Jiří Janoš - Tajemný Nippon

15. may 2012 at 14:19 | Destel
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Naučná literatura
ŽÁNR: Cestopisy a místopisy
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Libri (1998)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 312
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 27.2 - 14. 5. (78 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Já chci do Japonska!!

ANOTACE
Přestože se Japonsko stalo během 20. století nedílnou součástí "západní" civilizace a zařadilo se dokonce mezi země s nejrozvinutější ekonomikou, životním stylem a myšlením zůstávají Japonci i nadále v mnoha směrech ve svém vlastním tradičním světě. Knížka Tajemný Nippon je proto orientována především na taková témata, s nimiž se pojí různé nejasnosti. Čtenáři se seznámí nejen s japonskými dějinami a kulturními tradicemi, ale také s životními postoji dnešních Japonců a s tím, jak by se měli cizinci v Japonsku srávně chovat. Zvláštní kapitoly jsou věnovány i životu v Tokiu, úskalím japonštiny a najdete zde i průvodce po japonských restauracích a informace o tom, nač by si měli dát pozor podnikatelé při obchodních jednáních s Japonci.


Jiří Janoš se narodil roku 1942 v Praze a vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obory japanologie a koreanistika. V současné době je nezávislým publicistou a překladatelem, soustavně se také věnuje popularizaci japonských dějin a kultury. Je autorem několika knih a publikoval i řadu článků v časopisech a denících týkající se kulturních dějin Dálného východu a také některých evropských zemí.

Jak už bylo řečeno v anotaci, hlavním tématem je seznámit nás s Japonskem obecně. Tedy jsou zde shrnuty dějiny, významná města i památky, ale třeba i to, jak se Japonci chovájí a jakým způsobem přemýšlejí.
Nevím, nakolik by takovou knihu ocenil třeba student japanologie nebo japonské historie, kde potřebuje asi více konkrétnějších informací, než je zde uvedeno. Ale mně jako někomu, kdo dosud nic netušil nebo znal pouze několik informací, naprosto vyhovuje.
Je přímo ideální pro ty, kdo se dosud nesetkali s žádnou jinou knihou o Japonsku a vlastně téměř nic neví.
Vše je popsáno čtivě a tak, aby každý pochopil o co se jedná. Nesetkáte se tu s odbornými termíny nebo nějakým odbornějším vyjádřením z psychologického nebo historického hlediska.

Hned na začátku nás autor vhodí do ulic Tokia a seznámí nás s nejdůležitějšími místy a také trochu s historií. Pak následuje kapitola s názvem: "Musí mít dobrý Japonec velké břicho?", kde je vysvětleno něco z toho, jak se Japonci chovají a co považují za přirozené, i když nám to může přijít trochu zvláštní. Zmiňuji právě tuhle kapitolu, protože mě zaujala asi nejvíce.
Ale v podstatě vše po stranu 78, kdy začíná spíše historie země, mě velmi zaujalo, protože se jednalo hlavně o jejich způsob myšlení.
Dost to ovlivnilo i moje uvažování o tom, zda se do Japonska někdy podívám na delší dobu nebo ne. Jejich uzavřená komunita vůči cizinců a hlavně vůbec postavení žen ve společnosti mě hodně překvapilo.
Dál mě pak pouze bavila už jen kapitola, kde se mluvilo o samurajích a japonštině.

Trvalo mi trochu déle celou ji přečíst, ale může za to hlavně moje časová tíseň a také můj nezájem o historii Japonska jako země, které byla věnována téměř polovina knihy.
Přesto je to jedna z mála populárně naučných knih, kterou jsem byla schopná přečíst do konce i v tom případě, kdy mě některé informace zase tak nezajímaly.
Jediným nedostatkem je gramatická úprava textu, kde se sem tam vyskytují překlepy nebo chyby. A musíte brát taky v úvahu to, že kniha byla vydána v roce 1998, takže některé informace už nejsou zdaleka tak aktuální, což mě trochu mrzí.

Velmi mi to ovšem pomohlo v tom, abych si na Japonsko utvořila zase trochu jiný názor a přehodnotila některé věci, které jsem si dosud myslela. Ale vcelku z toho mám velmi kladný pocit a knihu doporučuji všem, kteří mají v Japonsku zálibu.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sinead Sinead | Web | 15. may 2012 at 15:32 | React

odkedy som dočítala knihu Pamäti Gejše, ma Japonsko veľmi fascinuje. A ako myslíš to postavenie žien, že nie sú rovnocenné alebo sú? To by ma zaujímalo.

2 Destel Destel | Web | 15. may 2012 at 17:34 | React

[1]: Tak především jde o práci. Neuvidíte tam nejspíš ženskou, která vede velkou firmu. Není to tak, že by byly vyloženě diskriminované, ale spíš se čeká, že japonka bude doma s dětmi, popřípadě bude mít nějakou méně významnou práci a je prostě na chlapovi, aby živil rodinu. Žena a kariéra u nich není zrovna běžné, i když situace dneska už je mnohem lepší a je možné, že může i žena postupovat vysoko.

3 Freezy Freezy | Email | Web | 15. may 2012 at 21:33 | React

konečně si to dočetla? :D Tuhle knížku nemůžu v knihovně nikde sehnat, ale ještě se po ní podívám

4 Destel Destel | Web | 15. may 2012 at 21:57 | React

[3]: U nás v knihovně byli rovnou dva výtisky, jeden byl tuším ještě nějaké starší vydání nebo co...
No jo... tahle mi trvala trochu dýl... :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama