Ghost hunt

24. september 2012 at 13:12 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: ゴーストハント (Japanese) | Lovec duchů (Česky)
REŽISÉR: Rei Mano
PŮVODNÍ TVŮRCE: Shiho Inada
STUDIO: J. C. Staff
VYCHÁZELO: 3. 10. 2006 - 27. 3. 2007
ŽÁNR: Komedie / Mysteriózní / Drama / Horor / Supernatural / Detektivní
TÉMA: Duchové / Okultismus / Duševno
POČET DÍLŮ: 25

HODNOCENÍ: 9/10 (Great)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,21 (24 023 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Vyprávění duchařských příběhů je oblíbenou činností dne Taniyami Mai a jejích kamarádek. Tedy až do chvíle, kdy potkají sedmnáctiletého Kazuyu Shibuyu, majitele společnosti Shibuya Psychic Research Center, která zkoumá paranormální jevy. Když se Mai připlete do vyšetřování a její vinou se zraní Shibuyův asistent a rozbije jedna z kamer, je nucena tuhle škodu uhradit tím, že vezme práci asistentky. A jelikož prokáže, že je v tomhle oboru docela schopná, zdá se, že bude nějaký čas brigádničit.


Po shlédnutí anime Another jsem dostala chuť na nějaký podobný kousek. A nabídlo se mi vcelku slušného řešení v podobě Ghost hunt. Studio J. C. Staff (jak už bylo několikrát řečeno) má na svědomí prostě dobrá anime, takže mi nic nebránilo v tom, abych si myslela, že půjde o něco slušného a trochu na úrovni. I když jsem nečekala po Another nic brutálního nebo vyloženě hororového, byla jsem místy velmi překvapena, jak strašidelné tohle anime je.

Začátkem nemusí nijak zaujmout. Dějová linie tohohle anime je vcelku zvláštní, protože nejde tak úplně o nějaký ucelený děj. Teda vlastně jde, ale je rozdělen tématicky do jednotlivých úseků, kdy se například čtyři díly věnují jednomu problému s duchy, a další tři díly už se zase zabývají jiným paranormálním jevem. Považuji to za celkem charakteristický rys, které zase u tolika anime neuvidíte. Proto to zkuste nevzdávat, pokud vás počáteční díly zrovna nezaujmou, protože tak mohou učinit ty další. A můžu říct, že u mě tomu tak bylo.

Na postavy si nemůžu nijak stěžovat. Mai jsem si docela oblíbila. Konečně jedna ženská hrdinka, která na mě působí sympaticky a jako zcela normální člověk. I když v jejím případě je ta normálnost asi těžko definovatelná. Ostatní postavy pro mě byly spíše jakýmsi doplňkem příběhu a někdy mě štvalo, že se zase všichni dali dohromady a nezůstalo jen u Shibuya Psychic Research. Ale člověk musí uznat, že byly v některých situacích velmi nápomocní.
Navíc díky nim docházelo taky k těm humornějším okamžikům. Navíc se díky nim dostaneme k hned několika způsobům vymítání duchů. Sejde se tu exorcista, šintoistický kněz, médium a kněžka.

Tohle anime mi ve zkratce hodně připomnělo seriál Věřte nevěřte nebo Supernatural. Je to takový strašidelný příběh, i když v jedné epizodě bych vážně nechtěla být na Maině místě. Když jsem se do ní vcítila, začalo to pro mě být opravdu strašidelné.

A opět je tu konec, který se u mě neshledal tak úplně s nadšením, přestože jsem ani neočekávala, že to nějakým způsobem skončí. Zůstal nám totiž otevřený příběh. To mě donutilo popřemýšlet o manze, která jakýmsi způsobem pokračuje dál, protože bych ráda věděla, jak to teda finálně skončí. Jenže nevím, jestli manga dokáže vyvolat ty stejné strašidelné pocity, které člověk zažije u pohyblivých postaviček. I tak jsem na to ale docela zvědavá, takže to nejspíš někdy časem prubnu.

OPENING:
Opening tohoto anime mě velmi zaujal. Samotná pisnička mi totiž vzhledem k názvu přijde jako samotný soundtrack, což by bylo poprvé, kdy jsem s něčím takovým setkala. A mimo to se ten opening i bez této znalosti šíleně líbí. Ze začátku jsem z toho byla trochu v rozpacích, ale pak jsem si tu jednoduchost a duchařskou atmosféru naprosto zamilovala.
ENDING:
Ending se nese v podobném duchu jako opening, což se mi fakt hodně líbí. Stává se hodně často, že opening začně tak a ending už se snad více lišit nemůže. Že tvůrci svolili tuhle varianty, kdy je ending vesměs totálně stejný opening je docela překvapující, ale já v tom vidím velké pozitivum.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Opět jsem jela podle abecedy a projížděla anime s dokončeným překladem na animeonline.cz. A pod "géčkem" mě tentokrát zaujalo Ghost hunt.
Navíc jsem chtěla po Another zkusit něco podobného a anime s duchařskou tématikou mě fakt zaujalo.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
U tohohle anime mě velmi zaujala hlavní postava Mai Taniyama. Nestává se moc často, aby ženské hrdinky zabodovaly. Tohle privilegium si navíc u sledujících ženského pohlaví drží převážně mužské postavy. Mai mi někdy přišla opravdu statečná, někdy vtipná a celkově taková sympatická holka, se kterou bych chtěla být kámoška.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Tentokrát snad ani žádná neoblíbená postava není. Všechny ty vedlejší a skoro hlavní postavy sice nejsou nic extra, ale ani jedna mě ničím neznechutila. Samozřejmě bych mohla vybrat některé zlé duchy, proti kterým musela tahle parta bojovat, ale tak nějak se k tomu nemůžu donutit. Přece jenom ti duchové za to většinou nemohli, byli ke svému účelu jaksi determinováni, takže jim jejich chování prostě omlouvám.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Dabéři tentokrát moc nezabodovali. Nepostřehla jsem tam žádný hlas, který by mě na určité postavě nějak zaujal. Všechny byly tak nějak bezcharakterní a naprosto tuctové. Ale vzhledem k žánru anime bych něco takového možná shledala jako negativum. Nějaký výrazný hlas bych spíše čekala u shounenu.
Abych zmínila alespoň někoho. Yuuki Tai má nějakou roli i v E´s Otherwise a ef: the tale of memories, což jsou anime, na která se chystám. To znamená, že se budu snažit hledat podobnost s Naruem.
Vždy chladného Lina namluvil Ken Narita, jehož jméno mi je z nějakého neznámého důvodu strašně povědomé. Ale jeho role nejsou nijak známé… teda až na jednu - Sesshoumara z InuYashi. Jeho zbylé role mi nic neříkají.
A pak mě naprosto dostal John Brown a sním samozřejmě Nobuhiko Okamoto. Namluvil Nizumu Eijiho z Bakumana. Vzhledem k charakterům postav se vůbec nedivím, že jsem ho nepoznala. A mimochodem, tenhle dabér je fakt fešák, i když jsem si prvně podle fotky myslela, že je to ženská. :D

Taniyama Mai je šestnáctiletá dívka, která má velmi ráda duchařské historky. Jednou se jejich seance zůčastní i nezvaný host a Mai se tak setká s majitelem jedné společnosti zkoumající paranormální jevy. Nešťastnou náhodu se jí podaří zranit asistenta a rozbít kameru, takže je nucena asistentovu práci zastat a navíc tak splatit dluh způsobený na kameře.
Postupem času se zjišťuje, že má Mai docela zvláštní schopnosti a je k duchovnímu světu mnohem blíž.
Mimo je to je to fakt sympatická dívka, která si každého získá. Má smysl pro humor a v kritických situacích ukazuje, že dokáže být i velmi statečná.

Kazuya Shibuya zkoumá paranormální jevy se svou vlastní společností Shibuya Psychic Research center. Je mu sedmnáct a je vysoce inteligentní. Díky tomu si o sobě možná moc myslí, proto mu Mai dá přezdívku Naru, kterou si odvodí od slova "narcistický". Tu si postupně osvojují všichni, kteří přijdou s Naruem do kontaktu. Celou dobu je docela záhadný. Je jisté, že má nějaké psychokinetické schopnosti, ale nikdy je nepoužívá.
V průběhu některých příhod působí chladně a vždy přijde s řešením. Ale jsou i chvíle, kdy ho některé věci dokážou překvapit a rozhodně není nezranitelný. Pro ostatní v týmu se zdá být ale nepostradatelný.

ZDROJE:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=6817
http://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_Hunt
OBRÁZKY:
http://akihabara.cz/data_anime_img/4564-orig.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/59/ghosthunt79wb8.jpg/
http://infinityrpg.pbworks.com/f/1230844800/%5Bs%5Em%5D%20ghost%20hunt%2018%20raw-avi_173.jpg
http://cdn.themis-media.com/media/global/images/galleries/display/60/60122.jpg
http://anime-online.tv/upload/pjs/80620692fa5ad0029c394b0ee5e36eb0.jpg
http://images.wikia.com/ghosthunt/images/e/e7/Kazuya_shibuya_dit_naru.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Wendulka Wendulka | Web | 24. september 2012 at 18:56 | React

No právě, já myslím, že ta religionistika je dost náročná...naučit se všechna ta náboženství a vše, co s tím souvisí...je pravda, že to musí být uajímavé :).
Nu Česká filologie...máme jakoby dvě rozělení na část lingvistickou a literárně vědnou. V lingvistice se bavíme o tom, jak vznikal jazyk, poté třeba se bavíme o různých lingvistech a nebo děláme pravopis. V literárněvědné jsme se učili o literární vědě, momentálně třeba máme naratologii a nebo máme zornva předmět Česká literatura do roku 1945, je to od začátku 20. st....tam máme přečíst 25 knížek na zkoušku. No a tak...pak máme i nějaké béčkové předměty...jako třeba mediální sémiotika...ale to už by bylo na dlouhé vyprávění. Vlastně, budu se divit, jestli se dočteš až tady :D.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama