Mika Waltari - Pád Cařihradu

14. october 2012 at 14:08 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Johannes Angelos
PŘEKLAD: Marek E. Světlík
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie / Próza
ŽÁNR: Světová literatura / Historický román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Práce (Praha; 1975)
- V ZAHRANIČÍ: Werner Söderström (Porvoo-Helsinky; 1952)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 422

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 22.8 - 5. 10. (45 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Čekala jsem trošku víc

ANOTACE
Podtitul: Deník z času dobytí Cařihradu r. 1453
Barvitá románová freska líčí životní podmínky lidí, jejich myšlení, mravy a předsudky ve středověkém středisku východní civilizace - Cařihradu v roce 1453.

Náboženské spory jsou tu především spory politickými a skrytým bojem o moc. Román je psán formou deníku mladého muže, který nedokázal odhalit skutečný smysl své životní pouti a zahyne při obraně umírajícího města. Umírá i jeho životní láska, dcera předního byzantského úředníka, která se obětuje v naivní víře pro své město i za čest rodu, v němž nechyběla zrada.


(www.databazeknih.cz)
JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
S jazykovou stránkou nebylo nic v nepořádku. Ze začátku se příběh spíše zaobíral trochu složitějším tématem, takže to vypadalo, jako by byla kniha složitá, ale není tomu tak.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Tady to nejspíš bude jak pro koho. Téma Cařihradu a náboženské situace je určitě zajímavé téma. Mika Waltari se o takové historické mezníky nejspíš dost zajímá. Ale tentokrát mě nijak nenadchnul. Egypťan Sinuhed byl zdá se lepší. Přesto jsem nečekala takový konec, ať už to směřovalo kamkoliv. Měla jsem pocit, že půjde o klasickou love story jako v Quo Vadis. Svým způsobem jsou tyhle dvě knihy docela podobné.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
To si v tomhle případě nějak netroufám říct. Spíš něž formulování nějakého názoru skrze knihu tentokrát autorovi šlo jen převyprávět historickou událost v trochu epičtější formě. I když se v textu dají najít bezesporu myšlenky, které by se dali dál nějak rozvíjet, opravdu tentokrát nevím.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Myslím, že nejvíce mě zaujal konec. Opravdu jsem ho takový nečekala a bylo mi to trochu líto. Ale kdyby to skončilo tak, jak jsem čekala, nejspíš by kniha ztratila ještě jednu hvězdičku ("jablíčko").

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Snažila jsem se pohledat, ale zdá se, že filmová adaptace neexistuje.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 moira moira | Web | 16. october 2012 at 21:05 | React

koukala jsem, že tu knihu čteš docela dlouho. :D
jinak absolutně jsem netušila, že nějaká taková kniha existuje a jak to vypadá, budu ve své nevědomosti spokojeně žít dále. :D

2 Destel Destel | Web | 16. october 2012 at 22:38 | React

[1]: Jop, teď tomu čtení moc nedávám. Jinak bych ji zvládla přečíst rychleji. Vzdejme díky povinné četbě, na nic jiného není čas. :D

3 ╰ ℬσɴɪᴛkα´s pℓαcℯ ╮ ╰ ℬσɴɪᴛkα´s pℓαcℯ ╮ | Web | 20. october 2012 at 22:08 | React

No,nie vždy to je tak,že každí použíje kvapkátko,ale O.K. ;) A ak obrázok nie je,logicky sa tvorí ťažšie ^^~ Ja osobne tvorím buď podľa obrázkov,PNG alebo patternov,takže väčšinou nejaký ten podklad mám ;)
- - - - - - - - - - -
No,ja sa v grafike "mierne" vyznám,takže fakticky,viem o takýchto programoch či aplikáciách na nete,takže mne to posielať nemušíš :)
- - - - - - - - - - -
Okrem toho máš celkom pekný design ! :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama