnu je přečíst do termínu, takže ty prečtené vždycky pouze vyměním za nové. To číslo se pohybuje mezi 5-6 knížkami.

12. Vrátila jsi už knihu do knihovny bez toho, aby si ji přečetla?
Určitě. Nevzpomenu si na všechny, přestože jich moc není. Většinou je dočtu i v případě, že mě to nebaví. Chrám matky Boží v Praříži jsem nedočetla kvůli tomu, že jsem se zrovna zaregistrovala v knihovně a nebyla jsem si jistá, jestli si můžu některé knihy nechat doma, i když už je po termínu, takže jsem ji raději vrátila.
Ale většinou se jedná o knihy věděcké, např. o psychologii nebo podobného zaměření.

13. Chodíš častěji do knihovny, nebo do knihkupectví?
Určitě do knihovny. V knihkupectví je to strašně deprimující, protože většinou nemám prachy, a i když je mamka v tomhle směru docela tolerantní člověk, taťka zase vůbec. Minulý rok jsem naštěstí dostala slušnou brigádu, takže jsem část peněz investovala do knih.

14. Jak často vybíráš knihu podle obálky?
Hodně často. Podle mě je totiž obálka součástí knihy, stejně jako vás zaujme jméno autora, protože je váš oblíbený nebo anotace na zadní straně... Když má kniha špatnou obálku, prostě mě to ovlivní. Mám ráda, když nějakým způsobem poukazuje na příběh. Taky mě docela naštve, když má dobrý příběh natolik strašnou obálku, že to většinu lidí odradí a právě ty knihy, které za moc nestojí mají obálku nádhernou a tak se dostanou do podvědomí více čtenářů... Je to prostě nespravedlivé.
Někdy bych je raději všechny obalila novinami a hotovo.

15. Máš elektronickou čtečku knih?
Ano letos jsem ji objednala a zatím jsem s ní spokojená. Sice mi nebere některé české znaky, když zconvertuji formát pdf do epubu, ale dokumenty to vezne bez problémů. A díky tomu jsem konečně přečetla i nějaké knihy v angličtině.
Taky teď většinu knih sháním na internetu a nemusím si je tak kupovat, což je pro ekonomiku sice rána, ale mě se to náramně líbí. :)

16. Jak často čteš knihy mimo svůj oblíbený žánr?
Kromě fantasy žárnu se neštítím ani žádného jiného. Akorát romance mi vždy dělali problém, ale začínám do toho trochu pronikat. S povinnou četbou také nemám problém, mám dokonce udělaný seznam knih ze všech ročníků, co jsem kdy brali a hodlám je všechny přečíst a veřte, že je to dost slušný seznam.
Docela mě štve, že jsem nepřišla na chuť novodobé literatuře typu Vieweg, Irving nebo Monyová.

17. Existují knihy, kterým se vyhýbáš?
Ani ne, přečtu cokoliv, co mě zaujme a i to, co mě nezaujme a během četby zjistím, že mě to nemá šanci zaujmout. Jak už jsem řekla, moc nemusím romance, ale není to tak, že bych se jich přímo štítila.

18. Je nějaká kniha, která tě rozhněvala?
Myslím, že ani ne. Jsou knihy, které ve mě vyvolají nějaké pocity i několik dní po dočtení. Ale že bych se při některé rozhněvala... To vážně netuším.

19. Kniha, od které jsi neměla žádné očekávání, ale nakonec se ti líbila?
Na tuhle otázky taky nejspíš nemám odpověď. Kdybych od té knihy nic nečekala, tak ji nejspíš ani nezačnu číst...

20. Kniha, od které jsi očekávala hodně, ale nakonec se ti vůbec nelíbila?
Nějaká taková určitě byla. Ne, že by se mi vůbec nelíbila, ale rozhodně jsem z ní byla zklamaná, protože jsem čekala víc.

21. Největší knižní výzva, kterou jsi ustála?
Minulý rok jsem si dala limit sto knih za rok.

22. Největší knižní výzva, do které se stále bojíš jít?
Přemýšlela jsem, že ten limit zvednu na dvě stovky, ale ji jasné, že na něco takového bych potřebovala mnohem víc času, tak někdy v budoucnu zkusím aspoň těch sto padesát.

23. Kniha, kterou jsi nedokázala dočíst?
Na žádnou jsi nejspíš nevzpomenu... až na toho Victora Huga a nějaké ty vědecké knihy jsem zatím přečetla vždy všechny, co jsem začala číst.

24. Existuje kniha, kterou čteš vždy při nějaké příležitosti?
Taková zatím není, ale třeba časem...

25. Oblíbená filmová adaptace knihy?
Samozřejmě Harry Potter, Hvězný prach, Pán prstenů nebo Pýcha a předsudek, Evžen Oněgin... A samozřejmě Hra o trůny.

26. Filmová adaptace knihy, které tě totálně zklama?
Nebudu jediná, kdo zmíní Eragona. Na další si hned tak nevzpomenu.

27. Oblíbená knižní postava?
Bartimaeus, Snape, Valek... Z těch ženských nejspíš Mercedes Thompson.

28. Oblíbený knižní záporák?
Samozřejmě Severus Snape a Draco Malfoy. V Eragonovi jsem žrala Murtagha. A na víc si jich asi nevybavím.

29. Je nějaká knižní postava, která ti stojí vzorem?
Zatím jsem nenarazila na postavu, kterou bych si takhle dala za vzor. V tomhle bodě nad knihami vítězí anime, kde mám těch vzorů až až... Samozřejmě jsou takové postavy, u kterých si řeknu. Jo taková jsem i já, ale na jejím místě bych se nejspíš zachovala jinak, takže ji za to budu obdivovat... Ale časem se ty postavy prostě vytratí z paměti, protože je nahradí další a pak zase další...
Je jich prostě hodně.

30. A naopak nějaká, která se podle tebe chová hrozně?
I takových je dost, ale většinou mám raději právě ty, kteří se chovají hrozně, protože představují tu část příběhu, která je originální. Ti na straně dobra mají většinou ty samé vlastnosti a chovají se stejně. Kdežto právě u těch, kteří dělají chyby se snažíme jejich chování pochopit...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Babe Babe | Web | 10. march 2012 at 20:06 | React

za chvíli nebude co číst :D

2 fresh:) -sweet:) fresh:) -sweet:) | Web | 11. march 2012 at 10:03 | React

ahoj,máš krásný lay

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama