Andrzej Sapkowski - Krev elfů

20. june 2012 at 17:32 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Krew elfów
PŘEKLAD: Stanislav Komárek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Dobrodružné / Romány
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Leonardo (Ostrava ;1998)
- V ZAHRANIČÍ: SuperNOVA (Varšava; 1994)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Zaklínač (#1 nebo #3)
POČET STRAN: 320

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 31. 5. - 2. 6. (3 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Docela překvapení...

ANOTACE
Cintra je v troskách a stala se nilfgaardským protektorátem. Válka hrozí, že zasáhne i všechny okolní země, jež se stanou vazalskými provinciemi pod nadvládouu nilfgaardského císaře Emhyra. Jediný, kdo může válečné neštěstí vychýlit na jednu či druhou stranu, je zmizelá princezna Cirilia, vnučka cintránské královny Calanthé. A tak ji hledají snad všichni - jedni aby s ní uzavřeli dynastický sňatek, druzí aby jí něco takového znemožnili. Je na Geraltovi, aby s pomocí svých přátel splnil slib, že malou princezničku ochrání. Úkol je to těžký, vždyť válečnou mašinerii nějaké bajky o Osudu a Dítěti - překvapení nijak zvlášť nezajímají.

(www.databazeknih.cz)

Je to už nějaký ten pátek, možná už i dokonce rok, co jsem si řekla, že si tuhle knihu určitě jednou přečtu. A to určitě jednou přišlo právě teď.
Je to kniha velmi vychvalovaná, jinak bych se o ní nejspíš ani nedozvěděla. Ale co je na ní tak úžasného?

Teď, když už zase uběhl nějaký čas od poslední přečtené stránky mě to nutí přemýšlet. Jaké to doopravdy bylo? Za geniální dílo se to označit nedá. Alespoň z mého pohledu ne. Myslím, že moje čtenářská historie zažila i lepší kousky. Ale něco to do sebe má. A když jsem si položila tu zásadní otázku... "Dokázala bych já sama vymyslet takový příběh?" Odpověd byla zcela jasná.

Popravdě... nečekala jsem, že to bude místy tak vtipné a že se mi to bude líbit. Šla jsem do toho trochu s rozpaky, protože po Posledním přání jsem očekávala, že to nebude nic moc. Nevím proč (možná tím humorem) mi to hodně připomnělo styl Terryho Pratchetta, což je docela zvláštní. Pak mi došlo, že za to může Marigold, protože mi hodně přípomínal Mrakoplaše.

Všechny postavy jsem si ale nesmírně oblíbila. Příběh Ciri mě pohltil a nemůžu se dočkat, až si přečtu celou sérii. Protože tohle jsou knihy, které správný fanoušek fantasy literatury musí znát. A po přečtení aspoň jedné se tomu stejně neubrání. :)

Jediné, co mě mrzelo je fakt, že si už moc nepamatuji o čem bylo Poslední přání a druhou knihu povídek jsem nečetla, takže mi asi unikala minulost mezi Geraltem a Yenefer.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Zatím se v příběhu nevyskytla žádná postava, která by mi vyloženě vadila. Všechny, dokonce i ty mírně záporňácké, jsem si oblíbila. Uvidíme, jestli mě bude v dalších dílech čekat nějaké překvápko.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 22. june 2012 at 10:52 | React

Jééé! Zaklínače mám teď přečteného celého :) Neboj, nebudu spoilerovat, ale pokud se nepletu a toto je 1. díl z pentalogie, tak se nedivím, že se ti zase tak moc nezamlouval. Osobně mi přišly další díly mnohem zajímavější.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama