Usagi drop

1. august 2012 at 22:11 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Bunny drop (US/UK) | Un drôle de père (French)
REŽISÉR: Kanta Kamei
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yumi Unita
STUDIO: Production I.G
VYCHÁZELO: 8. 7. 2011 - 16. 9. 2011
ŽÁNR: Komedie / Drama / Josei / Slice of life
TÉMA: Adopce / Hlídání dětí / Rodina / Rodičovství
POČET DÍLŮ: 11
HODNOCENÍ: 10/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Když se třicetiletý Daikichi vrací domů na pohřeb svého dědečka, najde svoji rodinu ve zvláštní náladě, která ani zdaleka není zapříčiněna dědečkovou smrtí. Dozvídá se, že měl jeho dědeček nemanželské dítě s o dost mladší milenkou. Zbytek jeho rodiny je v šoku a v rozpacích z takového odhalení a nikdo nechce s malým děvčátkem nic mít. Když se rozhoduje, co s tímto problémem dělat, v záchvatu vzteku se Daikichi rozhodně, že si ji vezme k sobě a postará se o ni. Nakonec se zdá, že je na svého dědečka dost podobný a Rin na něj reaguje lépe než na kohokoliv jiného.
Tak pro Daikichiho začínají dny rodičovství, které pro něj znamenají neustálý příval nových a nových problémů, se kterými se musí vypořádat. Vychovávat dítě totiž vůbec není jen tak, zvlášť, když je na to chlap sám.
Usagi drop je jedno z těch anime, které většinu asi při první zmínce nijak nezaujme, pokud jste o něm slyšeli poprvé. Pokud jste četli mangu, něco o něm víte, ale co se doneslo mým uším, ani tahle zkušenost k oblibě tohoto anime moc nepřispívá. Manga prý totiž neskončí tak, jak bychom si představovali a možná z toho budeme zklamaní. To je nejspíš i důvodem pouze jedenácti dílů, které mě vůbec nenasytily. Když jsem se dozvěděla, že jsou ještě čtyři speciály, zaplavilo mě nadšení. Bohužel tyhle kousky byly žalostně krátké a naprosto nepostačující mojí pohledávce po dalších zážitcích z Rinina života.
Asi se budu muset spokojit s mangou.

Nevšedně se teď nebudu vyjadřovat k ději, ale chci pochválit grafickou stránku anime. Není to běžná kresba a lidi, kteří nejsou na něco takového zvyklí, s ní možná nebudou spokojeni. Mě se ale tenhle styl líbí mnohem víc než nějaké technologické naprosto ostré a kvalitní záběry (př. Accel World).
Díky kresbě se totiž soustřeďujeme na to, co je v tomhle anime nejdůležitější - dítě. Tak trochu to připomíná kresby v knížkách pro děti a taky je všechno laděno do příjemné žluté a oranžové barvy. Když nad tím přemýšlím, jakoby se mi celý ten příběh vybavoval v takovém jemném žlutém odstínu.

Pravda je taková, že žánr slice of life (ze života) ráda vyhledávám, protože po zkušenostech s Clannad jsem si tyhle příběhy hodně oblíbila. Nejenže je to velmi zajímavá zkušenost, protože mám pocit, že si tak odnáším mnohem víc než jen požitek z příběhu, ale zároveň při tom máte pocit, že se něco takového klidně může stát, protože to přece není žádná fantasy.
Ale v tomhle případě je zápletka hodně zvláštní a člověk při tom nedokáže zadržet úsměv. Pravděpodobnost, že se něco takového běžně stává i ve skutečnosti je značně mizivá. Jen si to totiž představte. Pomalu sedmdesátiletý děda najde zalíbení v mladé hospodyňce z místní agentury, která mu několikrát do týdne přijde uklidit dům. Tak spolu zplodí Rin. Jenže její matka je příliš mladá a v Rin vidí pouze zdržování od jejích snů a kariéry, takže se Rin upne hlavně na dědečka. A když dědeček umře a matka ji zjevně nechce, přijde na to, kam s ní?
Není divu, že dědečkova rodina, která o ní dosud netušila, je touhle zprávou dost zaskočena a rozhodně se cítí trapně před ostatními lidmi. Koneckonců Daikichiho matce je téměř padesát a najednou se na světě objeví její pětiletá nevlastní sestra. Něco takového by vás tady dostalo.
Díky Rinině původu a taky díky jejímu důvtipu často dochází k humorným scénám. Ovšem přijde i na slzy.

Je to velmi příjemné anime, u kterého se pobavíte, možná trochu zaslzíte, ale hlavně si ho užijete. I když se děj zdá dost nezáživný, nemohla jsem jít spát, dokud jsem měla jisto, že už není žádný díl, na který bych se mohla podívat.

OPENING:
Opening se také velmi vydařil. Kresba je laděna do stylu anime, což se mi hodně zamlouvá. Nejenže tak jde hned vidět, o čem to vlastně celé je, ale nakonec příjemná a úsměvná hudba, která se zavrtá do paměti, z toho dělá jeden z nejlepších openingů poslední doby.
ENDING:
Ending jsem snad ani neměla šanci slyšet. Viděla jsem nanejvýš tři sekundy, než jsem opět pustila další díl. Není to špatná písnička, ale hold opening tentokrát vyhrál.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Na webu McDvojky jsem četla velmi pochvalnou recenzi a už nějakou dobu jsem si zvykla sledovat, co za nová anime vychází, takže mě to trklo do očí. Může za to hlavně ta netradiční kresba a taky velmi zajímavá anotace. Navíc se jen těžko hledá nějaká recenze, která by tohle anime shodila a sršela negativními reakcemi…

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Tentokrát možná trochu překvapím, protože moje oblíbená postava není zároveň hlavní postavou. Nesmírně jsem si oblíbila Kokiho, malého chlapce, který žije jen se svou matkou. Vlastně pořád jenom někde běhá, dělá neplechu, takže se o něj Rin musí starat. A je taky jediná, kterou poslechne. Navíc jak Daikichi několikrát zmínil mu nejspíš tak trochu připomíná jeho samého, když byl malý.
Samozřejmě mými favority jsou jak Daikichi, tak Rin. Ale přece jenom mě nejvíc zaujal právě Koki.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Myslím, že nejsem sama, komu není sympatická Rinina matka. Docela chápu její důvody, proč nechala Rin v cizí péči. Samotná Rin na ni nemá zrovna příjemné vzpomínky. Ale přece jenom si myslím, že mohla udělat víc. Rin je vlastně takový malý zázrak, a kdybych mohla mít dítě jako je ona, rozhodně bych se rozmyslela, jestli ji chci nebo ne.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Už během anime jsem přemýšlela, kdo asi nadaboval Rin. Oni japonští dabéři anime jsou samé překvapení, takže si nemůže být jistý, zda mužské postavy nemluví žena nebo naopak. Nakonec to tentokrát nebyl nikdo s přehnaně dětským hlasem, ale Rin nadabovala jedenáctiletá holčina Ayu Matsuura.
Daikichiho dabér není nic extra, ale zato Kokiho máma si vypůjčila hlas Sayaki Ohari. Nedávno jsem se o ní zmiňovala v recenze Fate/zero, kde jste ji taky mohli slyšet jako Irisviel von Einzbern. Dokonce si střihla jeden i hlas ve Fairy tail - Erzu Scarlet.

Rin Kaga je petiletá holčička, kterou její matka nechala u rodiny Kawachi. Jejím otcem je Soichi Kaga, Daikichiho děda, který nedávno zemřel a tak se o ni stará Daikichi. Je to nejspíš nejroztomilejší dítě všech dob. Je chytrá, pracovitá, svědomitá, ale převážně strašně roztomilá.
Daikichi Kawachi je třicetiletý muž, který má problémy sehnat si přítelkyni. Tenhle problém si znásobí ještě ukvapeným rozhodnutím, které představuje Rin. Na muže s dítetem se přece ženy nelepí. K jeho překvapení se ale díky Rin seznámí se ženou jeho věku, která je rozvedená a má syna stejného věku jako je Rin. Tak spolu prožívají více času, než by Daikichi čekal.
Samotná Rin mu přinese do života spoustu nového. Musí se rozhodnout mezi ní a prací. A taky se dozví spoustu dalších věcí z běžného života, jako je zařizovaní školky, nakupování oblečení, a podobně...

ZDROJE:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bunny_Drop
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=12398
OBRÁZKY:
istal.com/image/2908295/600full-usagi-drop-poster.jpg
http://animemvc.com/Content/animes/usagi_drop/usagi_drop_poster.jpg
http://jrafanan.files.wordpress.com/2011/08/usagi_drop_01_manga.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-W7qGv45pmCs/TlSbXkqap_I/AAAAAAAAHlQ/GaDguwWSBN8/s1600/%255BCyber12.com%255D%2BUsagi%2BDrop%2B-%2B06.mp4_snapshot_00.19_%255B2011.08.16_23.00.59%255D.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 S c a r s S c a r s | Web | 3. august 2012 at 13:38 | React

Musím říct, že to tohle anime pro mě bylo ohromným překvapení a strávila jsem u něj celý den, abych to hned dokoukala :D Vážně moc se mi líbilo, a nejednou mi u něj ukápla slza. Jediné s čím jsem si trochu zkazila euforii, byl konec mangy, o kterém jsem slyšela ve spojení s anime a pokud jsi na mangu nešáhla, radši radím, ať to ani neděláš :D Lidem si ten konec zamilují, nebo přesný opak. I když je dost možné, že kdybych mangu přečetla celou a né jen konec ze zvědavosti, taky bych změnila názor :D

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 5. august 2012 at 14:30 | React

Skvělé anime, na které jsem se ani neměla v plánu podívat, není víc co dodat, opravdu mě příjemně překvapilo^^

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 8. august 2012 at 16:38 | React

Tohle anime mě původně ani nijak nezaujalo, ale narazila jsem na něj v době, kdy jsem prostě nějak nevěděla, na co jiného kouknout, tak jsem ho zapla...
A jaký jsem z toho měla pocit po shlédnutí?? Nejenom, že jsem ho měla přes noc dokoukané, vážně se mi líbilo, bylo to takové pohodové, svěží a vtipné... Moc se mi to líbilo :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama