April 2012

Alois Jirásek - Staré pověsti české

30. april 2012 at 22:36 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Pověsti / Legendy
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): OTTOVO nakladatelství (Praha; 1999)
POČET STRAN: 254
DATUM ČETBY: 7.4. - 24. 4. (21 dní)

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
České národní pověsti z dob pohanských a z dob křesťanských jsou jedny z nejdůležitějších pokladů českého národa. Ten kdo neví, kdo byl Šemík nebo Libuše, není Čech.

JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Už si přesně nevybavuji jakým jazykem byly napsány jiné knihy od Jiráska (nebo, zda šlo o novodobější převyprávění), ale z nějakého důvodu jsem nečekala takový archaický jazyk. Přesto mi to nedělalo žádné problémy a přiznejme si to. Nic jiného by se k obsahu knihy tahle nehodilo. Navazovalo to tu správnou atmosféru.

Ernest Hemingway - Stařec a moře

30. april 2012 at 22:26 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Old Man and the Sea
PŘEKLAD: František Vrba
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Světová literatura / Novela
NAKLADATELSTVÍ
- (V ZAHRANIČÍ): Charles Scribner´s Sons (New York; 1952)
- (U NÁS): Československý spisovatel (Praha; 1957)
POČET STRAN: 114
DATUM ČETBY: 12. 4. - 15. 4. (4 dny)

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Tato kniha vypráví příběh o kubánském rybáři Santiagovi, který se vydává na moře rybařit, aby tak prolomil své osmdesátidenní smolné období, kdy nechytil žádnou rybu. "Člověka je možno zničit, ale ne porazit." Toto dílo je poslední kniha, kterou autor napsal. Právě "Stařec a moře" byl oceněn Nobelovou cenou.
(zdroj: databazeknih.cz)


Ao no Exorcist

21. april 2012 at 9:55 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Blue Exorcist / Modrý Exorcista
REŽISÉR: Tensai Okamura
PŮVODNÍ TVŮRCE: Kazue Kato
STUDIO: A-1 Pictures
VYCHÁZEL: 17. 4. 2011 - 2. 10. 2011
ŽÁNR: Akční / Supernatural / Komedie / Shonen
TÉMA: Démoni / Boj / Apokalypsa
POČET DÍLŮ: 25
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Lidé žijí ve světě nazývaném Assiah a démoni obývají Gehennu. Tyhle dva světy neboli dimeze spojuje brána, ale nedá se jí do druhého světa projít. Ale i tak jsou démoni schopni do Assiah proniknout tím, že někoho posednou. Lidé, kteří mohou s těmito démony bojovat jsou známí jako Exorcisti. Rin Okumura je synem Satana, ale rozhodne se stát Exorcisou a pomstít smrt svého adoptivního otce, jehož smrt má na svědomí jeho pravý otec.

Když jsem si na internetu četla pár recenzí, zjistila jsem, že existují dvě skupiny lidí. Ti, kterým se anime nelíbí a ti, kteří ho považují za nejlepší anime roku 2011.

Březen 2012

14. april 2012 at 21:31 | Destel |  Filmy
V Březnu byl filmový seznam hodně bohatý a dokonce jsem investovala i do kina, když jsem vyjela se ségrou na Hunger Games. Taky jsem se pustila do sledování českých filmů a těch, které byly zfilmovány podle knih co mám v povinné četbě.
Ale to až v dubnovém zrekapitulování...

PUPENDO
REŽISÉR: JAN HŘEBEJK
ROK: 2003

Nejspíš bych se na ten film ani nepodívala, kdyby mě k tomu nepřiměla mamka, které se dost líbil a chtěla po nás, abychom ho viděli taky. :D
České filmy mají svou vlastní osobitou stránku a doteď jsem jim opravdu nepřišla na chuť. Co nás ale ve škole na každém zájezdu nutili dívat se po cestě na Pelíšky, díky čemuž jsem je taky konečně viděla, mě začínají bavit.

MOJE HODNOCENÍ: 4/5
HODNOCENÍ NA CSFD: 74 %

Soutěž o nejlepší tablo

14. april 2012 at 16:41 | Destel
Pár lidí mi tady psalo, že by potom rádi viděli naše tablové fotky. Nakonec jsme se přihlásili do té soutěže, takže bych vás zároveň chtěla poprosit o hlasy. :) Pokud se vám samozřejmě líbí.
A ti, kdo mě neznají mohou zkusit tipovat, která z holek jsem já. :)

>> ODKAZ <<


9. 4. 2012 - Velikonoce

9. april 2012 at 20:38 | Destel |  Diary
Poslední dobou jste si jistě všimli, že nejsem moc aktivní.
Víkendy většinou strávím někde v prostoru a knihám teď moc nedávám. Zbývá mi už dočíst jenom Staré pověsti české, takže je do 24. 4 musím prostě přečíst a zatím mě to moc nebaví.
Navíc ještě nemám udělanou takovou polovinu otázek a chtěla jsem to opět do 24. 4 zvládnout, abych pak na svaťák měla klid a už se všechno jenom drtila.

Taky jsem teď o Velikonočních prázdninách odcestovala do Alp, kde jsem se snažila nic si nezlomit. A bylo to dobré akorát k tomu, že jsem po cestě konečně dočetla 1984 or Orwella. :)

George Orwell - 1984

9. april 2012 at 20:22 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Nineteen Eighty-Four
PŘEKLAD: Eva Šimečková
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Sci-fi & Fantasy
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Československý spisovatel (Praha; 2009)
POČET STRAN: 262
DATUM ČETBY: ? - 8. 4.

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Další z děl George Orwella, které kritizuje totalitní režim. Tentokrát se přiběh odehrává v úplně jiné rovině. Zatímco Farma zvířat se mi zdála takovou pohádkou pro děti, kde bylo všechno pěkně vysvětleno, 1984 je opravdu dílo pro dospělé, kteří už jsou nuceni při čtení pořádně přemýšlet.
Základní zápletka je stejná jako ve Farmě zvířat jen dovedená do takových rozměrů, kde už není čas na pohádky.
Winston Smith pracuje na Ministerstvu pravdy, kde je jeho úkolem opravovat neaktuální zprávy starých čísel novin nebo knih. Dobře chápe, že jim Strana lže a že Velký Bratr nejspíš ani neexistuje. Taky si přiznává, že jednou Stranu zradí a stane z něj ideozločinec a bude muset zemřít, přesto neví, kdy k tomu dojde.