Cassandra Clareová - Město z kostí

23. august 2012 at 11:31 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The City of Bones
PŘEKLAD: Eva Maršíková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Paranormal / Urban fantasy
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Mladá fronta (Praha; 2009)
- V ZAHRANIČÍ: Margaret K. McElderry Books (New York; 2007)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Nástroje smrti (#1)
POČET STRAN: 416

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 5. 8. - 6. 8. (2 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Dvě nebo tři hvězdičky?

ANOTACE
Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk? Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou "vnitřní zrak"? To by rádi věděli i Lovci stínů… Zábavné, odvážné a neotřelé fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s nímž nebudou chtít přestat.

(www.databazeknih.cz)

Cassandra Clare je sice zajímavá osobnost, které za svého života posbírala množství zkušenosti. Většinu z nich se určitě snaží nějak uplatnit ve svých knihách. Přesto mě takhle autorka vůbec nezaujala a budu hodně přemýšlet, zda se ještě pustím do něčeho napsané její rukou.

Ať už mají Nástroje smrti originální nápad nebo ne, já ho tam nevidím. Svět démonů není v žánru YA nic nového a neotřelého. Přesto jde vidět, že se autorka snažila ho podat na trochu jiném talíři. Lovci stínů, svět za zrcadlem, který smrtelníci nevidí… A opět upíři a vlkodlaci.
Do toho víru spadne patnáctiletá holka, která je tak blbá, že si nevšimne úžasného kluka (mimochodem nejlepšího kamaráda), který ji má rád. Místo toho se honí za Jacem - lovcem stínů - který k ní nejspíš také něco cítí, ale to ještě neví, kdo Clarissa vůbec je. Opět je tu hlavní hrdinka, která je tak příšerně skromná, že si nevšimne svojí krásy a musí ji k tomu dokopat rázná postava Isabely. Ze začátku se bude cítit strašně ukřivděná, protože ji nemají rádi všichni. Ale nevěště hlavu, protože nakonec se ukáže, že to nebude tak strašné a dokonce i Alec Lightwood uzná, že je skvělá holka.

Ale když necháme stranou charaktery některých postav, děj taky není zrovna nic zázračného. Neříkám, že mě to nebavilo, ale byla jsem docela zklamaná tím závěrem. Bylo vidět, jak se tady někdo snažil příběh zakončit originálně, něčím, co by člověk ani v nejmenším nečekal. Mě něco takového během čtení fakt nenapadlo. Ale vůbec se mi to rozuzlení nelíbilo.
Ocením vždy něco nového, ale tohle bylo prostě padlé na hlavu. Partnerské vztahy jsou něco, co dělá knihu z větší části knihou s velkým "K". Ale tentokrát zabodovali otcovské vztahy v rodině, ne ty romantické. Jen díky tomuto jsem se nakonec rozhodla dát tři hvězdičky místo dvou.

Kniha by se hodila možná pro mladší čtenáře, než jsem já, kteří by byli schopni ji ocenit. Ale pro mě jako člověka, který už nějakou tu knihu v ruce držel a dokonce ji četl, mělo tohle těžce podprůměrnou kvalitu.
Možná se většina ztratila i během překladu, v angličtině většina věci vyzní mnohem líp. Ale velkou část mého hodnocení sežral ten konec. A z něj jsem pořád ještě mírně na rozpacích.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Nad oblíbenou postavou jsem tentokrát musela hodně přemýšlet. Jen jednu jsem mohla bez rozmýšlení nazvat oblíbenou a tou byl Simon. Jace samozřejmě taky zaujal, ale přece jenom jeho oblíbenost v mých očích trochu klesla s koncem. Přesto, když jsem nad tím trochu uvažovala, asi bych se nezachovala jinak.
Další celkem sympatickou postavou byla Isabela. Ovšem až někdy v průběhu knihy. Začátek vypadal na to, že všechny pozdější hlavní postavy na straně dobra budou vlastně největší padouši. Dokonce i Alec mi přišel jako zajímavější postava než Jace a Clarry. Alec a jeho velmi přesvědčivý nápadník! :D

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Nejméně oblíbená byla Clarry. Rozhodně to není typ hrdinky, který bych si brala za příklad. Místy mi přišla strašně blbá, jakoby snad neměla v hlavně mozek. Být Simonem, tak ji pošlu do háje a už se před ní neukážu. Ano, měla tam pár světlých chvilek, kdy se chovala normálně. Ale jako celkový dojem z ní je poněkud nízký.
A pak je tu ta největší záporná postava - Valentine Morgenstern. Ovšem nevím, jestli ho mám ráda nebo ne. Bez něj by to všechno totiž stálo opravdu za prd.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 26. august 2012 at 15:33 | React

Knihu jsem četla a v té době jsem z ní byla opravdu nadšená, ale nadšení postupně vyprchalo, přečetla jsem i druhý díl, ale moc mě nebavil a myslím, že třetí, který mám doma, už ani nepřečtu a souhlasím, Clarry jsme fakt neměla ráda :D

2 d-meadow d-meadow | Web | 26. august 2012 at 20:03 | React

Taky jsem to četla.Celkem mě to bavilo ale přišlo mi to už trochu překombinované.Valentýn je Jaceův otec, Valentýn není Jaceův otec...Některé scény mě bavily ale znovu už bych se do čtení nepustila

3 Wendulka Wendulka | Web | 27. august 2012 at 10:53 | React

Tak to nevím, jestli by byla ta správná četba pro mě. I když s emožná plketu ;). Jinak Cirkus Humberto si chci už nějaký ten pátek přečíst, ale nějak se mi nedaří sehnat knihu, ale určitě si ho v brzké době přečtu :)). Noční cirkus je hrozně fajn, takže pokud budeš mít možnost, tak si jej určitě přečti :).

4 Haruko-sensei Haruko-sensei | Web | 28. august 2012 at 0:24 | React

Takže můj první dojem, když jsem na tohle dílo narazila v knihovně, byl správný....achjo xD.
V poslední době narážím na u knížek na dva zásadní problémy- buď je příběh nelogický/špatně vystavěný, anebo, což se stává nejčastěji, jsou postavy tak zoufale plytké a neoriginální, že by se nad tím člověk zastřelil. Ale asi mě to neodradí od čtení YA....to asi nic xD

5 Syrinox Syrinox | Web | 10. july 2013 at 22:41 | React

Alec! Ten, spolu s Jace, byli definitivně mí oblíbení! Ti dva to prostě vždycky zabili a byla radost číst ty "lechtivé (lol)" party o nich...

Jako, já to četla hodně dávno.. asi když mi bylo 13 a v tý době se mi to strašně líbilo. Nemyslím si, že bych to chtěla číst 2x, to ne, ale rozhodně jsem si celou triologii ráda přečetla a neměla jsem nějaký extra velký splín z konce (který si zase nepamatuju), ale máš pravdu - není to dílo hodné nějakého velkého obdivu. Spíš jedno z mnoha těch "Ok, dá se to přečíst"

6 Kory Kory | Web | 14. march 2016 at 20:51 | React

Hehe, mám z toho podobný pocity, ikdyž... snad mi to přece jen přišlo zábavný, protože jsem přečetla ještě další dva díly. Čtivý to prostě je. Mě na tom asi nejvíc vadily nepřesvědčivý stírací monology a dialogy (převážně Jace a Simona), který byly sice hrozně "vtipný", ale normální člověk by je vymýšlel půl hodiny a nakonec by je stejně neřekl, protože by už bylo pozdě. :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama