Durarara!!

7. june 2012 at 21:20 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Drrr!!
REŽISÉR: Takahiro Omori
PŮVODNÍ TVŮRCE: Ryohgo Narita
STUDIO: Brain´s Base
VYCHÁZELO: 7. 1. 2010 - 24. 6. 2010
ŽÁNR: Akční / Supernatural / Romance / Psychologické
TÉMA: Sociální sítě / Gangy / Napřirozené bytosti
POČET DÍLŮ: 24
HODNOCENÍ: 10/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Ryūgamine Mikado je chlapec, který obvivuje život ve velkoměstě. Díky příteli z dětství, který se odstěhoval do Tokia, dostane odvahu a udělá velký krok do budoucnosti. Začne navštěvovat střední školu Reiko v Ikebukuře. Tahle čtvrť si žije ale svým životem a pro Mikada je to úplně něco nového a možná i trochu děsivého. Především jsou děsiví někteří lidé, které by, jak ho jeho přítel upozornil, neměl naštvat.
Rozhodně by si měl dávat pozor na nejspíš nejsilnějšího muže v Tokiu - Shizua Hewajimu, nebo na záhadného jezdec na černé motorce, údajně bez hlavy. A navíc je tu záhadný gang zvaný "Dollars", o kterém kolují různé fámy.
Zdá se, že má Mikado docela smůlu, protože se mu podaří setkat se se všemi záhadnými lidmi v Ikebukuře a nakonec se ukáže, že má s nimi možná společného víc, než se zdá.


Na začátku byla novela (2004), pak přišla manga (2009) a nakonec se stvořilo i anime. Popravdě jsem si mangu chtěla přečíst, ale zjistila jsem, že mě to vůbec nebaví. Jakmile to jednou uvidíte, nic dalšího už nemá smysl.
Zajímavé je, že jak novelu, tak mangu ilustroval jiný člověk. A jsem ráda, že k anime došlo až v téhle pozdní době (resp. rok 2010), protože ty obrázky z mangy mě trochu vyděsily.
Takahiro Omori je pro mě novinkou, co se týče Drrr. Kdežto od studia Brain´s Base jsem měla tu čest shlédnou část ještě jednoho anime a to Mawaru Penquindrum.Taky mě docela zaujalo anime Boccano! od tvůrce mangy Drrr. Grafika je hodně podobná a nejspíš i příběh ponese stejné rysy jako Drrr, tak jsem na to zvědavá.

Myslím že Durarara není anime pro všechny. Já sama nevím, co se mi na tom tak líbí. Jedno je ale jisté. Když jsem si pustila první díl s tím, že se na to anime podívám znovu, nečekala jsem, že mě to bude zase tak bavit. Ale jakmile první díl skončil, musela jsem vidět druhý a tak dál...
Přiznávám, že když jsem na to anime narazila poprvé, držel mě při sledování opening, protože jsem některé věci ještě moc nestíhala a navíc jsem anime nedokoukala do konce, jak jsem teď zjistila. :)
Ale i po druhém shlédnutí jsem tím nadšená a rozhodně je to jedno z anime, které budu vždycky doporučovat dál, a které se mi nikdy neomrzí.
Samotné prostředí příběhu i charaktery jsou použity geniálně. Ať už je to Selty, Mikado nebo Izaya, všechny musíte milovat a fandové Japonska si určitě nebudou stěžovat ani na Ikebukuru coby prostředí.
Také si vzpomínám, že jsem ze začátku nebyla moc nadšená tím příběhem s Dullahanem a když se pak Anri objevila jako Saiko, taky mě to moc nenadchlo. Ale po druhém shlédnutí už mi to tak zvláštní nepřipadalo a tyhle nadpřirozené prvky jsem v klidu aklimatizovala. :D

Dalším zajímavým prvkem je vyprávění příběhu z pohledu jednotlivých postav, které se v příběhu pohubyjí. Nahlédneme tak do minulosti téměř každého a jenom nám to přiblíží jejich osobnosti. Mrzí, že toho nebylo více řečeno o Oriharovi, ale chápu, že on plnil funkci takové hodně záhadné postavy.
Také mě hodně zaujal nápad vytvořit organizaci pomocí internetu a když jsem nad tím tak přemýšlela, takové blogování je už nějakým způsobem jedna velká organizace, která kolem sebe shromažďuje lidi. A ta myšlenka šla ještě dál a za chvíli už jsem uvažovala o tajných bratrstvech jako Ilumináti a podobně...

A už netuším, jak to anime víc vynachválit, takže vám můžu jenom říct: Kouknětě na to a uvidíte!

OPENING:
První opening je bezesporu jedničkou mezi openingy. Jak grafických zpracováním, tak slova písničky se k anime až hříšně hodí. Dokonce to se mnou zašalo až tak daleko, že mám právě Uragiri no Yuyake na vyzvánění. :)
Druhý opening už se mi tolik nelíbil, hlavně protože, že mě mrzela nepřítomnost toho prvního. Ale časem jsem si na něj zvykla a došlo mi, že není vůbec špatný. Graficky byl zpracován také velmi zajímavě. Ale vzhledek ke stupňující napínavosti příběhu jsem ho už přeskakovala, což jsem si u toho prvního nedovolila. :)
Taky mi přišel povědomý název skupiny a vida... In my world v Ao no Exorcist. :D Na ty chlapce se musím podívat zblízka. :D
ENDING:
#1: "Trust Me" by Yūya Matsushita (eps 1-12)
#2: "Butterfly" by ON/OFF (eps 13-23)
Opět se ani jeden ending nijak neuchytil, ale přece jenom bych ten první poznala a přiřadila ke správnému anime. Ovšem ten druhý už mě opravdu vůbec nezaujal, ani si nedokážu vybavit, jestli jsem ho slyšela nebo ne.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Dost mě mrzelo, že už si některé věci úplně nepamatuji, tudíž jsem nemohla napsat recenzi. A psát recenze na anime a nemít tady Drrr, to bych se fakt hodně styděla. :D Navíc jsem měla podezření, že jsem to anime neviděla celé, protože jsem měla ohledně konce pořádné okno a vida, fakt jsem poslední dva díly neviděla. :D

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Poprvé se mi stalo, že nevím, kterou postavu bych si měla vybrat. Většinou mi dělá problémy najít vždy nějakého záporáka, kterého bych neměla ráda, ale v tomhle anime se to kupodivu neděje. Tady mám problém vybrat pár jedinců, kteří by byli ti nej, protože já jsem si oblíbila absolutně všechny postavy. :D
Ale no dobře... Úplně nejradši bych nejspíš měla Shizua Hewajimu a Kida Masaomiho. Nějakou chvíli jsem přemýšlela i nad Izayou, ale nakonec mi došlo, že bych se s tímhle člověkem nechtěla zaplést. Jeho povaha je docela záhadná a pořád nevím, o co mu šlo. Je ale pravdou, že bez něj by anime hodně utrpělo. :D
A možná se vám to bude zdát zvlášní, ale absolutní jedničkou mezi všemi je pro mě Kadota Kyohei. Dost mi připomínal Zora a být v tom anime, byl by ze mě stalker. :D

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Neměla jsem ráda ty tři zmalovaný andílky, kteří dělali problémy Anri. A samozřejmě jsem ráda jak skončila bandička Hotara. Ta scénka mě hodně rozesmála.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Tak jako mě někdy žádný hlas nezaujme, tak tady jich pár bylo.
V první řadě mě hned upoutal hlas Masaomi Kida alias Mamoru Miyana, který namluvil Eiji Kanda (Antique Barkery), Lighta Yagamiho (Death note), Taichi Mashima (Chihayafuru) nebo Zera Kiryū (Vampire Knight).
Dále to byl už jednou jmenovaný Kadota Kyohei, kterého jsem prvně podezírala na Zora, ale nakonec to byl Gray Fullbuster a Tomoya Okazaki (Clannad) coby Yuichi Nakamura.
Daisuke Ono sice nenamluvil pro mě známá anime, ale jeho I-ZZZ-AAA-YYY-AAA-kun se mi z hlavy asi jen tak nevypaří. :D

Celty (Selty) Sturluson je v Ikebukuře legendou. Na svém černém motocyklu projíždí ulicemi a nechává za sebou obláčky černého dýmu. To by ještě nebylo tak zvláštní, ale její motorka nevydává žádný zvuk, spíše si občas odrkne jako kůň a taky se traduje, že údajně nemá hlavu. Jediné, co z její podoby známe je žlutá motorkářská helma s kočičíma ušima.
Selty jsem si během anime hodně oblíbila. Její povaha je lepší než některých lidí, a to s nimi nemá zrovna moc společného.

Mikado Ryūgamine je sice jakousi hlavní postavou, ale v průběhu se dozvídáme, že hlavními postavami jsou tady všichni. Působí jako takový naivní hodný klouček, ale když přijde na věc, umí se oznat vždy v tu správnou chvíli. Není to zrovna postava, nad kterou byste slintali, ale jakousi úlohu tam má, a musí vyplňovat tu prázdnou díru po někom, kdo jedná ostýchavě a představuje typ typického středoškoláka.


Shizuo Heiwajima je po čtvrti notoricky známý. Jakmile se octne v jeho blízkosti automat na pití nebo dopravní cedule, dlouho nepřežijí. Ale jejich šance je stále větší než Izaye Orihari. Toho, když zmerčí, tak je dobré odklidit se do bezpečné vzdálenosti. Tihle dva si jdou totiž po krku.
Shizuo je pořádná kost. A navíc má v anime svůj osobní příběh i s minulostí, takže je doslova lákadlem na fanynky.


Izaya Orihara je postava, kterou si většina lidí během sledování oblíbí. Bez něj by to nebylo ono. Ale když se zamyslím nad jeho povahou, nemohla bych se vyskytovat v jeho blízkosti. Možná by se hodil do psychiatrické léčebny. Nedokážu odhadnout, co si asi myslí, nebo o co mu jde. Celou dobu má ve všem prsty, ale nakonec se stejně nic nedozvíme o jeho pohnutkách. A to me štve. Chtěla bych na něj mít nějakou botu, něco, co by ho udělalo alespoň trochu lidstějším. Simon na to má sice jakousi teorii, ale kdo ví, zda je to skutečně tak...

Anri Sonohara je druhá hlavní ženská postava. Nemám zrovna ráda postavy jejího typu, ale tady je to s postavami tak, že vám žádná nepřijde špatná. Anri měla sice ze začátku takovou zvláštní osobnost, ale časem už mi to přišlo naprosto normální. Navíc se zasloužila asi o největší zvrat v ději, protože jsem nečekala, že se do toho vloží ještě ona a bude z toho orpavdu cosi podobnému love trojúhelníku akorát bez té love.


Masaomi Kida je moje nejoblíbenější postava z Durarara. Nevypadal na to, ale ju to opravdu neskutečný borec. Ani nevím, co se mi na něj tak líbí. Nedokážu to přesně definovat. Jeho příběh je ale mnohem zajímavější než Anri nebo Mikada, a i když vypadá, že je hlavní postavou hlavně Mikado, ve skutečnosti je to celé o Kidovi. A navíc je to mnohem větší fešák... :)Simon je velmi zajímavá postava. Stojí na ulici rozdává letáky a jeho ruský přízvuk je nepřehlédnutelný, stejně jako on sám, protože je černý a dost vysoký. Je to asi jediný muž, který se dokáže postavit Shizuovi a během děje má několik zajímavých scén. Ta poslední se mi ovšem líbila nejvíc a doufám, že Izaya pocítil bolest. :D_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Durarara!!
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=10947

Obrázky:
http://cdn.myanimelist.net/images/anime/8/20631.jpg
http://download.minitokyo.net/DURARARA!!.491246.jpg
http://nafilmu.cz/wp-content/uploads/2011/10/durarara_025_.jpg
http://nafilmu.cz/wp-content/uploads/2011/10/Celty_by_Vanessa_Retake.jpg
http://mjv-art.org/pictures/get_image/74491-1682x1100-durarara!-ryuugamine+mikado-kida+masaomi-sonohara+anri-school+uniform-katana.jpg
http://cdn.myanimelist.net/images/characters/9/76252.jpg
http://download.minitokyo.net/Izaya.Orihara.442378.jpg
http://www.elfpack.com/stuff/aj/44054/1313623500.png
 

2 people judged this article.

Comments

1 S c a r s S c a r s | Web | 7. june 2012 at 22:12 | React

Mám tohle anime hrozně ráda, ale bohužel ani né tak kvůli ději, ale spíš jako kvůli těm postavám. Zamilovala jsem si Shizua už po prvním díle, kdy se tam objevil a jeho scény s Izayou neměli chybu. Tihle dva pro mě naprosto zazdili všechno ostatní, což je asi smutné, ale tak mě to stačí :D A mimochodem, viděla jsi ty dva bonusové díly? Naprosto doporučuju díl 25., protože jsou tam naprosto luxusní scény se Shizuem :D

2 Destel Destel | Web | 7. june 2012 at 22:29 | React

[1]: Bonusové díly jsem neviděla a když jsem pročítala další recenze, teprve jsem zjistila, že vůbec existují. A když o nich vím, tak nehrozí, že bych je někdy neviděla. :D
Postavy jsou hodně velkým tahounem. Ale co si pamatuji, tak je to taky hrozně napínavé. U většiny anime mě nijak extra nezajímá, co se stane dál. Něco mě překvapí něco ne. Ale Durarara bylo první anime, kdy nešlo o něco podobného Narutovi a přesto jsem u toho dřepěla a musela za každou cenu vidět další díl. A tím je pro mě i jedinečné. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama