Fate/Zero

28. july 2012 at 16:03 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: シーズン (Japanese)
REŽISÉR: Ei Aoki
PŮVODNÍ TVŮRCE: Gen Urobuchi
STUDIO: ufotable
VYCHÁZELO:
- PRVNÍ ŘADA: 1. 10. 2011 - 24. 12. 2011
- DRUHÁ ŘADA: 7. 4. 2012 - 23. 6. 2012
ŽÁNR: Akční / Fantasy
TÉMA: Boj / Legendářní hrdinové / Zvláštní schopnosti / Mágové / Násilí
POČET DÍLŮ: 13 a 12 (dohromady 25)
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Válka o Svatý grál. Již počtvrté povolává sedm mágů a jejich služebníky, jež jsou odrazy dávných hrdinů a začíná boj na život a na smrt. Ve snaze získat mocný grál, schopný splnit přání, přicházejí do města Fuyuki, které se má stát jejich bojištěm.
Každý ze sedmi pánů má své důvody, proč chtějí Svatý grál získat, stejně tak jejich služebníci. Hlavními kandidáty na výhru jsou Kotomine Kirei a Emiya Kiritsugu. Jeden po Svatém grálu vůbec netouží, a přesto byl vybrán jako jeden z Pánů, druhý naopak touží až moc, aby mohl zachránit svět…
Kdo ale grál nakonec získá?

Než začnu žvatlat o postavách, ději a dalších věcech, je třeba ujasnit si pár věcí. Fate/zero je pokračováním anime Fate/stay Night. Navíc je rozděleno do dvou sérií (sezón).
První má třináct dílů a druhá sezóna anime ukončuje dvanácti díly.

Jelikož jsem se tohle dozvěděla teprve potom, co jsem se na anime dodívala, nevidím problém v tom, že to tak nějak shrnu a budu to brát jako jedno anime. Popravdě už bych se na to nedokázala dívat jako na dvě různá anime a nějak je spolu porovnávat.

Mám takový pocit, že to říkám stále dokola, ale opravdu mám ráda vše, co má i sebemenší spojitost s nějakým náboženstvím. A tady probíhá válka o Svatý grál…
Pravdou ale je, že to nemělo ten náboženský šmrnc, jaký bych si představovala. Tenhle Svatý grál totiž nemá nic společného s Ježíšem nebo křesťanstvím. Stvořili ho mágové - neboli tři nejstarší rodiny, u kterých se rodinné tajemství používání magie dědí z generace na generaci.
Církev se tam také vyskytuje, ale plní jen jakousi doplňující funkci, spíše takové koření k mágům.

Fate/zero je jedno z těch anime, které mají docela spletitý děj. Nejde říct, že je tu nějaká hlavní postava, i když se to ke konci točí převážně kolem Kotomine Kireie a Kiritsuga. Každý ze sedmi Pánů má v anime svoji část, kdy je trochu rozvíjen i ten jejich příběh. Právě proto si v něm každý dokáže najít postavu, se kterou může sympatizovat.

Místy mi ten příběh ale přišel hodně složitý na pochopení. Možná mi něco uniká, protože to bylo vysvětleno ve Fate/Stay Night. Ale já mám taková anime ráda. Nutí mě to potom přemýšlet, co se tím příběhem snaží tvůrci (či autor) říct. O jaké poselství jde? Tohle anime přesně takové myšlenky vyvolá.

Navíc hned na začátku bije do očí skvělá grafika. Na bojové scény je radost se koukat. Všechny postavy jsou nakresleny příjemným stylem, který jenom napomáhá k tomu si ty postavy oblíbit. Takže vlastně ani nemám co vytknout.

OPENING:
# 1: "oath sign" by LiSA (eps 1-13)
První opening jsem si docela oblíbila. Písnička sice není nijak výrazná nebo snadno zapamatovatelná. Přesto se opět k anime výtečně hodí. Animace je ovšem velmi povedená a ráda jsem si OP čas od času nechala puštěný. Že bych z něho ale nějak slintala… jsou i lepší. Bohužel jsem nesehnala video i s animací. :(
Druhý opening je na tom úplně stejně. Písnička není opět nic extra, ale zase se to příjemně poslouchá a nedokázala bych si k anime představit nic jiného, co by se k tomu hodilo víc. I když mám skupinu Kalafina velmi ráda a jejich písničky jsou úžasné, tady se mi to nějak nezdálo.
ENDING:
# 1: "MEMORIA" by Aoi Eir (eps 1-13)
U endingů se mi stává, že většinou slyším tak prvních pět sekund a pak to stejně vypnu. Koho by taky zajímal ending, že? Písnička u prvního je velmi příjemná, ale stejně se mi nijak nedostala pod kůži. Přesto je to po dlouhé době ending, který vypadá velmi slibně.
# 2: "Sora wa Takaku Kaze wa Utau" ("Up on the Sky, the Wind Sings") by Luna Haruna (eps 1-)
Oproti tomu písnička v druhém endingu se mi hodně líbí. Nijak zvlášť se neliší od těch třech předešlých, ale přesto se mi asi líbí nejvíc. Nevím, čím to je…
# 3: "Manten (The Whole Sky)" by Kalafina (eps 18-19)


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Docela mi vadí, že většinu recenzí, které jsem dosud napsala, jsou abecedně buď ze začátku, nebo ke konci, a to v mém seznamu nevypadá vůbec dobře. Takže jsem chtěla zkouknout nějaké anime někde odprostřed. A padlo mi do oka zrovna Fate/zero.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Na to je jednoduchá odpověď. Samozřejmě Emiya Kiritsuge. Ale není jediný. Ač se to zdá zvláštní, docela se mi líbil Waver. Není to žádný fešák, vlastně je to docela trapka. Ale dostalo mě, jakým způsobem navázal vztah se svým služebníkem - Riderem - a jak z toho nakonec vyšel. Takhle to podle mě mělo být. Úkolem Pánů bylo poučit se od svých Služebníků a naopak.
Ze služebníků jsem si ale hodně oblíbila Saber. Ale fešáků tam bylo dost. Lancer mě asi chvilku bude trápit ve snech. :D

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Nejmíň z čtrnácti hlavních postav mě zaujal Caster a Ryūnosuke Uryū. Nebyli to nijak hodní hoši, i když zbytek taky neoplýval nijak mírnými vlastnostmi. Ale to, co prováděli, mě dost vzalo. Hlavně ta první vražda, při které se objevil Craster. To na mě bylo moc. Na druhou stranu tahle strana anime tomu dodala takového hororového pozadí. A myslím, že se to tím ještě více oživilo.
Pak mi taky trochu vadil pár Sola-Ui a Tokiomi Tohsaka. To, jak se chovali k Lancerovi mě děsně štvalo. A myslím, že si zasloužili to, co se jim nakonec stalo.
A poslední postavou, která také neobdržela žádné mé sympatie je Zōken Matō. A je vám jistě jasné proč.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Tak, jak jsem měla v Brave 10 ihned pocit, že spoustu hlasů znám, tady mě ani nenapadlo se na hlasy nějak soustředit. A až jsem si procházela jednotlivé dabéry, došlo mi, že nejspíš nikdy mezi sebou nerozliším ženské hlasy. Když už si něčeho všimnu, tak jsou ty mužské postavy... :D
Ale tady jsem byla překvapená dabérkou Saber Ayakou Kawasumi, kterou jsem už měla čest několikrát slyšet, například jako Fuu (Samurai champloo), Aoki Ko (Bakuman) a Emiliu (Romeo x Juliet). A její seznam rolí je fakt hodně dlouhý.
Stejně tak mě dostala Sayaka Ohara, která má na svědomí Irisviel von Einzbern nebo třeba Erzu Scarlet (Fairy tail). Trochu mě to dostalo.
Emiya Kirisuge měl docela zajímavý hlas opět jsem ho už slyšela. Rikiya Koyamu můžete znát jako Yamata (Naruto) nebo Shinigami-sama (Soul Eater). To je vše co znám.
Akira Ishida se schovával za mojí nejméně oblíbenou postavou, takže jsem si říkala, že mě ani tak moc nezajímavá, ale poznali jste tam Gaaru? A pokud ne Gaaru, tak snad Zerefa (Fairy tail), Katsuru Kotarou (Gintama), Ryuuichi Arakiho (Area no kishi) nebo Cho Hakkaie (Saiyuki).
Pak stojí za zmínku i další postavy a jejich dabéři - Akio Ohtsuka jako Rider a jako Marshall D. Teach/Blackbeard (One piece). Daisuke Namikawa coby Waver nebo Eustass Kid (One piece). Hikaru Midorikawa jako Lancer nebo Lin (Cowboy Bebop) či Shiki (Tougainu no chi).

Saber mě velmi zaujala jako jedna z ženských postav. Nejenže za svého života předstírala, že je vlastně muž, ale vládla celému království a jak plyne z děje anime, neměla to vůbec lehké. Už od začátku máte nutkání jí fandit, jenže pak se objeví další spousta postav a ona zůstane tak trochu pod hromadou nabušených mužských hrdinů. Zdá se, že je slabá, ale nakonec ukáže, co v ní je. A taky mojí náklonnosti vděčí za to, jaký vztah si vybudovala s Lancerem. Ti dva se k sobě hodně hodí a bylo mi jí trochu líto, protože si nezasloužila, aby byl na ni naštvaný.

Emiya Kiritsuge je zdá takovou nejvíc hlavní postavou. Dokonce se dočkáme dvou epizod, které popisují jeho dětství a důvod jeho charakteru. Je to postava, která si od začátku získá jisté sympatie, protože má ženu, dítě a sen, který spočívá v záchraně světa. Jenže já měla celou dobu pochybnosti, jestli to není jen zástěrka, jak Saber přinutit k poslušnosti, aby nakonec získal grál a požádal ho úplně o něco jiného…
Navíc mě naštval v jedné věci. Lancer si něco takového nezasloužil, i když to, jak skončil, byla hlavně chyba jeho pána.


Rider je hodně zajímavá postava. Zdá se, že se více zajímá o dobývání světa než o válku o Svatý grál. A jeho pán Waver je spíše jeho kámoš než pán. A právě proto se mi docela líbí. Nakonec přiměl Wavera dospět a uvědomit si, že se do války pustil vlastně z docela zbytečného a malicherného důvodu. Naučil ho, že život má větší cenu než uspokojení svých vlastních tužeb na základě promarněného života. Jen škoda, že byl docela slabý.

Waver Velvet sice působí jako pako, totální loser a nelíbí se mi jeho vlasy, ale právě to, jak anime skončilo, mě donutilo ho považovat za jednu z mých oblíbených postav. To, co se od Ridera naučil a jaký s ním měl vztah, bylo podle mě to, o co v celé válce šlo. Vzájemně se poučit z chyb svých služebníků (nebo pánů) a dojít k závěru, že grál vlastně k ničemu nepotřebují. Tak, jak skončila tahle dvojice, měli skončit i ty ostatní. Ovšem pokud by vše probíhalo "v dobrém".

Lancer je určitě ten typ postavy, nad kterým si moje pohlaví zavzdychá a několikrát prokleje obrazovku monitoru, protože se přes ni nejde prostě prorvat na druhou stranu. Nedostal mě ale tak vzhledem nebo sílou, ale svou minulostí a svou povahou.Kirei Kotomine oproti Kiritsugemu zaujímá zcela opačnou pozici. Jeho svatý grál vůbec nezajímá, ale přesto ho označil jako pána. Toho využije Tokiomi a tak se Kirei stane pouze spojencem a posluhovačem. Přesto ho Emiya považuje za největší hrozbu a dává si na něj pořádného majzla. Už od začátku na mě působil slizce a nesympaticky, ale nakonec jsem to nechala být. Koneckonců umřela mu žena. Člověk by si potom myslel, že se ji bude snažit oživit, ale vypadá to, že jeho touha byla úplně jiná…

ZDROJE:
http://anime.akihabara.cz/anime/FateZero-2012-2012
http://en.wikipedia.org/wiki/Fate/Zero
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=12376
OBRÁZKY:
http://fc07.deviantart.net/fs13/f/2007/025/7/2/Fate_Stay_Night___Saber_by_kurot.png
http://www.nautiljon.com/images/perso/00/34/emiya_kiritsugu_2243.png?1321838374
http://images.wikia.com/typemoon/images/0/08/ZeroRider.jpg
http://thecartdriver.com/wp-content/uploads/2011/10/Rider-and-Waver-460x300.png
http://i1234.photobucket.com/albums/ff405/Vadoc01/fate_zero_cover2-1.jpg
http://www.downloadost.com/ost/big-fate-zero-original-image-soundtrack-return-to-zero-ost.jpg
http://static.zerochan.net/Lancer.%28Fate.zero%29.full.878776.jpg
http://shindeiie.files.wordpress.com/2011/10/fatezero02.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-olirqjDbo6s/Tor28ZO_7bI/AAAAAAAAXI8/fL4OtXPrrcQ/s1600/02+Kirei+and+father.jpg
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m7i8dxBk801r32vq8o1_1280.png
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama