Ray Bradbury - Marťanská kronika

19. july 2012 at 20:56 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Martian Chronicles
PŘEKLAD: Jarmila Emmerová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Povídky
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Mladá fronta (Praha; 1963)
- V ZAHRANIČÍ: Doubleday & Company (New York; 1953)
VYDÁNÍ: druhé
POČET STRAN: 212

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 10. 6. - 20. 6. (11 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Takhle má vypadat fantasy a sci-fi literatura!

ANOTACE
Jedno z nejslavnějších děl Raye Bradburyho vlastně není románem. Je to soubor kratších i delších textů, povídek, náčrtů, popisů a příběhových spojek, které se dají pojmout skutečně pouze pojmem kronika. Kniha zachycuje události dvou planet ovládaných lidským pokolením mezi lety 1999 až 2026 okem spisovatele z poloviny minulého století, děsivou vizi budoucnosti odrážející lidský duch v celé jeho kráse a zrůdnosti. Na Rudou planetu ze Země startují jedna raketa po druhé, expedice za expedicí, snažící se prozkoumat neznámá území nebeského tělesa. Každá ze skupinek se tu setkává různým způsobem s původním obyvatelstvem - marťany. Ti si vybudovali v průběhu věků vyspělou společnost plnou výstavních měst, hradů a zámků, umění a vědy, která stojí na základní vlastnosti celé populace - telepatii.

(www.databazeknih.cz)
JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Po jazykové stránce nejde knize nic vytknout. Sice jsem odkázána na překlad, ale tady byla rozhodně odvedena výrobrná práce, a to můžu říct, i když jsem ani okem nezavadila o originál. Takovéhle klasiky se totiž nedají odbýt nějakými amatéry. Tohle jsou poklady literatury. A zrovna tenhle kousek stojí za přečtení.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
To samozřejmě byl, přestože nejde o ucelený děj. O to to bylo zajímavější. Člověk pak přemýšlí, jestli spolu ty povídky nějak souvisejí, nebo jsou tak poskládány náhodně. A jestli zmíněná postava v té minulé... může to být tenhle člověk?
A to ani nemluvím o filosofických otázkách, které doslova srší z celé knihy.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Hlavní myšlenka se hledá těžko, protože každá povídka má svou vlastní myšlenku a přitom všechny dohromady tvoří jednu velkou. Hlavní myšlenka jsou lidé a jejich činy. Měli bychom si totiž uvědomit, že to, co děláme není bez následků.
Bradbury nám vlastně říká to samé co Orwell nebo Čapek, jen ke svému vyjádření použil fantasy žánru a planety Mars.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Nejde ji brát po částech, musí se spolknout celá, jinak to ztrácí na významu. Mám v knize zatržených pár úseků, které se mi samozřejmě líbili více, ale na každé stránce je něco, co zaujme. A řekla bych, že každý si tam najde nějakou myšlenku, se kterou se stotožní.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Myslím, že filmové zpracování není. Ale kdyby bylo, rozhodně bych se na to podívala už jenom ze zvědavosti, co by z toho bylo. :)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Notjustabiatchk?imtryingtobenicegoddammit... Notjustabiatchk?imtryingtobenicegoddammit... | 29. may 2016 at 13:09 | React

Ahoj, jen jsem si tak projížděla recenze na Marťanskou kroniku a uviděla jsem tu tvou. Moc pěkná, jen mne do očí bijí 2 gramatické chyby. Pod nadpisem CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE? je chyba v příčestí minulém (úseky - líbilY) a hned ve sloganu těchto stránek chybí čárka (Čtenář prožije tisíc životů, než zemře). Nevím, zda jsem informace předala do správných rukou, ale doufám, že překlepy brzo opravíte, aby byly stránky ještě kvalitnější. Každopádně jinak moc hezké :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement