Julie Kagawa - The Iron King (EN)

1. june 2012 at 10:42 | Destel |  Knihy
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / YA / Romance / Víly
NAKLADATELSTVÍ:
- V ZAHRANIČÍ: Harlequin Books (New York; 2010)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: The Iron Fey (#1)
POČET STRAN: 363
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 8.4 - 28. 5. (51 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Čekala jsem od toho víc

ANOTACE
Megan Chase má tajemství, které si nikdy nedokázala představit.
Meganin život byl vždy trochu zvláštní od té doby, když jí v šesti letech otec zmizel přímo před očima. A navíc se ve škole ani doma necítí moc dobře.
Když ji začne sledovat neznámý cizinec a její jediný přítel se začne chovat až moc ochranářsky, Megan zjišťuje, že se všechno, co dusud znala, změní.
Ale nikdy by se nepomyslela, že je dcerou mýtického vílího krále a navíc pěšákem v tahanicích o moc. Megan zjistí, jak daleko dokáže zajít, aby zachránila milovanou osobu a zachránila svět, který pro ni zprvu vlastně nic neznamená.


Svět víl neboli Faerye či Férie nebo jak je tenhle svět známý mě vždycky lákal. Už od mých mladých let, kdy jsem si přečetla Daň peklu a pochopila tu druhou stránku toho světa - tu zlou - mě zrovna takový styl příběhu hodně baví. Víly totiž nejsou jenom Zvoněnky a hodné babičky, které vám vykouzlí z tykve kočár a roztrhané hadry přemění na krásné šaty, ale především nevypočitatelné kouzelné bytosti, kterým stačí poděkovat a už se vezete.
Opravdu nevím, jak se k téhle knize vyjádřit, protože mě zklamala i nezklamala. Bylo tam všechno, co bych chtěla, ale možná v tom je právě ta chyba.

Myslím, že už u mě knihu Daň peklu nikdo nepřekoná, přestože tohle bylo dobré. Ale jenom dobré.
Kagawa popsala ten svět takový, jaký si ho skutečně představuju. Hlavní hrdinka byla sympatická, kouzelné bytosti sice kruté, ale přesto pořád jaksi hodné...
Musím to prostě stále srovnávat. V Dani peklu je hlavní hrdinka podvrženým dítětem (je vlastě taky kouzelnou bytostí), nechtěně uhrane přitele svojí kamarádky, její kamarádku utopí vodník, z jejího kamaráda teplouše si udělají elfové erotickou hračku a ona má být obětována, aby byli skřítci svobodní. A jediné, co se stalo tady. Jo, Meganina bráchu unesl jakýsi robot, ztratila jakousi důležitou vzpomínku a Puck byl cestou postřelen... Ale asi chápete, že mě zrovna tohle nijak nenadchlo.
Jediný, kdo ze začátku splňoval moje kritéria zlého víláka byl Ash, ale i on nakonec podlehl a je vám jasné, že bez love story by se to asi neobešlo.
Skrátka mám pocit, že se sešlo jedno klišé vedle druhého.
Konec to trochu spravil a doufám, že se teda v dalších knihách stane něco, co s Megan pořádně zamává.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Myslím, že Puck je jedna z těch postav, která sice vypadá strašně cool, ale chová se strašně mile. Aspoň vůči Megan. Tak trochu to omlouvám tím, že byl hodně dlouho ve světě smrtelníků a vlezlo mu to na mozek.
Ash už byl trochu jiné kafe a tu scénu na víláckém plese jsem si docela užila. Rozhodně vypadal mnohem líp než v závěru knihy, kdy se z něj stala měkota. Ovšem na úplný závěr knihy si zase trochu vylepšil tvář, ale kdo ví, co z toho bude.
A taky Grimalkin mě nezklamal. Alespoň chtěl vždycky nějakou tu službičku na oplátku.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Nevím, jak se mám postavit k Megan. Byla fajn, ale přišla mi jako postava taková tuctová, nevýrazná... prostě hlavní hrdinka, se kterou se nikdo nebaví, jen nějaký trouba, co se ji snaží rozesmívat, přitom má tvářičku modelky. Najednou se dozví, že je princezna nějakého vílího světa a jde zachránit svět.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 sayury sayury | Web | 2. june 2012 at 12:26 | React

Nad touhle knihou dlouho váhám, jestli si ji vůbec chci přečíst, anotace mě láka-neláká. Je to natolik "nadpřirozené v reálu", až to plynu k absurdnosti (vlci a upíři mají co říkat, že), tak tedynevím, nevím... :/

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama