Catherine Fisher - Inkarceron

25. may 2012 at 16:08 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Incarceron
PŘEKLAD: Petra Diestlerová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / YA román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Euromedia Group - Knižní klub (Praha ;2011)
- V ZAHRANIČÍ: Hodder Children´s Books (Londýn; 2007)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Inkarceron (#1)
POČET STRAN: 368
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 22.5 - 24. 5. (3 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Tohle bylo velmi dobré.

ANOTACE
Sedmnáctiletý Finn denně bojuje o život v Inkarceronu, obrovském vězení, které má vlastní inteligenci a krutě s ní střeží tisíce vězňů. Finn si je díky znamení na ruce jist, že se zde nenarodil jako ostatní, ale přišel Zvenčí. Claudia je dcerou Správce Inkarceronu a má se vdávat; nenáviděný princ jí byl nastrčen mocichtivou královnou. Panuje totiž navenek středověká Doba - supermoderní svět se zastavil a dobrovolně se zbavil vší techniky v zájmu míru. Claudia i Finn jsou vězni svých světů - jenže vše se změní, když naleznou křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat.
(zdroj: www.bux.cz)


Tahle kniha je v mnoha směrech velmi překvapivá. Nevěděla jsem, co od ní můžu čekat a dočkala jsem se velmi zajímavého příběhu, na jehož popsání teď nemůžu najít ta správná slova.
O co tam vůbec šlo?
Myslím ta zpráva, to varování, které by nám chtěla Catherine sdělit... Je to varování před technickou budoucnosti? Nebo před minulostí, kdy vzdělání bylo až na druhém místě...

Velmi pokročilá technika v kontrastu s opožděnou minulostí nám vytváří prostředí pro osudy dvou lidí. Finna, který každý den bojuje o život ve vězení zvaném Inkarceron. Je to samomyslící systém, který vězně neustále sleduje, vytváří pro ně jejich svět a buď je zabíjí nebo je nechává žít.
Pro lidi zvenčí to ale představuje ideální svět, který byl kdysi stvořen, aby se vyřešil problém kriminality a taky předechnizovanosti světa. Všechno se ovšem vymklo kontrole, aniž by to kdokoliv tušil. Vlastně počkat... Vyjma Správce Inkarceronu.
Ten ale nemyslí na nic jiného, než jak provdat svoji dceru Claudii za prince u Dvora, aby tak sesadil z trůnu Královnu a ukončil tzv. Dobu, kdy se všichni musí chovat podle Protokolu. Představte si Jane Austenovou s mobilem v ruce a dostanete obrázek tamní společnosti. Jenže používat moderní technologie je zakázáno a tak se budete muset spokojit s tím, co kdysi lidé běžně používali.

Bylo by mu podobné převzít tímhle způsobem iniciativu, zvrátit vývoj partie, přejít do útoku. U Dvora patřil k šachovým mistrům. Ona byla jen pěšec na jeho šachovnici, pěšec, z něhož navzdory všemu hodlá udělat dámu.

Vše se zdá být v pořádku do té doby, než Claudie začne pátrat po tom, co otec skrývá ve své pracovně. Možná doufá v zázrak, jak by se mohla vyhnout sňatku s rozmazleným a sukničkářským Casparem nebo se snaži zjistit něco o své matce. Každopádně se jí podaří najít Klíč, díky kterému komunikuje s jedním z vězňů Inkarceronu.
A to přinese velmi zajímavá odhalení...

Musím přiznat, že neco z toho co se stalo mi přišlo dost předvídatelné, ale na druhou stranu se zase stalo tolik věcí, na které bych nejspíš v životě ani nepomyslela... :D
Také jsem při čtení různých recenzí a komentářů zjistila, že si mnozí myslí, že z toho mohlo být vytřískáno více. Já jsem stejného názoru. Mohlo to být ještě jednou tak dlouhé a rozhodě detailněji propracenové. Některé scény podle mě proběhly hodně rychle a při některých mi popis nestačil a nedokázala jsem si představit, co jak vypadá a jak se to přesně odehrálo.
Ale to byl asi jediný nedostatek.

Jelikož je již k dispozici další díl, musím si ho přečíst co nejdříve. Opravdu mě zajímá jestli název knihy bude mít nějakou spojitost s příběhem nebo je to jen tak na oko.
A co teprve připravovaný film... :D

OBLÍBENÁ POSTAVA
Asi to bude docela zvláštní, ale já jsem si hned od začátku hodně oblíbila Správce - Johna Arlexi. Jako postava mě velmi zajímal a chtěla jsem toho o něm dozvědět víc. O jeho minulosti a o co mu skutečně jde.
Také Claudie se mi jako postava velmi líbila. Myslím, že je to jedna z mála ženských knižních hrdinek, kterou bych si opravdu vzala za příklad a neměla jsem nutkání ji každou chvíli uškrtit. :) Už jenom za ty postavy si kniha zaslouží takové hodnocení...
Finn byl také docela zajímavý, ale jeho příběh se mi zdál takový nedodělaný. Na něj si chci ale počkat do druhého dílu, protože doufám, že se mu bude autorka věnovat déle.
Také se mi hodně zamlouval Keiro a Attia. Doufám, že tihle dva si k sobě najdou cestu a budou spolu, protože se k sobě neskutečně hodí.
Keiro mě zaujal také jako postava mnohem více než Finn a myslím, že prostředí, ve kterém vyrůstal z něj mohlo udělat většího zmetka. A on přesto s Finnem zůstal, i když za to někdy mohly trochu jiné okolnosti než jeho svědomí...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
V téhle knize se jich zase tak moc nevyskytovalo... Comitatus byl sice svině, ale kdo by ho za to mohl vinit, co jiného lze ve vězení dělat?
Maestra mě taky moc nedostala, ale spíš je to tím, že se tam jenom mihla a na konci se zase na chvilku objevila. A její zlost byla zasloužilá, přesto za to Finn nemohl.
A pak je tu Mistr Sapient - Gildas, jehož jméno se mi neskutečně líbí, ale jeho zase zrovna nemusím. Jeho konec mě nijak nezasáhl a byla jsem docela ráda, že tak ulehčil svým společníkům rozhodování.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sinead Sinead | Email | Web | 26. may 2012 at 17:16 | React

Túto knihu čítala aj moja sestra, ale jej sa moc nepáčila, no neviem prečo, ten tvoj opis znie dobre. Inak má to byť sfilmované a hlavnú postavu bude ževraj hrať Taylor Lautner, to ma hneď odradilo od toto aby som bola zvedavá na film.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama