Stephen King - Čaroděj a sklo

26. july 2012 at 19:22 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Wizard And Glass
PŘEKLAD: Lidna Bartošková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Dobrodružné / Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: BETA - Dobrovský (Praha; 2001)
- V ZAHRANIČÍ: Penguin Group (New York; 1997)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Temná věž (#4)
POČET STRAN: 653

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 25. 6. - 11. 7. (17 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: je čím dál lepší...

ANOTACE
Konečně se Stephen King vrací s dlouho očekávaným čtvrtým dílem k sérii Temná věž. Roland, poslední pistolník, a jeho družina těsně vyvázli z jednoho světa a vstoupili do dalšího. Právě zde svým druhům Roland vypráví dávný příběh jedné lásky a dobrodružství, ve kterém hraje hlavní roli pozoruhodná žena - Susan Delgadová. Čaroděj a sklo je strhující vyprávění plné šokujících obratů.

(www.databazeknih.cz)

Od přečtení Pustin už opět uteklo pár dní. Vždycky se děsím toho, že další díly knih z nějaké série přijdou nazmar, protože zapomenu, o čem byla ta předešlá. Stejně jsem se obávala u Čaroděje a skla. Jenže ani u Pustin a ani tady se mi všechno rázem vybavilo, jako bych předešlý díl četla včera.
Musím přiznat, že k tomu z větší části vděčím za jakési shrnutí, které na mě vždy čeká na začátku knihy (díky Bohu za to). Ale abych nekřivdila autorovi, má na tom zásluhu i příběh. Na ten nejde jen tak zapomenout.

Uvědomila jsem si totiž až u čtvrtého dílu. Série Temná věž totiž není jenom obyčejným fantasy počinem. Jsou to knihy, které v sobě mají kus vlastní filozofie. Poslední dobou totiž o svých přátelích přemýšlím jako o ka-tet nebo si s radostí píšu do deníčku, že se svět hnul. Dokonce, kdy přemýšlím, zda si kazit plíce a zapálit si, řeknu si: "Ale vždyť Roland si taky pošmákne na tabáku a Eddie byl narkoman a nakonec je z něj hrdina a pistolník. Tak mě jedno cigáro nezabije."

Vědět, čím mě King v tomhle díle překvapí, přečetla bych si ho mnohem dřív. Už od prvního dílu totiž nevíme, kdo je ten chlap jménem Roland, co si říká Pistolník? Několik málo informací se v průběhu tří dílů dostane do éteru, ale i tak jich bylo žalostně málo.
Když si tedy Roland sedl a začala vyprávět svůj příběh, byla jsem nadšená. Ale nečekala jsem, že mu ten příběh zabere tři čtvrtiny knihy. Moje dušička sténala blahem.
Do té chvíle byl pro mě Roland bohem, strojem, který nemá téměř žádné city, pouze jde za Temnou věží. A teď? Světe div se, ale dívám se na něj jako na člověka.

Všichni z městečka ožili a najednou byli cítit mnohem silnější přítomností než Rolandovo ka-tet. Nejde si něco takového neužívat. V tu chvíli bych nejraději pokračovala stále dál ve stejné časové ose a nechala starého pistolníka kdesi u řidiny, a nechala se unášet šestnáctiletým Rolandem a jeho příběhem.
Možná i v tom bylo kouzlo tohoto příběhu, který je nucen skončit a přeskočit nějakou část, aby mohl dál pokračovat spolu se Susannah, Eddiem a Jakem.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Jak si mám z té spousty postav vybrat nějakou oblíbenou? U takových knih mě vždycky napadne, že to ani nejde.
Když nepočítám klasickou sestavu Susannah, Eddie, Jake a Roland, dost mě upoutala Susan, sai-Thorinová (manželka starosty) a taky Scheemie.
Samotné seznámení s Alainem Johnsem a Cuthbertem Allgoodem bylo zajímavé a já si tyhle dva hodně oblíbila. Ale opět mi vadilo, že jsem se pak nedozvěděla, jak nakonec dopadli.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Myslím, že Rhea z Cöosu je určitě zaslouženou kandidátkou na neoblíbenou postavu. Víc než ona mě ale lezla na nervy Susanina teta, která ji vychovávala.
Tyhle dvě by si zasloužily hranici.
Dokonce ani starosta Thorin nebo Velci lovci rakví mi nijak žlučí nepohnuli.
ZDROJ: mbreitweiser.deviantart.com
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Em Age Em Age | Web | 30. july 2012 at 14:11 | React

Četla jsem hodně knih od Kinga (mezi moje nej patří To, Carrie, Řbitov zviřátek, Prokletí Salemi a Žhářka), ale tuto jsem ještě nečetla. Dík za tip!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama