George R. R. Martin - Bouře mečů

17. august 2012 at 15:12 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Storm of Swords
PŘEKLAD: Hana Březáková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Talpress (Praha; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: HarperCollinsPublishers (New York; 2000)
VYDÁNÍ: druhé
SÉRIE: Píseň ledu a ohně (#3)
POČET STRAN: 1200

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 6. 7. - 5. 8. (31 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Druhá polovina to spravila

ANOTACE
Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce.
Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží...

(www.databazeknih.cz)

O G. R. R. Martinovi je již nejspíš všeobecně známo, že je vynikající spisovatel, tudíž se o jeho vynikajících dovednostech nebudu zmiňovat. Člověk by se totiž jenom opakoval a určitě jsem ho vynachválila dost v předešlých recenzích.
Ale tentokrát jsem se dostala k Bouři mečů - knize, která toho slibovala hodně. V počtu stran trumfla Hru o trůny i Střet králů a měla je trumfnout i v ději, napínavosti a překvapení.

Mnozí vyslovují názor, že je to nejspíše nejlepší díl série. A já si troufám říct, že je to jenom proto to překvapení, které každého čeká, až se dočte k poslední stránce. Jinak je to kniha stejně dobrá jako ty dvě předešlé.
Přiznám se, že jsem se u první poloviny knihy děsně nudila. Dělalo mi problémy přinutit se číst dál, nějak jsem na to neměla náladu, stále mě to nedokázalo správně chytnout. Čekala jsem, že mě to strhne, přilepí ke stránce a nedám ji z ruky, dokud těch tisíc dvě stě stran nedám na jeden zátah. Bohužel.

Ovšem ta druhá polovina byla přesně taková, jakou ji reakce čtenářů slibovaly. Úžasná. Opět dějem dobře zamíchal John Sníh, Tyrion a Stanis. Stalo se tolik nečekaných věcí…
Opět jsem si oblíbila neoblíbené postavy a některé oblíbené začínám pomalu kritizovat a házet je do šuplíčku s názvem neoblíbení.

Také mě mírně zklamalo, že některé postavy už nejspíš nebyly tak důležité jako jiné, tudíž se o nich autor zmínil pouze jen tak mezi řečí v kapitole určené nějaké jiné postavě. A nám tak nebylo objasněno, zda je dotyčná osoba opravdu mrtvá, nebo jestli jsou to jen nějaké dohady, či drby puštěné do větru, aby uspali nepřítele… Nemám ráda tajemství a chci vědět, co se opravdu stalo.
Doufám tedy, že mě v dalších dílech čeká vysvětlení.

Těším se, kam až to dospěje. Čeká mě kolem dvou tisíc stran dobrodružství, kterému nejde říct "ne"!

OBLÍBENÁ POSTAVA
Jak už jsem řekla, ty postavy, které jsem měla ráda, začínám nemít ráda a naopak. Ač nerada, ale v téhle knize se o moje největší sympatie zasloužil Jamie Lannister. V první knize se ukázal jako pořádný hajzlík, ale jakmile člověk pochopil jeho osobnost, minulost jeho života, prostě ho nemůže přestat litovat. Myslím, že spolu s Tyrionem tvoří dvojku bratrů, které si budu hodně dlouho pamatovat.
Sansa Stark nikdy nebyla mým velkým oblíbencem, ale když mi v tomhle dílu došlo, že je jí jenom třináct, nemůžu se divit, že si žije v písních a příbězích. Já bych to nejspíš taky dělala. I když mi bylo dost líto Tyriona.
Další postavou, kterou jsem měla ráda už ve Střetu králů, je Sandore Clegane neboli Ohař.
A poslední postavou, která mě ještě ani v nejmenším neomrzela, je John Sníh a tentokrát i Ygritte.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Příznivsko neoblíbený si zaslouží Walder Frey, Joffrey, Lysa Tully, Peter Beališ a nejspíš ještě pár dalších, o kterých ještě nevím, ale někde tam určitě v jsou.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 17. august 2012 at 19:45 | React

Tak tuhle recenzi číst nemůžu, protože si počkám na seriál a chci se nechat překvapit :P

2 Kory Kory | Web | 14. march 2016 at 20:55 | React

Je to boží kniha. S oblíbenými postavami naprosto souhlasím, taky bych nikdy nečekala, že budu mít ráda jaimeho nebo Ohaře, ale jsou super. Divný je, že mám ráda Jona Sněha, ale části s ním mě většinou nebaví.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama