Alois Jirásek - Staré pověsti české

30. april 2012 at 22:36 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Pověsti / Legendy
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): OTTOVO nakladatelství (Praha; 1999)
POČET STRAN: 254
DATUM ČETBY: 7.4. - 24. 4. (21 dní)

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
České národní pověsti z dob pohanských a z dob křesťanských jsou jedny z nejdůležitějších pokladů českého národa. Ten kdo neví, kdo byl Šemík nebo Libuše, není Čech.

JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Už si přesně nevybavuji jakým jazykem byly napsány jiné knihy od Jiráska (nebo, zda šlo o novodobější převyprávění), ale z nějakého důvodu jsem nečekala takový archaický jazyk. Přesto mi to nedělalo žádné problémy a přiznejme si to. Nic jiného by se k obsahu knihy tahle nehodilo. Navazovalo to tu správnou atmosféru.


BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Už dlouho jsem si chtěla pověsti přečíst a taky jsem si je napsala do seznamu povinné četby k maturitě, takže jsem prostě musela. Nejvíce mě bavily pověsti z doby předkřesťanské. Mám hrozně v oblibě pohanské bohy. Naše zvyky nebo tradice mají kořeny právě v pohanských rituálech (například nedávné pálení čarodějnic) a na vesnici se některé z nich stále dodržují.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Jirásek ji podle mě napsal kvůli národnímu uvědomění. K rozboru jsem se ještě nedostala, takže specifičtější informace po mě nechtějte.
Ten, kdo si Staré pověsti české přečte by si ale měl uvědomit, že náš stát je místo, které má bohatou historii a prožil si své. A my bychom na to měli být hrdí.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Jak už jsem řekla, nejvíce se mi líbily pověsti ze začátku knihy. Většinou jsem je znala jenom tak z vyprávění nebo z jiných kořenů, takže jsem si je chtěla sama pročíst a zjistit, jak to přesně je. Byla jsem docela překvapená proroctvím Sibyly a dalších, netušila jsem, že tam něco takového najdu.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Filmové zpracování je možné maximálně v nějakém dokumentu.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 madame-darkness madame-darkness | Web | 3. may 2012 at 13:12 | React

naprosto souhlasím s úvodem (viz Tvé ZÁKLADNÍ INFORMACE). Kdo nezná Šemíka nebo Libuši a nebo třeba spojuje Přemysla Oráče s Tetou, neměl by tvrdit, že je Čech.

Nicméně nevím, jestli to víš (napsané to tady nemáš), ale filmové zpracování existuje. Starší a loutkové, ale velmi povedené - na rok 1952. Film už si moc nepamatuju, ale mám pocit, že je knize v drtivé většině bodů velmi podobný. ( http://www.csfd.cz/film/28460-stare-povesti-ceske/ )

2 Destel Destel | Web | 3. may 2012 at 20:57 | React

[1]: Tak to se velmi hodí... :) Děkuji...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama