August 2012

Romain Rolland - Dobrý člověk ještě žije

31. august 2012 at 14:24 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Colas Breugnon
PŘEKLAD: Jaroslav Zaorálek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Literatura světová - Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Odeon (Praha; 1978)
- V ZAHRANIČÍ: AlbinMichel (Paris; 1923)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 214

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 16. 8. - 22. 8. (7 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Velmi příjemné čtivo

ANOTACE
Svérázný kratší historický román, který se odehrává za vlády Ludvíka XIII. v autorově rodném Burgundsku. Jeho ústřední postavou je prostý člověk stárnoucí truhlář a řezbář Colas Breugnon, který miluje svou práci, dobré jídlo a pití, rád si zažertuje s pěknou ženou, zároveň však dokáže bránit život a svobodu proti jejich nepřátelům. Colas prožije tragický rok; zemře mu žena, vyhoří a přijde o většinu svých uměleckých prací, nakazí se morem a nakonec si zlomí nohu. Přesto stále miluje po galsku život a také jej učí milovat ostatní. Svou snahou být prospěšný svému okolí dokládá, že skutečně "dobrý člověk ještě žije". Colas má dar barvité fantazie a živého slova, jeho vyprávění je proloženo výrazy burgundskéhou kraje, mnoha příslovími a pořekadly. Všechny příběhy v knize čerpají ze života prostých lidí, oslavují jejich důvtip, tvořivost a smysl pro humor, jsou přehlídkou francouzského folklóru. Román je knihou radosti a životního optimismu všemu navzdory.

Another

31. august 2012 at 12:15 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: アナザー (Japanese) | Jeden navíc (Česky)
REŽISÉR: Tsutomu Mizushima
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yukito Ayatsuji (novela)
STUDIO: P. A. Works
VYCHÁZELO: 9. 1. 2012 - 26. 3. 2012
ŽÁNR: Horor / Mysteriózní / Psychologické / Supernatural / Seinen
TÉMA: Smrt / Škola / Záhadná úmrtí / Krev
POČET DÍLŮ: 12

HODNOCENÍ: 9/10 (Great)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,18 (42 013 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Je jaro roku 1998 a 9. ročník, 3. třída dostane nového spolužáka Sakakibaru Koichiho. Ale ten se necítí zrovna příjemně, má pocit, že se tu děje něco zvláštního, a tak po tom svým způsobem pátrá. Co ho nutí mít takový divný pocit? Navíc ho přitahuje tajemná, ale pohledná spolužačka Misaki Mei. A pak je tu ta osudná událost. Co se proboha v téhle třídě děje?!

Opravdu nejsem člověk, který by vyhledával horory, aby se mohl bát. Ne. Já jsem ten typ, co se do příběhu vždycky hrozně vžije, tudíž mi horory ani v nejmenším nedělají dobře.

30. 8. 2012 - A co že je to ta religionistika?

30. august 2012 at 14:47 | Destel |  Diary
Oi, lidi :)
poslední dny to opět flákám, ale tentokrát mám pro to zcela omluvitelné důvody. :D Stala se totiž taková věc, že mi přesně před týdnem přišel dopis, který jsem si vyzvedla teprve před dvěma dny... a ve kterém stálo, že jsem dodatečně přijata na Masaryčku! Jupí! Takže se snažím vyřídit to ve Zlině, abych mohla vklidu nastoupit do Brna... snažila jsem se taky sehnat byt, ovšem všichni mí známí už mají vše domluvené. Takže never mind a welcome koleje!

Ovšem většina lidí, je z mého výběru oboru trochu zaražená. Babička to nedokáže ani vyslovit a když jsem jí vysvětlila, co to je, zeptala se mě: "A co mám říct, když se mě někdo zeptá, co studuješ? Filozofii?" Což svědčí o tom, že se prostě nechce před ostatními zmiňovat, že studuji náboženství. A mám takové podezření, že si myslela, že ze mě bude jeptiška nebo něco podobného!

Andrzej Sapkowski - Meč osudu

27. august 2012 at 15:29 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Miecz przeznaczenia
PŘEKLAD: Stanislav Komárek & Jiří Pilch
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Povídky
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Leonardo (Praha; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: SuperNOVA (Warsawa; 1992)
VYDÁNÍ: druhé
SÉRIE: Zaklínač (#2)
POČET STRAN: 400

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 1. 8. - 16. 8. (16 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Úplně úplný průměr

ANOTACE
Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti.

Cassandra Clareová - Město z kostí

23. august 2012 at 11:31 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The City of Bones
PŘEKLAD: Eva Maršíková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Paranormal / Urban fantasy
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Mladá fronta (Praha; 2009)
- V ZAHRANIČÍ: Margaret K. McElderry Books (New York; 2007)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Nástroje smrti (#1)
POČET STRAN: 416

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 5. 8. - 6. 8. (2 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Dvě nebo tři hvězdičky?

ANOTACE
Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk? Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou "vnitřní zrak"? To by rádi věděli i Lovci stínů… Zábavné, odvážné a neotřelé fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s nímž nebudou chtít přestat.

One piece

22. august 2012 at 11:32 | Destel |  Layouts
N Á H L E D
S T A H U J
Heslo: Pieceone
Tentokrát to není ani tak dlouho, co jsem naposledy přidala layout, co? Ale myslím, že to nikomu snad nevadí. Tenhle se mi totiž opravdu povedl. Měla jsem ho na blogu i já, jak si možná někteří vzpomínají...
Na layoutu i v souboru ke stažení jsou přiloženy buttony nebo-li nadpisy. Není problém si místo nich dát do volitelného horního boxu vlastní odkazy, normálně napsané, jen na ně stačí použít stejnou barvu.

Waiting on Wednesday #5 - Norské dřevo

22. august 2012 at 11:01 | Destel |  Waiting on Wednesday
Cílem je vybrat a představit knihu, kterou bychom si chtěli přečíst. Nesejde na tom, zda zrovna vychází nebo už je nějaký ten rok stará.
A jak už vyplývá z názvu meme, tyhle příspěvky budou přibývat ve středu. :) POŘÁDÁ: BREAKING THE SPINE

Tak a opět další středa. Opravdu se mi nelíbí, jak se ten začátek září blíží. Sice nezačínám od začátku, pořád tam budu mít pár dní volna. Ale fakt se na to netěším...
A vidím, že mi v téhle rubrice narůstá pěkná řádka knih... Doufám teda, že budu mít někdy čas si je opravdu přečíst. :D

Anime výběr | Podzim 2012

21. august 2012 at 16:11 | Destel |  Anime chart
Díky stránce McDvojky a anglickému webu neregate.com, jsem narazila na tzv. anime charty s novými sériemi, které se mají vysílat v nejbližší době. Rozhodla jsem se, že si udělám taky takový výpis toho, co bych ráda sledovala. Snažila jsem se o tom ještě pozjišťovat, co se dá, pokud šlo o něco nového, neznámého...

MAGI (The Labyrint of magic)

VYCHÁZÍ: Říjen
PODKLAD: Manga (2009)
PŮVODNÍ TVŮRCE: Shinobu Ohtaka
VYTVOŘILO: A-1 Pistures


ANOTACE
Alladin je chlapec, který se rozhodl prozkoumat svět poté, co byl většinu svého života uvězněn v jedné místnosti. Jeho nejlepším přítelem je Ugo - džin z flétny (láhve?). Brzy Alladin zjistí, že je Magi - kouzelník, který vybírá krále. A on se narodil proto, aby vybral toho, který se bude ubírat správnou cestou a bojovat proti těm, kteří chtějí zničit osud. Na své cestě za dobrodružstvím potkává další postavy z Tisíce a jedné noci jako třeba Ali Babu, Sindibada a další...

Ne, nečetla jsem mangu, ale má celkem vysoké hodnocení, takže to určitě stojí za to. Přesto se mnohem více těším na anime. Nejenže si to vzalo na starosti A-1 Pictures, které se už podílelo na tvorbě Fairy tail, Accel World, Sword Art Online, Another, Black Rock Shooter, Ao no Exorcist... takže se na to vážně těším.
Krom toho, samotný děj vypadá dost slibně. Pohádky Tisíc a jedna noc jsou úžasné... asi si je znovu přečtu. :D Jsem strašně zvědavá, jakým způsobem se jimi tenhle příběh nechal inspirovat a co z toho vzniklo.

Lovely Complex

20. august 2012 at 15:10 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: ラブ★コン (Japanesse) | LoveCom (US)
REŽISÉR: Konosuke Uda
PŮVODNÍ TVŮRCE: Aya Nakahara
STUDIO: Toei Animation
VYCHÁZELO: 7. 4. 2007 - 29. 9. 2007
ŽÁNR: Komedie / Slice of life / Drama / Romance
TÉMA: Láska / Škola / Randění
POČET DÍLŮ: 24

HODNOCENÍ: 10/10 (Masterpiece)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,39 (48 369 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Risa Koizumi - vyšší než jakákoliv průměrná dívka - a Atsushi Ootani - menší, než kterýkoliv průměrný kluk. Tihle dva jsou známí jako komické duo po celé škole díky svým neustálým rozepřím. Mají stejné zájmy, líbí se jim stejná hudba a oba trpí výškovými komplexy.
Risa vždycky tvrdila, že se bude chodit s klukem, který je vyšší než ona. Co ale bude dělat, když zjistí, že začíná pomalu něco cítit ke klukovi, který je o hodně menší. Dokonce menší, než kterýkoliv průměrný kluk.

Mangaka Aya Nakarara si tímhle kouskem určitě pomohla k popularitě. Dokonce tahle manga obdržela jakousi cenu v žánru shoujo (pro dívky), což už o čemsi vypovídá. A navíc si anime vzalo na starost studio Toei Animation, které má za sebou slušnou řádku skvělých prací, tak se není čemu divit. Lovely komplex patří mezi jedno z nejoblíbenějších a vlastně i nejlepších… Nebudu troškařit.

# 3 | Opening týdne - One piece

19. august 2012 at 13:58 | Destel |  Opening týdne
Dvě neděle jsem bohužel vynechala. Teď by tu měl být už pátý opening, ale co se dá dělat. Nebyl čas, nebyl přijatelný opening, nebyla jsem tady já, abych ho mohla přidat... a byla jsem natolik neschopná, abych ho přednastavila.
Takže dneska je tu třetí opening týdne...

# 3 | One piece | We Go! by Hiroshi Kitadani


19. 8. 2012 - Bože, moje hlava

19. august 2012 at 11:36 | Destel |  Diary
Tak to dopadne, když si nějaký člověk usmyslí zorganizovat slučák!

A víte co? Až na tu zodpovědnost ohledně peněz, nakupování chlastu a jídla, domlouvání sklepu, chystání a uklízení, to není vůbec špatná zkušenost. Dokonce jsem se zvládla ožrat jako hovadsko a přitom dávat na všechny pozor. Sice jsem to byla já, kdo rozbil ty dva pohárky ze tří, ale to už v té době nikoho nezajímalo. :D
Přesto mám takový pocit, že nejvíc napitá jsem tam byla já a já jediná jsem si to asi nejvíc užívala. Je to docela ironie, když si pomyslím, že já jsem vždy na základce byla za šprta nekaliče... asi jsem si to musela vynahradit.

On my wishlist #6

18. august 2012 at 15:37 | Destel |  On my wihlist
Meme z dílny Book Chick City. Cílem je každou sobotu uveřejnit knihy, které bychom si chtěli koupit. Můžou to být starší i novější knihy, či knihy vycházející v budoucnu. (By Siky)

ZNOVUZROZENÍ DRAČÍHO OKA
ALISON GOODMAN
ANOTACE
Dvanáctiletý Eon podstupuje několikaleté náročné studium, které vyžaduje osvojení dvou schopností: šermu a dračí magie. Eon doufá, že uspěje a bude vybrán jako dračí oko - učedník jednoho z dvanácti energetických draků štěstěny. Ale má to háček. Velkým Eonovým tajemstvím je, že je vlastně Eona, šestnáctiletá dívka, která studuje v přestrojení, aby se mohla stát dračím okem. Protože ženám je dračí magie zapovězena, vystavuje se velkému nebezpečí. A vzhledem k okolnosti, že se její riskantní hra stala součástí vražedného boje o císařský trůn, je postaráno o napínavou zápletku...

PROČ ZROVNA TAHLE?
Jde o knihu, kterou jsem již četla a neskutečně se mi líbila. Bohužel jsem si ji pouze stáhla v e-book formě, ale chci ji mít doma pěkně na poličce. Samozřejmě i spolu s druhým dílem, který na přečtení teprve čeká. :)

ZDROJ | WWW.DATABAZEKNIH.CZ

Červen 2012

18. august 2012 at 10:07 | Destel |  Filmy
Mám s mýma mini recenzema na filmy trochu zpoždění, tak musím trochu hnout kostrou. :) Spíš to není určené ani tak pro vás jako pro mě, abych věděla, jaký film se líbil a který nebyl nic moc.

PERCY JACKSON: ZLODĚJ BLESKU | PERCY JACKSON & THE OLYMPIANS: THE LIGHTING THIEF
REŽISÉR: Chris Columbus
ŽÁNR: Fantasy / Dobrodružný / Komedie
ROK: 2010

ANOTACE
Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji.

Jelikož jsem se pustila do čtení knih ze série Percyho Jacksona, rozhodla jsem se znovu podívat na film. Po prvním shlédnutí jsem na něj neměla moc pozitivní reakci, za coč mohl fakt, že jsem zrovna dočetla první díl a tudíž mi vadilo, že to není stejné.
Jenže teď, když už si na nic z knihy téměř nepamatuji, je to zcela jiné. Film je vtipný, napínavý, člověk se u něj nenudí, i když ho už viděl.
Navíc Logen Lerman je pořádný kus a na roli Percyho se opravdu výborně hodí.
Dokonce se zdá, že se dočkáme i dalšího pokračování s názvem Moře nestvůr v roce 2013.

George R. R. Martin - Bouře mečů

17. august 2012 at 15:12 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Storm of Swords
PŘEKLAD: Hana Březáková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Talpress (Praha; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: HarperCollinsPublishers (New York; 2000)
VYDÁNÍ: druhé
SÉRIE: Píseň ledu a ohně (#3)
POČET STRAN: 1200

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 6. 7. - 5. 8. (31 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Druhá polovina to spravila

ANOTACE
Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce.
Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží...

13. 8. 2012 - Předzápis

13. august 2012 at 21:02 | Destel |  Diary
Hehe... musela jsem se trochu podělit o moje duševní rozpoložení.
Dnes jsem si naťukala předměty (tzv. předzápis) a mám udělaný rozvrh. :D Hé, bude to sranda.
Na střední jsem těšila, ale z nějakého důvodu se na vysokou vůbec netěším. Možná se trochu bojím, že na to budu srát, tak jako vždycky. Já abych se dobrovolně učila? Pf... Vím, jak to dopadlo teď s maturitou. Kdybych jenom nebyla debil, mohla jsem mít mnohem lepší známky.
Navíc z poloviny předmětů už mám pupínky i na prdeli. Biologie dítěte? Kurz hudební výchovy? Hrála jsem pět let na klavír a jediné, co teď zvládnu jsou Vraný koně.

A definitivně jsem se rozhodla, že budu chodit na aikido. :D Kdyby nebylo aikida, nic by mě na vysokoškolském životě nelákalo. A jelikož jsem vesnickej balík, fakt se těším, až najdu někde úctihodnou knihovnu, kde se zahrabu a absolutně pohrdu společenským životem. Yeeej!
Sice bych byla raději v Brně, ale Zlín je zase mnohem lepší varianta než Olomouc. Nic proti, ale moc se mi tam nelíbilo. A jak mi bylo několikrát řečeno, Zlín poskytuje jedincovy jako jsem já alespoň slušný metalový základ, takže se snad mezi našincem neztratím. :D Doufám, že budu mít na účtě money a možná se stavím i na zimním MORu.