Meg Cabotová - Čtvrtý rozměr lásky

6. june 2012 at 14:00 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Tale of the Mediator - Twilight
PŘEKLAD: Jana Jašová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Dobrodružné / Paranormální
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Euromedia Group - Knižní klub (Praha ;2006)
- V ZAHRANIČÍ: HarperCollins (New York; 2005)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Mediator (#6)
POČET STRAN: 216
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 31. 5. (1 den)
REAKCE PO DOČTENÍ: No prostě Happy-end!!

ANOTACE
Odvážné krotitelce duchů Susannah Simonové uzrál v hlavě plán. Pokud chce překazit záměry kolegy Paula Slatera, musí se v závěrečném šestém svazku série Mediátor přesunout o celých sto padesát let zpátky, kdy místo jejich domu stál nad městem Carmel jistý penzion. Od Paula a jeho dědy už ví, že jako osoba nadaná schopností volně procházet mezi naším a oním světem může putovat i bez ohledu na čas.
Proto se rozhodne stůj co stůj podniknout výpravu do roku 1850, kdy vyvrhel Felix Diego zavraždil jejího milovaného Jesseho, a pojistit si, že její kluk přijde o život tak, jak má. Potíž je v tom, že Paul dokáže totéž a hodlá situace využít k tomu, aby si spolužačku získal definitivně pro sebe a soka vyšachoval ze hry tím, že ho před zákeřnou smrtí zachrání. Pokud by totiž Jesse osudné noci nezemřel v jejím pokoji, on a Susannah by se nikdy nepotkali, nikdy by se do sebe nezamilovali a srdce dívky by teď bylo volné...
Jenomže když dva dělají totéž, není to totéž - zvlášť v ironicky láskyplném pohledu americké autorky na svět dospívání. Dramatická výprava do minulosti amerického Západu vyvrcholí střetem lidí z masa a kostí i soubojem astrálních sil, který bude mít nečekané rozuzlení a život mladé pomocnice všech bludných duchů ze severní Kalifornie se od základu změní. Existuje něco, co přesahuje i schopnosti mediátorů? Co je silnější než osud? A co všechno pro to bude muset sedmnáctiletá středoškolačka obětovat?

(www.databazeknih.cz)

Myslím, že delší anotaci jsem tu ještě neměla a tak nějak mám pocit, že už bylo všechno řečeno a nemusím tu zbytečně tlachat.
No dobře, ještě můžu zaplnit místo jakýmsi mým názorem a alespoň nemusím okecávat děj.

Poslední díl jsme zhltla během jednoho dne a několika hodin. Už nemohla dál čekat, musela jsem vědět, jak to dopadne. Bylo mi jasné, že to nebude smutný příběh, takže jsem čekala, že Jesse nějakým záhadným způsobem přijde k životu. Chvíli jsem si myslela, že Paul Slater bude mít nějakou nešťastnou nehodu a protože se z něj stane dobrá duše, tak svoje tělo nechá Jessemu, ale bylo by to divné...
Jenže pak se Susannah dozvěděla pravdu o svých schopnostech a o tom, že dokáže cestovat v čase. Zní to dost lacině, ale ve skutečnosti to není zase tak padlé na hlavu. Věřte mi.
Susannah se tedy snaží zabránit Paulovi, aby se vrátil v čase a Jesseho zachránil. Že je to sobecké dobře ví, ale sám Jesse řekl, že nechce být zachráněn, tak proč ho nechat.
Tak nějak jsem doufala, že to skončí trochu smutně i šťastně zároveň. Že Susannah přijme pravdu a nechá Jesseho zachránit. A podle té básně by se jí láska vrátila několikanásobně, protože Jesse by prožil několik reinkarnací a nakonec se stejně narodil do její doby a pak by se dva neznámí potkali a zase si padli do oka. Jenže ne.
Tak by to Susannah neudělala. Musela to skončit ještě úplně jinak.
Skončilo to absolutním happy-endem.

Konec prostě potěšil všechny romantické duše a také trochu ty zákeřné, protože nevím, jak vy, ale já jsem si Kelly Prescotovou pěkně vychutnala. :D
A Paul? Tomu došlo, že to, co cítil, vlastně nebyla láska. Nebo možná byla, ale rozhodně ne tak silná jako ta Jesseho. A věřte nebo ne, stal se z něho docela milý chlápek.
Jen jsem byla trochu zmatená tím story okolo jejího otce, nějak jsem to nepochopila. Chtěla jsem jasné a logické vysvětlení, takhle jsem nad tím musela přemýšlet a stejně nevím, jestli je to správně nebo ne...

OBLÍBENÁ POSTAVA
Závěrem bych nejspíš řekla, že jsem si všechny postavy hrozně oblíbila. Tudíž jsem smazala tu opozitní stranu. Všechny postavy měli svoje vlastní charaktery, svoje životy a každý si někoho oblíbil více, někoho méně. Ale záporné postavy tam vlastně nebyly nikdy.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Haruko-sensei Haruko-sensei | Web | 7. june 2012 at 19:43 | React

Tahle série je jedna z mých nejoblíbenějších, i přes fakt, že už jsem ji četla před poměrně dlouhou dobou xD. Jedna z mála knížek, u které jsem si oblíbila snad všechny postavy.

2 Syrinox Syrinox | Web | 10. july 2013 at 22:27 | React

Yes, tohle jsem četla celkem dávno, ale i přesto musím říct, že to byla fajn série. Děj nebyl nic extra, když to tak vemu, ale na druhou stranu nemohu říct, že by nečišel alespoň kapkou originality.

A četlo se to hodně dobře a i velikost knížek mi plně vyhovovala, takže jsem vcelku spokojená...

Problém je, že si teď nemůžu vzpomenout na ten konec! xD Lol... Nebo mlhavě, ale nechci spoilovat xD Takže si to dojdu někam vyhledat.

3 Kory Kory | Web | 14. march 2016 at 20:59 | React

Už si to skoro nepamatuju, ale vím, že jsem měla hrozně ráda Jeesseho a ikdyž je hrozně trapný a hrozná blbost, že se pak oživil, tak jsem byla ráda.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama