Patrick Süskind - Parfém: Příběh vraha

7. may 2012 at 12:08 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Das Parfum
PŘEKLAD: Jitka a Rudolf Tomanovi
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Román s fantaskními prvky
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Academia (2010)
- V ZAHRANIČÍ: Diogenes Verlag (Zurich; 1985)
VYDÁNÍ: druhé
POČET STRAN: 208
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 28.4 - 6. 5. (9 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Překvapilo mě to!

ANOTACE
"Věděl, že teď ovládá techniky, jak oloupit člověka o jeho vůni, a neměl zapotřebí, aby si to opětovně dokazoval. Pach člověka sám o sobě mu byl také lhostejný. Dovedl náhražkami dostatečně lidský pach napodobit. To, po čem toužil, byl pach určitých lidí: totiž oněch krajně vzácných lidí, kteří inspirují lásku. Ti byli jeho obětmi."

Podivný životní příběh od narození deformovaného člověka, který svět kolem sebe vnímá pouze přes vůně a pachy. Čichové vjemy jsou jeho jedinou vášní, zkoumá jejich účinky a záhy v sobě objeví schopnost tyto vjemy zachytit, analyzovat a vyrábět. Brzo se stane slavným výrobcem parfémů a přes své zjevné fyzické nedostatky je na nejlepší cestě stát se bohatým a váženým občanem. Jeho posedlost po vytvoření dokonalé substance ho však zcela pohltí, přivede ho k neobvyklým metodám, přičemž se při získávání jednotlivých složek neleká ani vražd, a stane se mu osudnou ve chvíli, kdy dosáhne úspěchu.

(zdroj: www.databazeknih.cz)

Parfém: Příběh vraha nejspíš většina z vás zná jako filmové zpracování. Přiznám se, že jsem měla možnost se na film podívat, ale považovala jsem už název za poněkud podivný a nedokázala jsem si představit, o čem to bude. Sestra se sice snažila mě přesvědčit, že je to dobré, ale nevěřila jsem jí.
A když se mi naskytla možnost získat tuhle knihu v krásné filmové obálce za pár kaček, řekla jsem si, že to zkusím.
Stále jsem ale nevěděla, do čeho jdu.

Teprve až jsem měla knihu doma, dozvěděla jsem se hrubý obsah a začalo mě to zajímat. Svět parfémů mě fascinuje už delší dobu a někdy jsem přemýšlela, jakou vůni bych si nechala udělat jenom pro sebe. A navíc mi závěr knihy jenom podvrdil něco, co už vím delší dobu. Že láska smrdí, ale v tom dobrém slova smyslu. :D

Začátek knihy se trochu táhnul a některé informace nebyly zas tak důležité. U některých pasáží jsem se mírně nudila, ale stále mě to udržovalo v příjemném napětí a očekávání, co se stane dál. Jaký bude osud Grenouilla. Nejvíc jsem si uživala chvíli, kdy přišel do Baldiniho obchodu a naprosto mu vytřel zrak.

Pokud nad tím ale budeme trochu uvažovat, Grenouille ani zdaleka není kladná postava. Je to vrah, to víme už od začátku a autor nám to neustále připomíná. Přesto si ho od prvního okamžiku naprosto zamilujete, i když po vzhledové stránce to není žádná sláva.
Další postavy přitom vypadají jako ty záporné, i když tomu tak není.

Závěr knihy je víceméně zajímavý. Nevím, jak jinak to popsat. Nebyla jsem tím nijak znechucena, spíše jsem něco takového podvědomě čekala, ale pro některé to může být trochu zarážející.
Znovu připomenu hlavní myšlenku knihy - člověk je stejný jako zvířata a miluje podle toho, jak mu kdo voní. Stejně tak mohl Grenouille dosáhnout nenápadnosti, obdivu nebo lásky. Každý člověk má kolem sebe auru pachu, kterou nevnímá, protože je na svůj pach zvyklí. Na ostatní ale působí různými způsoby a někteří jsou nám na základě toho sympatičtí či nikoliv.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Jak už jsem zmiňovala, mou oblíbenou postavou zde byl hlavně Grenouille. Víceméně jsem si oblíbila i Richise. Dokonce i Baldiniho bych mohla považovat za sympatického.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Už při první zmínce mi vůbec nebyl sympatický Druot, ale přece jenom mě mrzelo, jakým způsobem skončil. Z jeho stranu byl takový konce hrozně nespravedlivý.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 8. may 2012 at 15:01 | React

Vím, že kniha je kniha, ale dneska jdme zkouknout aspoň film :)

2 Destel Destel | Web | 8. may 2012 at 20:27 | React

Já se něj dneska taky mrkla a je to dost dobré. :)

3 Wendulka Wendulka | Web | 18. may 2012 at 22:11 | React

Jee to jsem si kupovala před 14 dny a chystám se na to vrhnout o prázdninách :).

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama