Hiro Kashiwaba - Samurai High School

3. july 2012 at 12:00 | Destel |  Manga - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Samurajská střední
ŽÁNR: Komedie / Fantasy / Akční / Shounen / Školní prostředí / Gender bender
ROK VYDÁNÍ: 2009 - 2011
STAV: 5 Volume (25 kapitol)

V moderní zemi, kde je vláda kontrolována vojenským Shogunem a samurajům je projevováno nemálo respektu, žijí v rodině Sakakido dvojčata Tsukiko a Kou. Vypadá to, jakoby si v matčině břiše prohodili těla. Tsukiko má na holku až brutální sílu, denně cvičí a vůbec…chová se jako kluk. Jejím snem je stát se první ženou na postu vrchního velitele. Její bratr zase svůj čas tráví vařením, pečením, šitím a uklízením… tedy pracemi, které by měla vykonávat žena.
Tsukiko si svůj sen může splnit, pokud se dostane na Samurajskou střední, která nevšedně pořádá přijímací zkoušku zdarma, takže se jí mohou zúčastnit i ti z nižších společenských vrstev.
Jenže je tu menší problém. Tsukiko se vůbec nevyzná v ženských záležitostech a Kou zase neumí bojovat. Jediným možným řešením je podvádět a prohodit si místa… Pokud na to ale někdo přijde, budou vyhoštěni i celou svou rodinou...

Kashibawa Hiro je autor s jedinou prací (doufám, že zatím). Nesehnala jsem o něm žádné další informace. Ráda bych si od něho přečetla něco dalšího, ale co nadělám…

Samurai High school mě zaujalo hned od první stránky.Mám totiž ráda hlavní hrdinky, které si stojí za svým a ukazují, že jsou stejně silné jako muži. Tahle manga má pro Japonsko úplně jiný význam, než ho chápeme my, Evropané.

Víme, že dnešní ženy mohou být slavné, možná dokonce už i vést firmu, ale dřív něco takového nepřicházelo v úvahu. Očekávalo se, že žena bude v domácnosti a vyzná se ve vaření, uklízení, praní a výchově děti. Práce patřila mužům. To, že chce Tsukiko tuhle zavedenou tradici porušit ji staví do role revolucionáře. Dalo by se skoro říct, že je to feministická manga. Hlavně díky tomu, že její bratr Kou je uveden jako zženštilá postava, jakoby se autor ještě ke všemu snažil muže zesměšnit. Kamiyama má sice občas někdy jakési ušlechtilé chování, většinou je to ale magor, kterého Tsukiko musí stále zachraňovat.

Ať už je ale podtext mangy jakýkoliv, jde hlavně o komedii, u které by se měl člověk zasmát. A já se nasmála hodně. Už několikrát jsem četla mangu, kde šlo o žánr gender bender (záměna pohlaví), ale teprve tady jsem se u toho opravdu pobavila. I když to není nijak originální nápad, musím uznat, že byl zpracován velmi dobře a dosud drží top hodnocení v mém manga seznamu.

Dalším velmi příjemným bodem je kresba. Nestalo se mi, že bych byla kvůli ní zmatená. Všechno je jasné jako facka, příjemné na pohled.

Jediným nedostatkem je děj. Všechno se vyvíjí slibně, ale poslední kapitola měla vynutěný konec. Mohlo to podle mě skončit mnohem líp. V průběhu se totiž něco naznačilo a nakonec to skončilo nedořešené. Normálně mi otevřené konce nevadí, ale tady bych ráda ještě aspoň deset dalších kapitol.
Napadlo mě, že autor byl donucen skončit se serializací, proto ten divný konec (vidíte ten bakumanismus?), dalo by se to takhle omluvit. Ale i tak je to hodně velké mínus.

HODNOCENÍ NA MANGAFOX: 4.86 (604)
MOJE HODNOCENÍ: 4,5 (jen kvůli tomu konci, jinak by to byla 5)

ZDROJE:
http://mangafox.me/manga/samurai_high_school/
http://www.mangaupdates.com/series.html?id=42466
http://i26.mangareader.net/samurai-high-school/24/samurai-high-school-2755863.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 3. july 2012 at 21:36 | React

Hm, to vypadá docela zajímavě, možná si to zkusím přečíst a uvidím^^

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama