Rick Riordan - Moře nestvůr

30. may 2012 at 18:55 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Percy Jackson 2 The Sea of Monsters
PŘEKLAD: PhDr. Dana Chodilová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fragment (Praha ;2010)
- V ZAHRANIČÍ: Hyperion Books for Children (New York; 2007)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Percy Jackson (#2)
POČET STRAN: 304
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 25.5 - 26. 5. (2 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Překvapení

ANOTACE
Percy Jackson už si zvykl na to, že není jen tak obyčejný kluk z New Yorku - jako syn boha moří Poseidóna patří do dvou světů, lidského i mytologického, kde se to hemží záludnými a krvelačnými nestvůrami. A spousta těch příšer, které dřív znal jenom ze starých řeckých pověstí, mu teď usiluje o život… Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho sesype celá lavina problémů - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover se dostane do problémů a Táboru Polokrevných hrozí zničení. A tak se Percy a jeho přátelé vydávají na další nebezpečnou výpravu…


Kdysi jsem na Percyho narazila díky několikastránkové recenzi v Pevnosti a hrozně jsem se na tu knihu těšila. Nakonec jsem ji koupila sestře k narozeninám, i když jsem s ní měla trochu postraní úmysly. Mě totiž nikdo knihy zásadně darem nedává, i když všichni ví, jak moc čtu, takže si je musím všemožnými dostupnými prostředky obsatarat sama.
Pamatuji se, že mě první díl docela zklamal, ale už si nepamatuju, jestli to zklámání přišlo hned po přečtení nebo až s dalšími ohlasy na knihu.
Do dalších dílů se mi tedy moc nechtělo. Možná bych se k tomu nikdy nedostala, kdybych měla toho osudného dne, kdy jsem měla přečíst na horách ségře nějakou pohádku, něco co by odpovídalo jejímu věku. A tak vyhrál Percy Jackson...

Nunleyovi bylo asi tak milion roků, měl bifokální brýle a mastnou vlnu šedých vlasů a byl bezzubý. Připomínal mi Orákulum v Táboře polokrevných - což byla seschlá mumie - až na to, že se o moc míň hýbal a nikde nechrlil zelený kouř. No, aspoň jsem ho při tom zatím neviděl.

O Percym je známo, že se svými "problémy" má tak trochu smůlu dokončit ročník na stejné škole. Tento rok by to ale mohlo vyjít, protože se dožil posledního dne, navíc si během roku našel i kámoše a co je nejdůležitější... čekají ho prázdniny v Táboře polokrevných.
Jenže Percy je synem Poseidona - boha moří - a tak mohl počítat s tím, že se určítě ještě něco pokazí. V hodině tělocviku musí zase bojovat o život, který mu záhadně zachrání jeho přítel Tyson a trochu mu pomáhá i Annabeth. Spolu se pak vydají do Tábora, aby zjistili, co se děje, protože něco není rozhodně v pořádku!

Stalo se ti někdy, že jsi přišel domů a našel svůj pokoj zpřeházený? Jako když se ho nějaká snažívá osoba (ahoj, mami) pokusila "uklidit", a ty najednou nemůžeš nic najít? A i když nic nechybí, máš ten strašný pocit, že se ti někdo probíral osobními věcmi a všechno pomatlal leštěnkou s citrónovou vůní?
Přesně takhle mi bylo, když jsem zase uviděl Tábor polokrevných.

Nejenže má Percy zvláštní sny o Groverovi - svém kamarádovi, který se vydal hledat Pana - ale navíc je Tábor v ohrožení, protože se hroutí jeho ochrana. Někdo otrávil strom, ve kterém přebývá duše Thalie.
Naštěstí mají Percy s Annabeth plán, jak zachránit Tábor a zároveň i Grovera, který Percymu posílá další divné sny...

Hermés pokrčil rameny: "Rodina je složitá věc. A nesmrtelná rodina je nesmrtelně složitá věc. Někdy nemůžeme udělat nic lepšího než si navzájem připomínat, že jsme příbuzní v dobré i ve zlém... a snažit se co nejmíň zabíjet a zmrzačovat."

Vážně mě mrzelo, že jsem se téhle knize tak dlouho vyhýbala a co nejdřív se chci vrhnout i na další díly. Zdá se, že mě Percy Jackson zakrátko pohltí. Vážně jsem si to užívala. Líbí se mi všechno, zápletka, vtípky i charaktery postav...

OBLÍBENÁ POSTAVA
V téhle knize je oproti jiným několik postav, které jsem si opravdu oblíbila. Mezi ně samozřejmě patří Percy. Trochu si nejsem jistá, jak se stavím k Annabeth a Groverovi. Tahle trojce opravdu připomíná známou trojku Harry, Ron a Hermiona a myslím, že mě od dalšího čtení odradilo právě tohle přirovnání... Ale nemyslím si, že je to stejné.
Také jsem měla takové smíšené pociti ohledně Herma nebo Tantalose.
Nejvíc jsem si nejspíš oblíbila Tysona. Byla to vlastně hlavní postava a konec mě docela dojmul.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Hned na začátku jsem chtěla uškritit jakéhosi Matta Sloana, pak se k němu přidal Tantalos, Dionýsos a taky Luke. Taky mi někdy dost lezla na nervy Clarisse, ale zas ne tak moc, abych ji neměla ráda.

A jako takovou poznámku pod čarou... Docela jsem se nasmála, když se při jedné akci povedlo osvobodit jedny piráty. Netušila jsem, že Černovous neboli Edward Teach je známé jméno a nějaká osobnost. Musím si o něm najít více informací, prtože ve One Piece toho zmetka nesnáším. :D
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Kristen Kristen | Web | 30. may 2012 at 20:33 | React

Percy Jakson je naprosto skvělá série! A série Bohové Olympu patrně bude ještě lepší. Tedy první díl - Proroctví je opravdu povedený! :)

Takže, doporučuji přečíst všechny díly z této série a vrhnout se na tu novou. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama