George Orwell - 1984

9. april 2012 at 20:22 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Nineteen Eighty-Four
PŘEKLAD: Eva Šimečková
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Sci-fi & Fantasy
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Československý spisovatel (Praha; 2009)
POČET STRAN: 262
DATUM ČETBY: ? - 8. 4.

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Další z děl George Orwella, které kritizuje totalitní režim. Tentokrát se přiběh odehrává v úplně jiné rovině. Zatímco Farma zvířat se mi zdála takovou pohádkou pro děti, kde bylo všechno pěkně vysvětleno, 1984 je opravdu dílo pro dospělé, kteří už jsou nuceni při čtení pořádně přemýšlet.
Základní zápletka je stejná jako ve Farmě zvířat jen dovedená do takových rozměrů, kde už není čas na pohádky.
Winston Smith pracuje na Ministerstvu pravdy, kde je jeho úkolem opravovat neaktuální zprávy starých čísel novin nebo knih. Dobře chápe, že jim Strana lže a že Velký Bratr nejspíš ani neexistuje. Taky si přiznává, že jednou Stranu zradí a stane z něj ideozločinec a bude muset zemřít, přesto neví, kdy k tomu dojde.


JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Z nějakého důvodu mi čtečka nechce dobře vzít ty knihy, které si z pdfka zconvertuji do epubu a nezobrazuje některé české znaky, takže jsem někdy musela luštit, co je co za slovo.
Ale vzhledem k použité literatuře mi dělalo problémy plně pochopit tzv. Knihu. To, jak Orwell popisoval politické uspořádání světa mi dělalo trochu problémy.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Ze začátku mi smysl knihy přišel naprosto totožný s Farmou zvířat. Později se děj dal trochu jiným směrem s více se zaměřoval na lásku, rodinné soužití. A nakonec jsem musela uvažovat, že je to opravdu fantasy příběh a dnešní Hunger Games měli opravdu v Orwellovi hodně velkou inspiraci.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Hlavní myšlenka díla se samozřejmě točí kolik komunistického režimu. A autor stejně jako ve Farmě zvířat varuje a ukazuje, že tenhle režim není to, co lidé chtějí.
Něco takového se ale stále může stát, není to jenom minulost.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Nejspíš jsem nejvíce ocenila, že se autor posunul do jiné roviny a tentokrát šel mnohem dál. Dával do kontrastu lásku a totalitní režim, čímž se hlavní myšlenka díla zase o něco málo změnila a kniha se stala pro mladší lidi trochu složitou.
Na druhé straně jsem uvažovala, že jde vlastně o fantasy žánr, což mě dřív nějak nenapadlo.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Filmové zpracování existuje, ale film se jmenuje nějak jinak. Doufám, že si ho stihnu ještě stáhnout a zkouknout, než přijde ústní maturita. :D Myslela jsem si, že to bude fajn, ale nechtěla bych rozebírat zrovna 1984.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sinead Sinead | Web | 22. april 2012 at 15:17 | React

Už viacero mojich kamarátok túto knihu čítalo, musím aj ja, ale najprv by som sa mala prehrýzť cez dlhý zoznam prioritných kníh.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama