Romain Rolland - Dobrý člověk ještě žije

31. august 2012 at 14:24 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Colas Breugnon
PŘEKLAD: Jaroslav Zaorálek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Literatura světová - Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Odeon (Praha; 1978)
- V ZAHRANIČÍ: AlbinMichel (Paris; 1923)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 214

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 16. 8. - 22. 8. (7 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Velmi příjemné čtivo

ANOTACE
Svérázný kratší historický román, který se odehrává za vlády Ludvíka XIII. v autorově rodném Burgundsku. Jeho ústřední postavou je prostý člověk stárnoucí truhlář a řezbář Colas Breugnon, který miluje svou práci, dobré jídlo a pití, rád si zažertuje s pěknou ženou, zároveň však dokáže bránit život a svobodu proti jejich nepřátelům. Colas prožije tragický rok; zemře mu žena, vyhoří a přijde o většinu svých uměleckých prací, nakazí se morem a nakonec si zlomí nohu. Přesto stále miluje po galsku život a také jej učí milovat ostatní. Svou snahou být prospěšný svému okolí dokládá, že skutečně "dobrý člověk ještě žije". Colas má dar barvité fantazie a živého slova, jeho vyprávění je proloženo výrazy burgundskéhou kraje, mnoha příslovími a pořekadly. Všechny příběhy v knize čerpají ze života prostých lidí, oslavují jejich důvtip, tvořivost a smysl pro humor, jsou přehlídkou francouzského folklóru. Román je knihou radosti a životního optimismu všemu navzdory.


(www.databazeknih.cz)

JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Ze začátku si člověk musí trochu zvyknout na odlišné vyjadřování, ale časem už to nedělá vůbec žádné problémy. V takových knihách totiž záleží na každičké informaci a zprvu jiné nářečí nebo dlouhé věty trochu zarazí. Pak už si člověk dokáže sledovat dějovou linii a vybrat si to důležité.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Colas Breugnon je typ člověka, který je mé osobě velmi blízký. Mám ráda příběhy od Vlasty Javořické, nebo jsem jako malá totálně propadla Kájovi Maříkovi nebo Hanýžce a Martínkovi. Proto mi Colas Breugnon přišel jako fajn člověk, takovým prototypem vesnického člověka. I když šlo a galskou vesničku, jakoby z oka vypadla mojí představě dřívějších dob taDy u nás.
Dějová linie příběhu byla ze začátku trochu nudná, ale pak to začalo trochu rychleji odsýpat a dokonce jsem se přistihla, že mě to baví.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Najít tady hlavní myšlenku není zrovna snadné, pokud budeme hledat nějaké úžasné poselství. Ne, tady šlo nejspíš jen o to, dokázat, že dobrý člověk ještě žije. Je to vlastně manuál na příjemně prožitý život. Kolik lidí si dneska dělá vrásky ze zbytečností? A přitom by stačilo vzít si příklad z Colase a mít rád dobré jídlo, pití a ženy (muže) a v případě tragédie prostě pokrčit rameny a začít znovu.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Bylo pro mě zprvu trochu nezvyk číst něco takového zrovna od Rollanda, protože jsem po Petrovi a Lucce měla za to, že je to autor hlavně válečné literatury. A hle, tady je něco zcela mimo mísu tohoto zařazení (podotýkám, že Jana Kryštofa jsem nečetla a netuším, o čem je).
Líbilo se mi to celé. Nejde vybrat jednu věc, protože pak to nedávalo takový celkový obraz, jaký autor nejspíš zamýšlel. Bylo to příjemné, odechové, úsměvné a poučné.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Našla jsem na csfd, že byla natočena filmová adaptace v roce 1967 Františkem Laurinem.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Freezy Freezy | Web | 31. august 2012 at 16:08 | React

zrovna k tomuto designu by se hodně hodil (myslím, ten oblouk co se ti u mě líbil :))

2 Naira Naira | Web | 31. august 2012 at 21:21 | React

Tys četla Petra a Lucii?? Bys mohla u nás z fleku studovat literaturu, všichni by čuměli.

3 Naira Naira | Web | 31. august 2012 at 21:22 | React

Docela bych se tě ráda na něco zeptala - Jak dlouho ti zhruba trvá než přečteš jednu knihu? Pokud se nepletu, tak máš cca 2 knihy za týden přečtené! Promin za blbé dotazy, ale tohle mě celkem fascinuje.

4 Destel Destel | Email | Web | 1. september 2012 at 11:58 | React

[3]: Většinou záleží na tom, o jakou knihu jde. Některé YA kousky, které jsou napínavé a mají kolem cca 300 stran, ty zvládnu třeba i za dva dny, někdy se stane, že i za den, pokud čtu skoro celý den. :D A pak jsou takové jako třeba Dobrý člověk..., které mi trvají trochu dýl. Ty, co mám rozečtené teď mi třeba tak moc nejedou, protože se dívám ještě převážně na anime, tak na to není moc čas.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama