Andrea Cremerová - Oběť

7. may 2012 at 13:26 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Bloodrose
PŘEKLAD: Lenka Faltejsková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / YA
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Euromedia Group - Knižní klub (Praha ;2012)
- V ZAHRANIČÍ: Philomel Books - Penguin Group (New York; 2012)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Smečka (#3)
POČET STRAN: 384
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 6.5 - 7. 5. (2 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Jsem z toho trochu zmatená...

ANOTACE
Calle se podařilo přivést na stranu Hledačů Rena, který se měl stát jejím druhem a vůdcem smečky. Tím se však ocitla v nepříjemné pozici - Ren i Shay po ní touží a na tom, koho z nich si vybere, závisí jak její osobní štěstí, tak osud smečky a výsledek výprav za mocnými artefakty, které Shayovi umožní bojovat s magií Strážců a porazit nejmocnějšího z nich, Bosquea Mara. Calle nezbývá než na čas zapomenout na hlas svého srdce: začíná dobrodružný a smrtelně nebezpečný hon za zbývajícími částmi elementálního kříže, zbraně, která jako jediná může zvrátit válku ve prospěch Hledačů. Mrtvých na obou stranách přibývá, a jak se blíží závěrečná bitva, pro Callu je stále obtížnější zachovat neutralitu. To ale ještě netuší, že největší oběť je všechny teprve čeká …Ať už moje reakce na předchozí dva díly byly jakékoliv, tenhle díl mě prostě překvapil.
Nevím čím to je. Jestli tím, že už je to delší doba, co jsem dočetla Vzpouru nebo to opravdu tentokrát nebylo tak špatné?
I když anotace zní jako předzvěst katastrofy, podle mého názoru se konat nebude. Abychom si ale rozuměli, stále to není nic převratného. Jen jsem to čekala mnohem horší. :D

Než se začnu zabývat dějem, musím pochválit obálku. Z celé série se mi líbí nejvíce a možná je to taky jeden z hlavních důvodů, proč jsem si knihu nakonec koupila. Ten druhý důvod spočíval v tom, že jsem chtěla mít sérii kompletní, když už mám doma i ty první díly.

První polovina knihy mi utekla jako voda a bavila mě. Sice se opět řešilo love story, ale tentorkát se Calla trochu vzpamatovala a nevypadala jako někdo, kdo stále běhá od jehodno k druhému, jak to ke konci Vzpoury vypadalo. Navíc se stala trochu radikálnější a v postavení Smečky nabyla vůdcovštějšího dojmu.
Dokonce mi tady ten love trojúhelníkem nepřipadal tak děsně na hlavu. Přistihla jsem se u toho, že bych klidně Callu mohla začít chápat. Každý se někdy zamiluje do dvou lidí zároveň a není jednoduché si vybrat. Nevím, co se autorce stalo, ale vmísila do toho trochu reality.

Přesto byla druhá polovina knihy slabší. Zdálo se, že je těžší získat všechny části mečů, než vést poslední rozhodující boj s Marou. Proběhlo to moc rychle a snadno. Závěr týmu Calla x Shay x Ren nedopadl taky podle mých představ. A možná tomu nebudete věřit, ale trochu mě to překvapilo, protože jsem to nečekala. Už od začátku bylo jasné, koho si Calla nakonec vybere a tak nějak jsem doufala, že se objeví někdo jiný, na koho by ten odvržený upřel pozornost. Ale na druhé straně byl takový závěr logický, a jestli se autorka snažila zapůsobit na city, tak se jí to nepovedlo.
Nehledě na to, že tohle byl díl, kdy se všichni zaláskovaní dali dohromady.

Už si moc nepamatuji, jak to bylo ve Vzpouře, ale co se na scéně objevil Connor, objevilo se tam i několik okamžiků, kdy jsem se mohla u knihy zasmát. Což hodně přispělo k názoru, jaký jsem si udělala.

"Je to moje sestra," zavrčel Ren.
"To vím taky. Miluju ji."
"Jaký s ní máš úmysly?"
"Úmysly?" Connor se zaskočeně ohlédl po Adne.
Ren se zazubil a přitom mu předvedl ostré špičáky. "Až to všechno budeme mít za sebou, ještě to spolu probereme."

Celkově vzato je to jedna z těch knih podobná Škole noci, kdy ani tak nejde o to nějak kritizovat styl, jakým je kniha napsána, ale spíše si užívat děj. Musím uznat, že ač to tak vůbec nevypadalo, autorka přece jenom tuhle sérii ukončila s jakousi ctí a trochu si to u mě zpravila. Nebýt Vzpoury, možná by byly celkové reakce na sérii trochu jiné, ale stále to není nic převratného. Pokud to srovnám s jinými sériemi. Je to lepší než Stmívání, ale horší než Hunger games.

OBLÍBENÁ POSTAVA
V tomhle dílu jsem si oblíbila Sabinne, Connora, Ethana, Neva a Masona... Calla a její dva čoklíci tentorkát nezabodovali, i když, jak už jsem říkala, Calla si u mě trochu vylepšila reputaci. Dokonce i Shay už na mě nepůsobil tak neschopně jako na začátku a naopak Ren mě trochu zklamal.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Logan, Emil a celkově všechny záporné postavy, které taky byly zápornými postavami jsou pro mě prostě záporné. Emil a ten chcípák, co pořád jel po Sabinne, byli ale dost blízko k tomu, abych je opravdu neměla ráda.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama