Kuroshitsuji

4. september 2012 at 11:35 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Czarny Lokaj (Polish) | Černý komorník (Česky)
REŽISÉR: Toshiya Shinohara
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yana Toboso
STUDIO: A-1 Pictures
VYCHÁZELO: 2. 10. 2008 - 26. 3. 2009
ŽÁNR: Komedie / Mysteriózní / Supernatural / Akční
TÉMA: Bishounen / Démoni / Andělé / Viktoriánská Anglie
POČET DÍLŮ: 24

HODNOCENÍ: 8/10 (Very good)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,33 (65 493 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Ciel Phantomhive ztratí vše, co mu bylo drahé - své rodiče, dům a své bezstarostné dětství. Aby se mohl pomstít, uzavře dohodu s démonem. Po smrti otce se stane hlavou Phantomhivské společnosti, začně vyřizovat všechny záležitost, stejně tak ilegální služby pro anglickou královnu. A postupně odhaluje tajemství za smrtí svých rodičů…

Recenzovat anime, na které se mi názory mění stejně rychle, jako putuje sekundová ručička na hodinách, je docela těžké, nemyslíte?
Není to poprvé, co jsem se na něj dívala, ale prvně jsem skončila někde uprostřed, protože mě to nebavilo.


Ale teď? Jakmile jsem začala, musela jsem se dodívat. Asi začínám trochu uvažovat o tom, jakou roli v sledování anime hraje věk. Před třemi roky bych řekla, že je Kuroshitsuji nudné, bez nějakého většího smyslu. A teď jsem ochotná připustit, že to bylo vtipné, záživné a napínavé.


Sledovat příběh dvanáctiletého chlapce, který je na svůj věk až moc inteligentní a chová se jako zkušený čtyřicátník, pro mnohé není nijak lákavé. O co tam vůbec jde? Má to v sobě ale mnohem větší grády, když vzpomeneme Sebastiana. Ve většině případů je tenhle pár dáván do kupy a to ani nezmiňuji tu haldu yaoi povídek a doujinshi. K tomu téma démonů a andělů a zdá se to být velkým hitem pro všechny dospívající dívky a zarité fanynky BL.
Přesto to v pozadí opravdu nese jakési zamyšlení nad životem. Možná by se dalo říct, že je to takové moderní japonské zpracování Fausta. Jen se k tomu přidalo spoustu čaje a viktoriánské doby. Trochu krve a detektivních případů ve stylu Sherlocka Holmese. A samozřejmě nemůžu zapomenout na jednotlivé postavy.

Ciel, Sebastian, Grell. To jsou naše vrcholy pyramidy. Grell je ale kapitola sama o sobě. V překladu se občas stalo, že byl Grell oslovován jako "ona", jindy to byl zase "on". Zdá, že to bude tak trochu obojí. Možná to byla nějaká narážka na smrtky, kdo ví, zda nejsou bezpohlavní… Vzhledem k tomu, že Angela byla "ona" i "on", vůbec bych se tomu nedivila.

Dost na mém hodnocení nabrala i grafika. Je jaksi samozřejmé, aby anime z roku 2008-2009 mělo v tomhle směru jistou úroveň a Kuroshitsuji je pastva pro oči. Samozřejmě to není úplně dokonalé, ale právě grafika dělá anime výjimečným, i když nemusí být zrovna nejlepší.

OPENING:
Bohužel jsem nenašla žádné pěkné video, takže jsem si vypůjčila rovnou celý první díl z animeonline.cz. Písnička je dokonalá, ale tak nějak nevím, co s tou animací, ani zda se k ní písnička hodí. Myslím, že se někdy během anime dokonce změní.
Přesto je docela překvapivé, že na tak dlouhé anime byla použita jen jedna verze písničky. To se mi fakt líbí.
ENDING:
Na endigu se tentokrát s písničkami docela vyhráli. Je to jedna pecka za druhou. A první ending je navíc vysoce originální, přesto jsem z něj opět trochu v rozpacích. Jde vidět, že tohle anime nemá být bráno moc vážně, že jde spíše o to, pobavit se u něj... jinak si ty kreslené postavičky nedokážu vysvětlit. :D
A tohle je samozřejmě nejspíš neznámější písnička od Kalafiny. Úžasná a ty tři dámy mám opravdu ráda. Bohužel jsem opět nesehla video s animací a opravdu si na ni ani nepamatuji.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Nějak se mi zachtělo se na tohle anime dodívat. Štvalo mě, že nevím, jak to vlastně skončilo. A pak… poslední dobou sleduju všechna anime na animeonline, takže to, že všechna videa fungují a načítají se mi bez problému, na tom má taky svoji zásluhu.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Tentokrát u mě neobstála ani jedna hlavní postava, ale hned tři vedlejší. Tady jsem měla nejvíc ráda Meirin, pak Barda a Finnyho. Nejspíš je to tím, že i když vypadali, že jsou úplně neschopní, vlastně jsou to pořádní borci. A Meirin je z nich největší.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Tak, jak je většina lidí unešená z Grell, já ji/ho vyloženě nesnáším. Štval mě pokaždé, co se v anime objevil. Ale stejnou míru nelibosti obdržel i Ash a Angela.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Myslím, že zmiňovat Daisuke Ona dabéra Sebastiana není nutné. Toho chlápka mají rádi snad všichni. A o jeho rolích ani nemluvím.
Ale Ciel docela překvapil, protože jeho má na svědomí žena. Maaya Sakamoto navíc mluvila třeba Haruki z Ouranu, Masako Yoshii - matku Rin z Usagi drop nebo Cronu ze Soul eateru.
Já jsem byla docela zvědavá na Meirin a nekonc mi to našla pár zajímavostí. Emiri Kato v jiných verzích jako Blair - Soul Eater. Zbytek neznám.
A i když tuhle postavu nesnáším, jeho hlas je v jiných podáních docela příjemný. Suguru Aizawa, Gauche Suede, Rin (Togainu no chi), Hanabusa Aidou (Vampire knight) a šílené množství dalších známých anime. :D Asi si Juna Fukuyamu hodím do oblíbených.

Sebastian Michaelis je sluha či komorník v domácnosti Ciela Phantovhiva a zdá se být nepostradatelným. Ať se jedná o přípravu oběda, vykonávání nesplnitelných úkolů nebo ochranu Ciela, kterému je zcela oddaný. To je samozřejmě způsobeno tím, že mu Ciel upsal svou duši a jsou spolu spojeni. Často používá větu: "Koneckonců jsem nějaký komorník", což zní v češtině divně, ale v originálne to skrývá chytrou přesmičku, která znamená něco jako: "Jsem démon a komorník". Je velmi šikovný, neexistuje téměř žádný úkol, který by nedokázal splnit.

Ciel Phantomhive je dědicem velké společnosti Phantomhive, která je v zemi známá pro výrobu hraček a sladkostí pro malé děti. Nicméně jsou to také královnini hlídací psi, kteří mají pod palce podsvětí Anglie, dohlíží tedy na černý trh takovým způsobem, kterým není Scotland Yard schopen.
Jeho pravé oko je obvykle překryto černou páskou, pod kterou skrývá znamení pentagramu, která váže démona k jeho vůli. Ačkoliv je mu teprve dvanáct, má velký smysl pro obchod a zdá se být velmi inteligentním. Dokonce je zasnouben s dcerou hraběte Elizabeth Middlefort.

ZDROJE:
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Butler
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=10160
OBRÁZKY:
http://nd04.jxs.cz/926/798/7828ee9f7d_73586785_o2.jpg
http://4.bp.blogspot.com/--3swUcA8Zq4/T5ixaPU_XMI/AAAAAAAAAcI/t341aFaCwmU/s1600/kuroshitsuji.jpg
http://nd05.jxs.cz/360/696/e5d36b7de2_79275476_o2.jpg
http://images2.fanpop.com/images/photos/4900000/Unstable-kuroshitsuji-4941545-1600-1200.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 moira moira | Web | 9. september 2012 at 22:37 | React

hele, na tohle jsem narazila, ale nevěděla, jestli to vůbec otevírat. Pořídit si další závislost, to by mi ještě chybělo. :D
Jdu najít nějaký odkazy. :D

2 Pandora Irrain Pandora Irrain | Web | 12. september 2012 at 20:41 | React

Milujem Kuroshitsuji a Seba-chana dvojnásobne :) on je tak neskutočne svojská postava :) takú som ešte asi ani v anime nevidela, len v Kuroshitsuji... Má proste niečo, čo iným postavám chýba... Mimochodom, tiež neznášam Grell... On/a je  blbý/á ako tágo od gulečníka a ide po Seba-chanovi... A to sa Pando-chan nepáči! :D

3 Iri Y.J. Iri Y.J. | 17. november 2012 at 16:58 | React

Díky za velmi hezký článek. No, jinak já zase nemusím Sebastiana, ale Grell... hmm :)

4 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 16. december 2012 at 20:32 | React

Konečně nějaká recenze, která se dala číst. Grell je fajn, nijak mi nevadil/a, proto mě trochu mrzelo, že se v anime neobjevil tolikrát, kolikrát bych si představovala. Zatím jsem tedy, podotýkám, viděla teprve první sérii.

Z konce jsem byla taková rozpoltěná. Celou dobu jsem čekala, až si Sebastian vezme Cielovu duši, ale pak to bylo takové divné. Zvlášť, když byl chudák bez ruky. Andělé mě štvali, Meirin, Barda a Finny byli fajn. A samozřejmě také Pluto. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama