Black★Rock Shooter

7. june 2012 at 22:29 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Burakku Rokku Shūtā
REŽISÉR: Shinobu Yoshioka
STUDIO: Ordet / Sanzigen Animation Studio
VYCHÁZELO: 3. 2. 2012 - 23. 3. 2012
ŽÁNR: Fantasy / Drama / Akční / Psychologické
TÉMA: Boj / Holky / Škola
POČET DÍLŮ: 8
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Na začátku školního roku se setkají dvě dívky: Mato a Yomi. Obě cítí, že jim něco chybí a jsou k sobě přitahovány navzdory svým odlišným osobnostem. A i když obě zrpvu váhají, vytvoří si mezi sebou silné pouto. Avšak obě mají tajemství - a v prázdném světě místo nich bojují dvě dívky: Bleack Rock Shooter a Deadmaster. A nejsou sami.

Air, Inuyasha nebo Kanon by vám určitě měly něco říkat. Na jejich tvorbě se totiž podílel Shinobu Yohioka a tentokrát si ale ukousl velké sousto a stal se přímo režisérem. Myslím (ale možná se pletu), že jde o prvotinu - anime, které režíroval celé.
Pochopila jsem, že na začátku byla jakási ilustrace a pak vzniklo OVA. Teprve pak následovaly počítačové hry, manga a tohle osmi dílné anime.


Když jsem byla stále ve stavu sledování, myslela jsem si, že to anime vzniklo na základě hry. Že hra vznikla až jaksi v průběhu mě docela překvapilo.
Tohle anime je totiž hodně zvláštní.
První díl navodí atomosféru celkem normálního běžného dne. Pak otevře jakousi novou dějovou alternativu, která se odehrává v jiném světě a chápate, že to má něco společného s realitou. Další díl vás jenom utvrdí v tom, že tyhle bojové scény jsou jakýmsi doplňkem reality a utváří se podle toho, jak hlavní hrdinky jednají. Hodně mi to připomnělo Clannad.
Jenže pak se dozvídáme, že tenhle druhý svět se odehrává Mato v hlavě, když sní.
A co mě překvapilo vůbec nejvíc, byl fakt, že tenhle svět vlastně není smyšlený, ale skutečný.

Tak nějak chápu, že se tábor musí rozdělit na dvě skupiny, protože není možné, aby tohle anime pochopili všichni. Protože tady nejde o to, sledovat příběh pouze na povrchu, ale musíte umět číst mezi řádky. A ten, kdo neprožil to, co prožívají hlavní postavy se na to nejspíš bude dívat jinak... Jenže pak mi došlo, že jsme to zažili všichni. Každý chtěl mít ve škole kamarády, chtěl být oblíbený a každý zažil chvilku, kdy ho kamarád zradil, nebo si sám uvědomil, že udělal něco špatně. A to nemluvím o šikaně.

Celý příběh se dal shrnout do pár jednoduchých faktů. Děvčata totiž nemají jednoduchý život a všechnu bolest, kterou cítí jaksi odklání na svoje dvojnice v jiném světě. A v tom světě proti sobě bojují. Když jejich dvojnice zemřou, znovu se všechny ty pocity vrátí a nebo úplně zmizí? To už jsem nedokázala pochopit, protože je to všechno dost nesrozumitelné a hodně zamotané.
Přesto, když se v závěru jaksi oba světy spojí, dá se jakási základní myšlenka najít. Není správné nic necítit, protože pak by člověk nemohl jít dopředu. Zasekl by se na místě. Je nutné prožít si trochu bolesti, aby se mohlo pokračovat dál a možná mnohem líp.
K tomu všemu se ještě Mato zmiňuje o nějaké knížce s ptáčkem, takže z celého anime je pak jakási alegorie. Pojetí s barvami mě velmi zaujalo, jen mě hodně mátlo, že v jiném světě měly holky jinou barvu, než jakou jsem si myslela, že mají.

Opravdu by mě zajímalo, co si tom všem myslet, protože ještě nikdy se mi nestalo, že by ve mě zanechalo něco tak rozporuplné pocity. V jednu chvíli jsem si myslela, že je to naprosto příšerný příběh a v druhé chvíli mi z očí tekly slzy a já si říkala, že na tom něco bude. Není to ani dobré ani špatné. Může to být jenom výborné nebo naprostý propadák a já nevím, co z toho si mám vybrat.

OPENING:
Fakt jsem se snažila to poslouchat, ale otravnější písničku jsem snad ještě nikdy neslyšela. Graficky byl opening celkem fajn, ale rozhodně by si to zasloužilo něco zvukově lepšího.
ENDING:
Ani ending nebyl nic extra. Ale rozhodně se mi líbil víc než opening a to už je co říct.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Z obrázků, co jsem někde zahlédla, jsem měla pocit, že půjde o nějakou bojovku ve stylu Soul Eatera. Netušila jsem o čem to má být, žádné recenze jsem si nečetla, ale název už jsem několikrát zahlédla, takže jsem byla zvědavá. No a ta krátkost mě také zaujala, protože krátkých anime moc není.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Opravdu nevím. Mohli by to být všechna devčata nebo ani jedna. Ale nejspíš na mě nejvíc zapůsobila Yuu. Tak trochu jsem zažila to samé, co ona, ale já měla vždycky kam se vrátit. Doma jsem měla ségru, se kterou jsem si vždycky mohla pokecat a která se se mnou bavila, když to ve škole nebylo zrovna nejrůžovější. A když jsem si představila, že pro ni ani to "doma" nic neznamenalo... Vůbec se jí nedivím. Kdybych měla možnost vybrat si mezi tímhle světem a jiným, také bych nejspíš v tu chvíli volila něco jiného.
Ale o tom to je. O té odvaze pokračovat dál.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Nejmíň z těch pěti jsem měla ráda Sayu. Ze začátku působila jako příjemná učitelka, která se snaží pomáhat a řešit problémy svých studentů. Jenže pak to vypadalo, že je docela zákeřná a v závěru zase změnila stranu. Vlastně celkově je taková zvláštní postava. Její minulost s Yuu je taky dost zmatená. Navíc jsem prvně nepochopila, že Yuu nikdo kromě Mato neviděl a nebo na ni hned zapomněl. Takže pro mě bylo záhadou, jak mohla dál po tom všem chodit do školy.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Myslím, že za zmínku stojí Kana Hanazawa coby seijuu Kuroi Maty nebo Coco JD (Basquash), Shiemi Moriyamy (AnE), Tōko Amano (Bungaku Shojo), Shiro (Deadman Wonderland), Anri Sonohary (Durarara), Konohy Amagi (Zetman) a dalších...
A také Miyuki Sawashiro jako Yumi Takanashi nebo Selty Sturluson (Durarara), Chie (Eve no Jikan), Ultear (Fairy tail), Lag Seeing (Tegami Bachi) a další.

Yuu Kōtari si ve svém životě hodně vytrpěla a protože toho na ni bylo moc, rozhodla se vyměnit si místo se svou "dvojnicí" v jiném světě. Bylo pro ni snazší jen bojovat a nepřemýšlet. Svět ji připadal krutý. Nebylo proč se snažit něco změnit. Její rodiče jí toho moc nenabídli, ve škole ji šikanovali a potloukat se bez přátel není jen tak. Saya Irino se sice snaží vytáhnout ji z toho šílenství, ale udělá chybu a pak už se to všechno veze... A její místo v realitě přebírá Strenght.

Mato Kuroi je ze začátku hlavní postava, ale ke konci už si tím nejsem tak jistá. Všechno se točí kolem ní a zároveň kolem Yuu a tak nějak kolem všech. Víme, že má bratra, matku a otce, který je na pracovně někde daleko. Díky Black Rock Shooter víme, že její druhý svět je docela ponuré místo. BRS je také dost silná a zabíjí ostatní. Zabíjí a ve škutečnosti chce zachránit a nezranit jak sebe tak druhé. Ale někdy to prostě bez toho nejde.

Yomi Takanashi je docela zajímavá a možná i hloupá. Její příběh je trochu padlý na hlavu, když se nad tím člověk zamyslí. Ale přesto mě jí bylo hrozně líto. Kagari Izuhira se kvůli ní stala obětí nehody a ona se za to cítí zodpovědná, takže si od ní nechá všechno líbit. A pak přijde chvíle, kdy se snaží spřátelit s někým jiným a Kagari tomu dost překáží. Co však zabije úplně všechno je fakt, že "zešílí" z toho, že se na ni Kagari vlastně vykašle.
Je to prostě zamotané a šílené...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Rock_Shooter
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13310

Obrázky:
http://th07.deviantart.net/fs70/PRE/i/2010/240/a/f/black_rock_shooter___arise_by_ji3mi-d2xgu5h.jpg
http://fc00.deviantart.net/fs26/f/2008/173/d/6/BLACK_ROCK_SHOOTER___Vocaloid_by_xephonia.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/nn268/pikachu_fan/Black%20Rock%20Shooter/zerochanBlackE29885RockShooter265186.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4118/4785952180_0b8cf6030a_o.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-VLZwUG36eTo/TkSi6Dy3onI/AAAAAAAACqI/1Y_Cq_c20nU/s1600/yomi+takanashi.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_CU3zbHcLYII/S_I_P2kO5gI/AAAAAAAAFvE/ImER0icOZ0Y/s1600/Black+Rock+Shooter+Anime+Character+-+Yomi+Takanashi+Dead+Master.jpg
http://imageshack.us/f/716/brs12.jpg/
http://images.wikia.com/blackrockshooter/de/images/6/61/Mato.png
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 8. june 2012 at 14:42 | React

No, ono je to dost zamotané, to je pravda a některé věci jsem si ani já dosud nevyjasnila, ale myslím si, že pro toho, kdo viděl OVU, to bude o něco srozumitelnější. Mě se i přesto anime celkově líbilo, podle mě má zajímavou myšlenku. Jinak, moc jsi mě potěšila svými komentáři na mém blogu, málo lidí je píše tak obsáhlé, většina spíš napíše pěkné, fajn a to je všechno. Tvůj blog se mi moc líbí a myslím,že se stanu pravidelným čtenářem :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama