Ao no Exorcist

21. april 2012 at 9:55 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Blue Exorcist / Modrý Exorcista
REŽISÉR: Tensai Okamura
PŮVODNÍ TVŮRCE: Kazue Kato
STUDIO: A-1 Pictures
VYCHÁZEL: 17. 4. 2011 - 2. 10. 2011
ŽÁNR: Akční / Supernatural / Komedie / Shonen
TÉMA: Démoni / Boj / Apokalypsa
POČET DÍLŮ: 25
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Lidé žijí ve světě nazývaném Assiah a démoni obývají Gehennu. Tyhle dva světy neboli dimeze spojuje brána, ale nedá se jí do druhého světa projít. Ale i tak jsou démoni schopni do Assiah proniknout tím, že někoho posednou. Lidé, kteří mohou s těmito démony bojovat jsou známí jako Exorcisti. Rin Okumura je synem Satana, ale rozhodne se stát Exorcisou a pomstít smrt svého adoptivního otce, jehož smrt má na svědomí jeho pravý otec.

Když jsem si na internetu četla pár recenzí, zjistila jsem, že existují dvě skupiny lidí. Ti, kterým se anime nelíbí a ti, kteří ho považují za nejlepší anime roku 2011.


Je pravda, že tématem AoE nepřináší nic nového. Je to klasická shounen zápletka s hlavním hrdinou, který zjistí, že má zvláštní schopnosti a podrobuje se jakémusi tréninku, který ho má udělat silnějším (nakonec se ukáže, že ho vůbec nepotřebuje), aby mohl zachránit svět.

Jenže jsou tu také kladné body. Mě osobně se líbila grafika a styl, jakým jsou nakresleny hlavní postavy. Přemýšlím, že si někde vystavím usmívajícího se Rina, protože ty jeho špičáky... :D No nic. Ovšem jeho brácha Yukio má zase krásnější oči a fakt bych chtěla mít Angelovy vlasy. :D

Tohle anime se opravdu od klasických bojových anime jako Naruto nebo Bleach zásadně liší. A to počtem dílů. Vím, že manga se s anime dost rozchází, takže předpokládám, že v manze se toho děje mnohem víc. Ale hned na začátku jsem se těšila na anime, které zvládnu shlédnout během pár dnů. Momentální stahování One piece mě stojí všechny nervy, přestože je to moje nejoblíbenější anime.

Jak už jsem řekla, doneslo se ke mě, že se anime od mangy zásadně liší, ale jelikož jsem mangu nečetla, soudím pouze anime. Děj má samozřejmě pár chyb a vyskytují se tam nějaká klišé a nějaké to hraní na city. Když se to všechno takhle zrekapituluje, zní to docela lacině a možná se tak budete cítit znovu, až z vás nadšení trochu opadne, ale stejně říkám, že je to jedno z těch lepších anime.
Postavy jsou originální a velmi se mi líbilo prostředí, které vytvářely. Nebylo to klasické, já jsem tvůj kámoš a udělám pro tebe cokoliv. Dokonce pro tebe umřu! Po celou dobu vlastně není úplně jasné, jestli mají Okumuru rádi a vezmou ho mezi sebe, nebo to bude jenom Satanův syn, kterého nenávidí.
Taky vztah mezi Rinem a Yuikiem není úplně jasný a nevyvíjí se tak, jak čekáte.

A samozřejmě v zápletce, kde se vyskytují religiózní postavy nemůže chybět ani nějaké filosofování o životě. Závěr příběhu je opět poněkud urychlený a vzledem k jednání Yukia i trochu nesmyslný.
Svět démonů bude existovat vždy, nejde ho jen tak zničit. Ale možná přijde den, kdy se lidé naučí žít v souladu s démony, protože jsou to právě oni, kdo je vytváří. Nejde totiž o dobro a zlo, ale o postoj.

OPENING:
Oba dva openingy jsem si neskutečně oblíbila. K anime se navíc dost hodí a perfektně doplňují. Někdy jsem musela čekat, než se mi stáhne další díl, takže jsem si je pustila i dvakrát, abych nějak zabila čas. Ale překvapivě se mi asi druhý OP líbil víc. Ze začátku jsem byla trochu naštvaná, proč dávají na tak krátké anime dva Opy. Navíc se mi nelíbilo to jejich Ah ah ah, ale jak jsem ho poslouchala stále dokola, totálně jsem se do něj zažrala. :D
Musím zjistit, jestli ty songy dají někde stáhnout...
ENDING:
Kdybych někde slyšela Take Off, nejspíš bych si vzpoměla na AoE. Snažila jsem se ho poslouchat, docela se mi líbí, ale že by mě nějak chytl za srdce, to se zase říct nedá. Přesto je to pěkná písnička a dokonce i graficky je to originální, když to vidíte poprvé. Pak už to moc nezajímá.
Druhý ending jsem také poslouchala. Písnička je zvláštní a zrovna takový styl, který nemám moc v lásce, takže tenhle end neobstál.

PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Chtěla jsem se začít dívat na Gintamu, ale nechtělo se mi načíst video, takže jsem si dívala, co je na těch stránkách ještě za anime. Začala jsem "Áčkem" a dostala jsem se k AoE. Docela se mi to spletlo s Nobari no ou nebo NO.6, teď už jsem chytřejší. Ale už ten název prostě sliboval, že to bude dobré...
Tak jsem si pustila první díl... jenže video se nenačítalo.
Ještě že tu máme to ulož.to...

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Důvodem, proč se mi tohle anime také líbí je, že se nesoustřeďuje pouze na hlavní postavu, ale přišlo mi, že všechny postavy mají rovnocenou roli. Hned od začátku si mě získal Yukio. Rin se choval jako spratek zatímco ten mladší se choval jako starší brácha. Navíc vypadal cool a naprosto překvapil, když se objevil jako profesor.
Postupem času jsem si ale oblíbila Rina. Ne, že by to byl nějak skvělý charakter. Spíše za to vděčí tomu komediantství.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Hned od začátku mi byl nesympatický Earnst Frederick Egin, čuchala jsem v tom levárnu. A ani Arthur Auguste Angel se mi dvakrát nezamlouval, přestože jsem ho docela chápala. Měla bych ho ale radši, kdyby to nebyl takový pes. Taky mi do anime moc nesedla Yuri Egin, která tam hrála takovou hlavní roli v pozadí. Ve všech ohledech jsem ráda za to, co udělala, ale když se nad tím člověk zamyslí, byla nejspíš šílená nebo neskutečně hodná. I když je to zajímavá postava, nějak ji nemůžu překousnout.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Poprvé jsem poznala nějaký hlas! Suguro mě hned za začátku výrazně zlepšil náladu, protože nepoznat Zorův hlas, to bych se fakt styděla. :D Mám ho zafixovaného jako Zora, ale je to taky Mugen nebo Jiggy Pepper. Kazuya Nakai je seijuu s velký "S".
Pak jsem se doslova zamilovala do hlasu Kura. Ta kočka byla prostě sladká a ten hlas se k tomu perfektně hodil. Docela zajímavé mi přišlo, že Keiji Fujiwara mluvil Shira i Satana. Jasně, logicky to vyplývá z příběhu, ale stejně jsem ten hlas nepoznala... A taky to zmiňuji hlavně proto, že namluvil Maese Hughese a jelikož je to jedna z mých oblíbených postav, jeho seijuu nesmím vynechat... :)

Rin Okumura je patnáctiletým obyčejným klukem, který se vždycky připletl do nějaké rvačky a vyhýbal se kontaktu s ostatními lidmi. Nazývají ho démonem, ale netuší, že nejsou daleko od pravdy. Rin je synem Satana, který zdědil jeho moc vládnout modrými plameny. Jeho moc je ale zapečetěna do čepele meče Kurikara.
Jeho vzhled se od ostataních také liší. Hlavně má ocas, zašpičatělé uši nebo delší špičáky. Spíše než démona ale připomíná nějaké elfa nebo skřítka. :D

Yukio Okumura je mladší bratrem Rina a zároveň také dvojčetem. Stejně jako Rin je synem Satana, ale nezdědil jeho moc. Přesto od narození vidí démony a tak se nakonec rozhodne stát exorcistou, aby svého bratra ochránil. Jeho původ je mu znám delší dobu.
Na akademii je něco jako třídní učitel Rinovy třídy.Mephisto Pheles je předsedou japonské pobočky Ryzího kříže. Pro mě je to velmi zvláštní postava. Ukázalo se, že je stejně jako Rin synem ďábla a má s Rinem určité plány, která tak úplně nevyhovují tomu, co po něm chce Ryzí kříž. Dokáže se proměnit ve psa, ovládá kukačkové hodiny a zdá se být velmi silným exorcistou.
Jeho jméno je velmi podobné Mefistofelovi a také v závěru nás čeká překvapení, kdy zjistíme, že se pro veřejnost označuje jako Faust.

Ryuji Suguro je přes svůj delikventský vzhled nejlepším žákem ve třídě. Rozhodl se, že znovu vystaví chrám v Kjótu, který byl zničem při Modré noci a jehož je dědicem. Když se dozví pravdu o Rinovi, obviňuje ho hlavně z toho, že neříkal pravdu svým přátelům a proto mu nebude důvěřovat. Velmi silně na mě zapůsobily epizody s Konekomarem, kdy byl Rin nespravedlivě obviňován. Tenhle konflikt považuji za zásadní v anime a možná proto má u mě i takové hodnocení.


Shiemi Moriyama je mi ze všech postav povahou asi nejblíže a její schopnost vyvolat jakéhosi ducha rostlin, s jehož pomocí je schopná ostatní vyléčit, je mi velmi sympatická. Vypadá to, že k Rinovi i Yukiovi něco cítí a naopak, přesto se ani v jednom vztahu neposunou nikam dál, což považuji za jednu z těch kladných stránek anime.
Jediný moment v anime, kdy bych ji nejraději uškrtila bylo, když se snažila spřátelit s Izumo a Paku. Na druhou stranu to je ze strany Izumo další moment v anime, kdy jde alespoň jasně vidět, že každá postava má svůj ojedinělý charakter, který se vlastně po dobu celého anime nemění.

Izumo Kamiki je stejně jako Suguro nejlepší ze třídy. Její povaha je dost výbušná a právě v konfrontaci s Shiemi jde vidět, že ji nezajímají další lidi. Má jedinou přítelkyni - Paku. Když se ale Paku rozhodne s exorcismem skončit, ocitne se na akademii sama. Teprve potom dá Shiemi šanci.
Dále je tu moment, kdy jde do kontrastu s její povahou fakt, že jako první přijme Rina jako Satanova syna.


Stále je tam spousta postav, které by stáli za zmínku, ale zmiňuji pouze tyto, protože mě zaujaly nejvíce.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=12210
http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Exorcist

Obrázky:
http://1.bp.blogspot.com/-Cd85r45S7wI/TaxaEYVcNgI/AAAAAAAAATc/AFsw9tIWX-c/s1600/sprsum2011-ao-no-exorcist.jpg
http://konata.cz/wp-content/uploads/61007.jpg
http://shadowness.com/file/item6/179475/image_t6.jpg
http://images.wikia.com/blueexorcist/images/e/eb/112981.jpg
http://cdn.myanimelist.net/images/characters/5/112976.jpg
http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20110714010408/aonoexorcist/images/9/94/Young_Izumo.jpg
http://images5.fanpop.com/image/photos/26400000/Shura-and-Yukio-shura-kirigakure-26434942-700-900.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 S c a r s S c a r s | Web | 27. april 2012 at 19:44 | React

Skvělá recenze. Od Ao No Exorcist jsem zprvu nečekala vůbec nic, a překvapivě mi každý díl utekl za poloviční dobu, takže už podle toho můžu vyvodit, že mě tohle anime zaujalo. Občas mi vadilo, že děj odbíhá od své původní linie, ale ty díly byli naštěstí vtipné a ve výsledku to vlastně tolik nevadilo. Je pro mě docela překvapení, že se anime od mangy dost liší, sama jsem jí taky nečetla, ale je asi pravda, že to pár trhlin v ději vysvětluje. Mám tohle anime ráda, a těším se na celovečerní film, který doufám, že bude stát za to :D

A ještě se musím vyjádřit k soundtracku. Přiznám se, že endingové songy mě nijak nenadchli, za to ale openingy jsem si neskutečně zamilovala. V půlce anime mě hodně naštvalo, když změnili Core Pride na In My World, ale nakonec jsem si druhý opening oblíbila ještě víc, než ten první :D Tyhle j-rockové kapely byli naprosto skvělá volba a jsem za to ráda, protože aspoň díky nic, jsem přišla na dvě úžasné kapely, který teď poslouchám po celých albem :D

2 Neri Dupre Cavallone ^^ Neri Dupre Cavallone ^^ | Email | Web | 15. may 2012 at 15:36 | React

Opravdu skvělá recenze :) Ao no Exorcist je super anime, zprvu jsem ho vůbec neměla v plánu zkouknout, ale pak jsem tomu tedy nakonec dala šanci a vznikla z toho další závislost :D Akorát je hrozná škoda, že se anime od mangy lišilo. Asi jako FMA, jenže tam nám to vynahradili 2. řadou :D

Každopádně doufám, že Hostitel se mi bude líbit a Výjimečnou doporučuju, je to skvělá knížka, doslova jí hltám, ale čtu jí pomalu a vychutnávám si jí :D

3 Black~ Takagi Black~ Takagi | Email | Web | 6. june 2012 at 20:33 | React

Ach tohle anime jsem si už po prvním díle zamilovala... A to doslova... I když jssem jeho shlédnutí stále více a více oddalovala nakonec jsem mu propadla...
Hned od prvních dílů jsem se doslova zamilovala do Yukia... Je milí, klidný, chatrý a schopný... Neříkám že Rin takový není :D Ale přece jen Yukio a Rin to j rozdíl... Stejně tak mě zaujala i Shura :D Žena podle mého gusta (jako Erza z Fairy Tail)
A nakonec to dopadlo tak, že jsem tím anime nakazila  2 kluky xD a všichni jsme se dohodly na společném cosplayi :D Oni jako Rin a Yukio a já Shura xD

Jinak recenze je úžasná !!! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla... Teda nejlepší :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama