Another

31. august 2012 at 12:15 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: アナザー (Japanese) | Jeden navíc (Česky)
REŽISÉR: Tsutomu Mizushima
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yukito Ayatsuji (novela)
STUDIO: P. A. Works
VYCHÁZELO: 9. 1. 2012 - 26. 3. 2012
ŽÁNR: Horor / Mysteriózní / Psychologické / Supernatural / Seinen
TÉMA: Smrt / Škola / Záhadná úmrtí / Krev
POČET DÍLŮ: 12

HODNOCENÍ: 9/10 (Great)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,18 (42 013 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Je jaro roku 1998 a 9. ročník, 3. třída dostane nového spolužáka Sakakibaru Koichiho. Ale ten se necítí zrovna příjemně, má pocit, že se tu děje něco zvláštního, a tak po tom svým způsobem pátrá. Co ho nutí mít takový divný pocit? Navíc ho přitahuje tajemná, ale pohledná spolužačka Misaki Mei. A pak je tu ta osudná událost. Co se proboha v téhle třídě děje?!

Opravdu nejsem člověk, který by vyhledával horory, aby se mohl bát. Ne. Já jsem ten typ, co se do příběhu vždycky hrozně vžije, tudíž mi horory ani v nejmenším nedělají dobře.

Jenže zase to není tak akutní, abych si čas od času něco nepustila. Po všech romantických komediích, shoujo hrdinech a magických schopnostech má člověk prostě chuť na něco jiného. Dokonce jsem se na anime odmítla dívat ve dne, abych z toho měla ten správný zážitek.

Koichi Sakakibara přestoupil do třídy, která se na první pohled tváří jako každá jiná. Jenže všichni spolužáci vytrvale ignorují jednu dívku s páskou přes oko. Sakakibara se s ní snaží sblížit a možná si pomalu začíná uvědomovat, že s ní není úplně něco v pořádku. Netuší, že tím probudí samotnou smrt, která si začne vybírat své oběti…

Another pro mě bylo ve všech směrech něčím novým. Od dob Hellsinga, Elfen lied nebo Blood +, což jsou jediná krvavá anime, která znám, už uběhlo pár let. Slibovala jsem si tedy slušnou grafiku, duchařský příběh a notnou dávku strachu.
Grafika opravdu nezklamala. Od začátku na vás působí pochmurná, temná atmosféra. Tvůrci nejspíš vsadili na divákovy smysly a útočili na něj kvílivými zvuky, šedými plynoucími mraky. Dokonce prostředí panenek na mě postupem času přestalo působit jako klišé. Nejvíc z těchto prvků mi nejděsivější připadal papoušek, který stále opakoval stejné výrazy a některými se strefoval do bobtnající atmosféry.

Ale tohle všechno stále působilo jen jako trochu strašidelný příběh, u kterého se ani nejde bát. Stále jsem si to užívala, a pak přišlo na první smrt.
Od té chvíle to nabralo pořádné grády. Trochu mi to připomnělo Nezvratný osud, trochu amíkovské inspirace, ale dál už příběh šel svým vlastním směrem.
Polovina věcí mě na anime opravdu zaujala, od začátku jsem vůbec netušila, jak by to mohlo dopadnout, velké množství událostí, které se staly, jsem nedokázala předvídat. Z některých jsem byla opravdu překvapená.
U konce jsem byla trochu v rozpacích, ale člověk nemůže soudit. Snažila jsem se představit samu sebe v takové situaci, a pokud by mi neruplo v bedně, tak jenom proto, že bych byla jednou z obětí…

OPENING:
# 1: Kyōmu Densen ( "Nightmare Contagion") by ALI PROJECT
Opening je vcelku zvláštní. Do teď jsem si nedokázala odpovědět, zda se k anime hodí či nikoliv. Svým způsobem mě velmi zaujal, rozhodně navazuje tu správnou atmosféru. Animace přesto podle mého mohla být lepší. Písnička mi po pár dílech přišla návyková.
Tak trochu tenhle opening doplňuje celkové vzezření; je to sice trochu jiný žánr než příběh, ale dohromady to tvoří zajímavou kombinaci.
ENDING:
Naopak animace u endingu je velmi povedená. Nechápu ale výběr písničky, která se k anime vůbec nehodí. Opravdu neznám slova, ale ani kdyby se sebevíc hodila, tohle se mi prostě nelíbí. Když už začátek začal v hororovém, měl by tak končit i konec.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Měla jsem za sebou už pár recenzí, a jelikož šlo o nové anime, bylo o něm dost slyšet. Nakonec mě zaujaly samotné obrázky (chcete-li postery), které už od pohledu navozovaly tu správnou strašidelnou atmosféru. A je fakt, že anime z hororového žánru tohohle typu jsem ještě neviděla a byla jsem dost zvědavá.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Tady se mi nejoblíbenější postava těžko hledá. Misaki Mei nebyla jedna z těch, která by vás hned drapla do spárů, spíš je to taková divňouska. A Sakakibara je takový nijaký.
Nejlepším charakterem celého anime nejspíš byla Akazawa.
Dále mě o trochu víc zaujala dvojce Mochizuki a Teshigawara, ale to jenom proto, že to byli kluci a nevypadali vůbec špatně. :D
A úplně naposled je tu záhadný Chibiki Tatsuji, který ve škole dělá knihovnici. :D

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Ačkoliv by se dalo říct, že člověk ke konci posbíral notnou dávku nesympatií k vícero postavám, nějak si nedokážu vybavit nikoho, kdo by se vyloženě nelíbil. Někdo takový tu snad vůbec nebyl...

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Sakakibara si vypůjčil hlas Moritaki Mashira (Bakuman) a jeho seijuu Atsushiho Abe. Na seijuu Misaki jsem byla docela zvědavá, ale tahle dabérka - Natsumi Takamori - nemá moc dlouhý seznam rolí. Přesto mě zaujalo, že nadabuje jednu z vedlejších postav v Sakurasou no Pet na Kanojo, takže budu pozorně poslouchat, zda tam najdu podobnost s Misaki.
A pak jsem téměř vzdala prohlížení dalších seijuu, jelikož mi přišlo, že se tady na rolích vystřídalo pár nováčků. A pak jsem tam objevila Hiroakiho Hirata, který dal hlas Sanjimu (One piece) a v Another taky knihovníku Tatsujimu.

Misaki Mei je neobvyklá dívka v Koichiho třídě. Nehledě na to, že je příšerně bledá, což kontrastuje s její barvou vlasů, snadno ji poznáte podle pásky přes oko. Normálně má oči červené (možná to má být hnědá), ale pod páskou se schovává zelené oko, které Koichi najde i na jedné z panenek v obchodě pod jejím bytem. Misaki tvrdí, že díky němu dokáže rozpoznat to, co je mrtvé...Sakakibara Koichi je patnáctiletý chlapec, který přestoupil na Yomiyamajskoku severní střední do třídy 3-3. Těsně před začátkem musel být ale hospitalizován. Bydlí u svých prarodičů a tety Reiko, protože jeho otec provádí výzkum v Indii a matka mu zemřela. Ujme se Misaki Mei, i když ho všichni varují, aby tak nedělal. Spolu se svými spolužáky se snaží rozluštit prokletí jejich třídy... a možná si dokonce začíná myslet, že by to mohl být on, kdo přebývá...

ZDROJE:
http://anime.akihabara.cz/anime/Another-2012
http://en.wikipedia.org/wiki/Another_%28novel%29
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13258
OBRÁZKY:
http://download.minitokyo.net/Another.591820.jpg
http://static.minitokyo.net/downloads/16/18/573416.jpg
http://www.1zoom.net/big2/79/319449-aliya06.jpg
http://i-a.animepaper.net/thumbnails/preview/240780/1/%5Banimepaper.net%5Dpicture-standard-anime-another-another-picture-240780-suemura-preview-7d9f5678.jpg
http://www.behindthevoiceactors.com/_img/chars/char_72960.jpg
 

2 people judged this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 1. september 2012 at 13:38 | React

Tohle anime se mi opravdu líbilo, zase něco trochu temnějšího, dalo by se říct skoro hororového, mezi všemi těmi akčními a shoujo anime^^ Já osobně jsem si Misaki Mei docela oblíbila, právě proto,že byla jiná. A Sakakibara mi strašně připomínal Keiichiho Maebaru z Higurashi :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama