Stephen King - Vlci z Cally

4. august 2012 at 12:20 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Wolves of the Calla
PŘEKLAD: Lidna Bartošková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Fantasy & sci-fi / Dobrodružné / Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: BETA - Dobrovský (Praha; 2004)
- V ZAHRANIČÍ: Penguin Group (New York; 2003)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Temná věž (#5)
POČET STRAN: 636

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 11. 7. - 28. 7. (18 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: tehle díl mě zas tak nedostal

ANOTACE
Po vrcholném utkání ve skleněném paláci s Rolandovým dávným známým (Flaggem nebo Martenem… nebo - možná - Maerlynem) a po strašlivém odhalení - že Roland z Gileadu zabil vlastní matku, protože ji považoval za čarodějnici Rheu - se čas opět změnil. Cestovatelé pochopili, že někdo - nebo nějaká síla - je přenesl řidinou zpátky na stezku Paprsku. Poblíž, na větvi stromu, byl připíchnutý vzkaz od bytosti, kterou Roland málem v paláci zabil. "Vzdejte se Věže. To je poslední varování." Opravdu k smíchu. Roland by se Věže nevzdal, stejně jako by nezabil Jakeova ochočeného brumláka a neupekl si ho k večeři. Nikdo z nich by se nevzdal Rolandovy Temné věže. Bůh jim pomoz, zůstanou v tom až do konce.
Vlci z Cally jsou pátou knihou z celkem sedmi knih tohoto dlouhého příběhu. Pistolníci se opět vydávají na cestu za Temnou věží. Nečekaně je vyhledají vesničané, kteří je požádají o pomoc a úlevu, neboť jsou sužování bytostmi, jež se nazývají Vlci. Je způsobem pistolníků z rodu Eldova, že žádost o pomoc neodmítnou. A zdánlivé zdržení může znamenat další kus po cestě Paprsku.

(www.databazeknih.cz)

Pátý díl ze sedmi ze série Temné věže je opět něčím novým. Mám takový pocit, že byl zbytečný, ale přesto jsem četla s tím, že se zase dozvím něco nového o našem ka-tet.

Není lehké recenzovat knihu, která je stylem vlastně stejná jako čtyři předchozí a přitom je děj úplně o něčem jiném, než ty předešlé.
Pistolník a jeho ka-tet se na své cestě setkávají s lidmi z městečka Calla Bryn Sturgis. Možná nebyl tenhle díl určen jako dobrodružství Pistolníka, ale hlavně jako popis lidí, kteří v tomhle světě žijí a jejich uvažování. A že k tomu je poznat máme víc jak šest set stran.
Stejně jako v Čaroději a skle, i tady se objevuje spousta nových postav. Znovu je to takové dobrodružství v dobrodružství.
Zase mě velmi zaujalo, jak King spojuje detaily z našeho reálného světa do toho vymyšleného. Mám z toho vždycky pocit, jako by ten apokalyptický pistolníkův svět opravdu existoval, a že je možné se do něj dostat. Jenže rozumný člověk by po něčem takovém nikdy netoužil.
Co je však důležitější, dobrodružství bude brzy zakončeno. Zbývá mi už jenom přežít Zpěv Susannah a pak otevřít ten závěrečný poslední díl.

Doufám, že to bude stát za to, protože mám pocit, že čím blíž jsme Temné věži, tím vícero stranami se musím prokousat a už to začíná být trochu nuda.

OBLÍBENÁ POSTAVA
V tomhle díle si moje sympatie zasloužilo docela dost postav. Jednou z nich byl Tian Jaffords, který zorganizoval ve své vesničce malé povstání, když se rozhodl postavit se Vlkům. Jeho žena byla taky borka. Trochu mi to připadalo jako parodie na Červenou Karkulku, jen s tím rozdílem, že z to mělo Kingův podpis.
Taky Callahan se našel cestu k mojí dušičce. Koneckonců jsme slyšeli celý jeho příběh. Jen mi šlo na nervy to jeho vyznání.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Neoblíbenými postavami byli zprvu ti, co nesouhlasili s Tianem a chtěli znovu nechat Vlky, ať si dělají, co chtějí. Jenže pak tu byl Andy. Už od začátku bylo cítit, že je pod povrchem trochu jiný, než se dělá a tak nějak mi přišel jako nejděsivější postava, která se v tomhle díle vyskytovala.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 6. august 2012 at 8:50 | React

Vím, že tohle nebude dotaz k této knížce, ale zvědavost mi prostě nedá. Plánuješ číst další díly Zaklínače nebo tě první díl odradil?

2 moira moira | Web | 7. august 2012 at 18:03 | React

Možná bych si článek i přečetla, kdybych se nechystala knihu v nejbližší době číst. :D Temnou věž mám rozečtenou už roky, doslova, takže jsme se rozhodla do konce roku do toho opřít. :D

Jop, (Ne)Šťatsné konce napsal stejný autor jako Goblina! Kniha mě bavila, autor píše stylem, který mi jednoduše sedí, i když s dějem to zas tak závratné není. :D Určitě si ji najdi a pak si přijdi zanadávat ke mně na blog, pokud se nebude líbit. :D

3 moira moira | Web | 7. august 2012 at 18:07 | React

[2]: Mimochodem - opravdu krásný blog (kabátek), a pěkně propracovaný obsah! x)) Moc často nenacházím lidičky posedlé high fantasy a anime najednou. :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama