Comments

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 28. november 2012 at 16:17 | React

Je to opravdu zajímvý článek k zamyšlení, ale i tak na to nemám žádný názor.. :D
PS: Děkuji za komentáře a máš moc pěkný blog.
A k tomu Vampire Knight - manga pořád vychází a děj je tam trošku jiný, než skončilo anime, takže /SPOILER/ Yuuki je teď od posledních dílů Zerova "parťačka" a jdou proti Kuranovi. Jestli jsi fanoušek, tak bych ti určitě doporučila si přečíst mangu. :)

2 Rilakkuma (リラックマ) Rilakkuma (リラックマ) | Web | 14. april 2013 at 16:42 | React

Moc krásný článek, sama za sebe můžu říct jsem vietnamka máma je křestˇanka ale tataje budhismus takže:) jakcí jsem se vžila do článku:)

[1]: ju fakt, to jsem netušíla to abych začala číst o mé free time:)

3 hogreta hogreta | Email | Web | 25. december 2013 at 22:19 | React

Lidé tíhnou k buddhismu většinou proto, že slyšeli, že je to mírumilovné náboženství - a v dnešní době lidé po míru prostě volají. Svět nám přijde přeplněný tím vším násilím a zlem, lidé se prostě jen snaží hledat cestu. Ale málokdo z nich chce nebo může do buddhismu proniknout hlouběji, v naší západní civilizaci jsou to opravdu většinou spíš velké řeči, ale nakonec na to lidé zase zapomenou - nevydrží jim to.

Za sebe musím říct, že do buddhismu zatím pronikám. Mám přečteno několik knih, navštívila jsem přednášku, soška Buddhy má u mě na polici své místo a hlavně jsem ve Vietnamu navštívila několik buddhistických pagod, viděla malé  buddhistické mníšky (ale i dospělé mnichy), viděla jsem lidi, kteří tomu věří a celý život takto žijí,... Jsem obklopena pár lidmi, kteří jsou buddhisty (přesněji věří jakési směsici buddhismu, konfucialismu a taolismu), takže i to mě trochu ovlivňuje. Postupně se snažím číst spoustu knih a musím říct, že buddhismus mi dává smysl.

Ale hlavně bych buddhismus se křesťanstvím vůbec nesrovnávala. Buddhismus není náboženství. Buddha není bůh a kdokoli z nás se může stát Buddhou. V tom je ten podstatný rozdíl. Křesťanství Boha má, je to jeden jediný Bůh, který je uctíván. Buddha není uctíván jako bůh, ale jako člověk, který pronikl tajů lidské mysli a poznal pravdu. Je uctíván jako velký učitel, nikoli jako bůh.

Na křesťanství se mi nelíbí, že není tolerantní. Každý, kdo se nenarodí v křesťanstkém prostředí a tedy nikdy nebude mít možnost být křesťanem, tak se nikdy nemůže dostat do nebe. To je miliarda a miliarda lidí, kteří, ač si nikdy nemohli vybrat, mají jasné, že skončí v pekle, i kdyby se chovali sebelíp. To mi nepřipadá správné. V buddhismu nezáleží na tom, čemu člověk věří nebo do jaké společnosti se narodí, ale na tom, jak se chová. I kdyby o buddhismu nikdy neslyšel, tak i může dosáhnout osvícení, štěstí a míru.

A navíc - kdyby všichni lidé věřili jedné jediné věci, byla by na světě nuda:).

4 honza honza | Email | 24. february 2019 at 10:59 | React

[3]:

To mas pravdu, ze by to nebylo fér, ale naštěstí tomu tak není. Bůh popisovaný v bibli soudí podle míry poznání člověka a pokud se tedy někdo nesetká s křesťanstvím - bude souzen právě podle té míry poznání, kterou má. Je to nejspravedlivější soud, jaký může být, protože se nehodnotí jednotlivé činy, ale jejich pohnutky a na rozdíl od buddhismu - když teď začneš činit upřímné pokání - je ti odpuštěno a tvá minulost se nepočítá - dostaneš milost a z ní žiješ - to je čistá láska. Navíc k nám Bůh opravdu mluví - ke každému z nás - ten, kdo ho opravdu hledá - najde. Já jsem nevěřil už nikomu a ničemu a tak jsem se začal dotaazovat přímo jej, aby se mi dokázal a od té doby se začali dít -  i když postupně a ne podle mých představ - dost zajímavé věci - jakési náhody, kterých bylo až příliš a které ukazovaly na to, že mě Bůh slyší a že mě miluje. Vždy tu byl a je prostor jak pro víru tak pro pochybnosti, ale dnes už nepochybuju. Na modlitby typu - Pane, co pro tebe můžu udělat? mi Pán odpovídá téměř hned. Ale ze začátku to chce trpělivost. Bůh nás zkkouší, jestli to s Ním myslíme vážně. Přeju hodně štěstí. Kéž zakusíte jaké to je mít nebeského tátu :-)

5 Keistline Keistline | Yesterday at 3:39 | React

Tahle úvaha mě ohromila! Já jsem křesťanka, a už od malička se nesetkávám s ničím jiným, než že mě za to všichni odsuzují a jednají se mnou příkře - včetně mnoha členů mé vlastní rodiny. A je to dost nepříjemné. Kdykoli přijde řeč na Boha, neslyším nic jiného, než pokusy mě přesvědčit, že není. Lidé obviňují křesťany z toho, že jim nutí svou víru, ale co jsem já zatím vypozorovala, je jen to, že křesťané svou víru pouze praktikují a žijí podle ní (např.chodí do kostela, modlí se, pokřižují se, nebo uvažují o Bohu v každé situaci a řešení jakéhokoli problému) což se za vnucování víry v žádném případě označit nedá. Jistěže takto šetrným způsobem to nedělají všichni křesťané, ale já osobně tedy žádného fanatika neznám. Tedy ne odjinud, než z filmů a seriálů. V médiích se fanatici vyskytují podstatně častěji než v životě. A naopak, ti nejhorší a nejotravnější, a hlavně nejhrubější bývají ti, kdo se snaží nám naši víru vymluvit. A ano, na jejich argumenty jsem schopná najít jasnou a logickou odpověď, když mi dají čas se zamyslet. Když se zeptám srdce, umím si Bohem vysvětlit vše. Ale přesto je to nepříjemné, pořád dokola poslouchat, jak to někdo zpochybňuje. Proč? Jako by nešlo, aby křesťan a někdo jiný spolu filosoficky polemizovali slušně a s úctou k tomu druhému!

Co se týče buddhismu a jemu podobných náboženství, až na některé detaily, které mi přijdou doslova iracionální, je v nich spousta moudrosti. A tím myslím opravdu obrovská spousta. Vážím si toho, že taková náboženství existují (a z principu nemám problém je přijmout.  Když existují, mají na světě rozhodně co dělat, a existují z určitého důvodu.) Ale to, že se k nim hlásí tolik lidí, na tom mi nepřipadá moudrého nic. Protože ti lidé o tom skutečně vesměs nic nevědí, a na jejich slovech není nic filosofického. Když se tento trend rozmohl mezi mými známými, můj první dojem byl, že prostě chtějí něco co nejdál ode mě a mého křesťanství, takže si buddhismus vybrali jen a pouze proto, že se vyskytuje na opačné straně planety. A teď to myslím naprosto vážně. Takže jsem ráda že existují články jako tento, které na tento problém upozorňují. Nemám nic proti lidem jiného přesvědčení, pokud mají ke své víře jakýkoli důvod. Např: "splnily se mé modlitby, přináší mi radost, mám k němu vztah, připadá mi moudré". Ale neberu lidi, kteří se zavřenýma očima píchli prstem do seznamu náboženství, ze kterého si jen pro malou popularitu předem vyškrtli křesťanství a islám.
Navíc, když ty sama nejsi křesťan, existuje velká naděje že tě spousta lidí vyslechne a zamyslí se nad tím co říkáš. Takže já ti moc děkuju že s to napsala :-)
a kdybys měla jakékoli otázky k filosofii křesťanství (války, zlo, ďábel, ukřižování, oběti, vesmír, evoluce a jiné..) ptej se, ráda se podělím o svůj názor, a zejména s tebou ;-)

6 Keistline Keistline | Yesterday at 3:47 | React

[4]: wow, to je nářez! Já sama tedy vím jen o lidech, kteří jsou věřící, protože je věřící jejich rodina, a o vědcích, kteří věří proto, že se k Bohu tak nějak dopočítali ;-)
Sama jsem si před lety také prošla stádiem pochybností, které jsem překonala právě díky vyslyšeným modlitbám. Ale měla jsem už našlápnuto z domova, takže jsem neměla tu obrovskou bariéru, která se musí překonat, než člověk uvěří poprvé. Udělal jsi mi obrovskou radost! Můžeš prosím napsat víc? Jaké "náhody" ?

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.