Je lepší buddhismus nebo křesťanství?

28. november 2012 at 11:40 | Destel |  Téma týdne a úvahy
Kdysi dávno tady byl jakýsi rozcestník s různými směry náboženství, který jsem chtěla postupně rozšiřovat o články, abych si udělala přehled o tom, co mě zajímá.
Něco takého teď už vlastně nepotřebuju, ale přišlo mi docela fajn tohle téma trochu přiblížit někomu, kdo se o to téma zajímá a možná přemýšlí, že by se vydal v mých stopách (resp. začal to i studovat).
Nejspíš takových podobných článků bude přibývat.


Zatím mám za sebou jenom křesťanství a buddhismus. Jsou to dost odlišná náboženství, ale ten, kdo se do jejich problematiky trochu více ponoří, si nemůže nevšimnout, jak jsou si podobná. Takže vždycky nakonec padne otázka: Je možné, aby křesťanství vyšlo z buddhismu? Já si na tu otázku netroufám odpovědět, ale racionální odpovědí by nejspíše bylo něco jako: Všechna náboženství mají do jisté míry podobné prvky. Na to jeden z mých spolužáků zavtipkoval otázkou, zda to není tím, že existuje jen jedna pravda. Jo, podle mě je to možné, ale z religionistického hlediska nás tahle otázka vůbec nesmí zajímat (to už spadá do teologie, myslím).

Každopádně jsem si tohle uvědomila i já. A navíc patřím k těm lidem, kteří vždycky spíše tíhli k východním náboženstvím. Přijdou mi mnohem zajímavější, logičtější a nepopřu, že jsou v dnešní době jaksi cool. Mám celkem jasno o směru, kterým se vydám. Rozhodně půjdu na východ.
Jenže díky tomu, že se mi dostalo dost informací o křesťanství, které jsem dříve netušila, začal se můj názor trochu měnit a dokonce jsem chvíli uvažovala, zda by nebyla lepší latina místo japonštiny.

Křesťanství je lidmi hodně odsuzováno (samozřejmě kromě věřících). Podle mě za to může především jeho historie. Ale není to tak, že by lidé věděli, o co skutečně šlo (hlavně naše generace). Měla jsem nějaké tušení o inkvizici, Husovi a podobně, ale ne natolik, abych si to mohla nějak spojit. Vyšel z toho jen obraz, že křesťanství není dobré a proto moje sympatie směřovali k buddhismu, new age nebo pohanství.
Ale nebylo to tak, že bych díky nových informacím začala přemýšlet o křesťanství lépe. Spíše jsem se dozvěděla mnoho negativních informací o buddhismu, které mě donutili, dívat si na tahle dvě náboženství stejně. A možná je to i tím, že jsem se zatím to problematiky inkvizice moc nepouštěla.

Každé má podle mě jisté mouchy a zároveň zajímavé myšlenky. A právě jejich myšlenky a ortodoxie hrají důležitou roli. Napadla mě myšlenka, jestli je pro někoho, kdo žije v Evropě a téměř celý život se setkává s vlivem křesťanství, vhodné, aby nakonec změnil svoje stanovisko a začal být buddhistou. Samozřejmě, že to jde, ale dá podle mě dost práce změnit svoje uvažování a životní styl tak, aby se mohl buddhistou prohlásit.
Jde o naprosto odlišné kultury. Kdybych už přemýšlela nad náboženstvím, jako Evropan bych si nejspíše vybrala slovanská náboženství a jemu podobné, které mají kořeny na našem území. A pak se samozřejmě nabídne i myšlenka: Proč ne křesťanství?

Každopádně účelem toho článku bylo trochu zauvažovat, proč je křesťanství tak odsuzováno a proč v dnešní době lidé tíhnou spíše k buddhismu. Mám za to, že je to hlavně neinformovaností. Lidé mají o buddhismus spíše jen jakési povědomí. Mě by docela zajímal váš pohled na tuto věc.
Také chci podotknout, že pokud na tenhle článek narazí někdo "z oboru", je to čistě můj osobní pohled, zamyšlení, rozhodně nejde o odborný článek. :D

ZDROJ:
http://www.jesu.estranky.cz/img/mid/19/jezis-podava-pomocnou-ruku.jpg
http://blog.tsemtulku.com/wp-content/uploads/2010/06/buddha.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 28. november 2012 at 16:17 | React

Je to opravdu zajímvý článek k zamyšlení, ale i tak na to nemám žádný názor.. :D
PS: Děkuji za komentáře a máš moc pěkný blog.
A k tomu Vampire Knight - manga pořád vychází a děj je tam trošku jiný, než skončilo anime, takže /SPOILER/ Yuuki je teď od posledních dílů Zerova "parťačka" a jdou proti Kuranovi. Jestli jsi fanoušek, tak bych ti určitě doporučila si přečíst mangu. :)

2 Rilakkuma (リラックマ) Rilakkuma (リラックマ) | Web | 14. april 2013 at 16:42 | React

Moc krásný článek, sama za sebe můžu říct jsem vietnamka máma je křestˇanka ale tataje budhismus takže:) jakcí jsem se vžila do článku:)

[1]: ju fakt, to jsem netušíla to abych začala číst o mé free time:)

3 hogreta hogreta | Email | Web | 25. december 2013 at 22:19 | React

Lidé tíhnou k buddhismu většinou proto, že slyšeli, že je to mírumilovné náboženství - a v dnešní době lidé po míru prostě volají. Svět nám přijde přeplněný tím vším násilím a zlem, lidé se prostě jen snaží hledat cestu. Ale málokdo z nich chce nebo může do buddhismu proniknout hlouběji, v naší západní civilizaci jsou to opravdu většinou spíš velké řeči, ale nakonec na to lidé zase zapomenou - nevydrží jim to.

Za sebe musím říct, že do buddhismu zatím pronikám. Mám přečteno několik knih, navštívila jsem přednášku, soška Buddhy má u mě na polici své místo a hlavně jsem ve Vietnamu navštívila několik buddhistických pagod, viděla malé  buddhistické mníšky (ale i dospělé mnichy), viděla jsem lidi, kteří tomu věří a celý život takto žijí,... Jsem obklopena pár lidmi, kteří jsou buddhisty (přesněji věří jakési směsici buddhismu, konfucialismu a taolismu), takže i to mě trochu ovlivňuje. Postupně se snažím číst spoustu knih a musím říct, že buddhismus mi dává smysl.

Ale hlavně bych buddhismus se křesťanstvím vůbec nesrovnávala. Buddhismus není náboženství. Buddha není bůh a kdokoli z nás se může stát Buddhou. V tom je ten podstatný rozdíl. Křesťanství Boha má, je to jeden jediný Bůh, který je uctíván. Buddha není uctíván jako bůh, ale jako člověk, který pronikl tajů lidské mysli a poznal pravdu. Je uctíván jako velký učitel, nikoli jako bůh.

Na křesťanství se mi nelíbí, že není tolerantní. Každý, kdo se nenarodí v křesťanstkém prostředí a tedy nikdy nebude mít možnost být křesťanem, tak se nikdy nemůže dostat do nebe. To je miliarda a miliarda lidí, kteří, ač si nikdy nemohli vybrat, mají jasné, že skončí v pekle, i kdyby se chovali sebelíp. To mi nepřipadá správné. V buddhismu nezáleží na tom, čemu člověk věří nebo do jaké společnosti se narodí, ale na tom, jak se chová. I kdyby o buddhismu nikdy neslyšel, tak i může dosáhnout osvícení, štěstí a míru.

A navíc - kdyby všichni lidé věřili jedné jediné věci, byla by na světě nuda:).

4 honza honza | Email | 24. february 2019 at 10:59 | React

[3]:

To mas pravdu, ze by to nebylo fér, ale naštěstí tomu tak není. Bůh popisovaný v bibli soudí podle míry poznání člověka a pokud se tedy někdo nesetká s křesťanstvím - bude souzen právě podle té míry poznání, kterou má. Je to nejspravedlivější soud, jaký může být, protože se nehodnotí jednotlivé činy, ale jejich pohnutky a na rozdíl od buddhismu - když teď začneš činit upřímné pokání - je ti odpuštěno a tvá minulost se nepočítá - dostaneš milost a z ní žiješ - to je čistá láska. Navíc k nám Bůh opravdu mluví - ke každému z nás - ten, kdo ho opravdu hledá - najde. Já jsem nevěřil už nikomu a ničemu a tak jsem se začal dotaazovat přímo jej, aby se mi dokázal a od té doby se začali dít -  i když postupně a ne podle mých představ - dost zajímavé věci - jakési náhody, kterých bylo až příliš a které ukazovaly na to, že mě Bůh slyší a že mě miluje. Vždy tu byl a je prostor jak pro víru tak pro pochybnosti, ale dnes už nepochybuju. Na modlitby typu - Pane, co pro tebe můžu udělat? mi Pán odpovídá téměř hned. Ale ze začátku to chce trpělivost. Bůh nás zkkouší, jestli to s Ním myslíme vážně. Přeju hodně štěstí. Kéž zakusíte jaké to je mít nebeského tátu :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama