Tohru Fujisawa - GTO

22. november 2012 at 0:58 | Destel |  Manga - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: ジー ティー オー (Japonsky) | Great Teacher Onizuka (Anglicky)
ŽÁNR: Shounen / Komedie / Ecchi / Drama / School life (školní život)
ROK VYDÁNÍ: 1997
STAV: 25 Volume (201 Kapitol)

Eikichi Onizuka je 22letý ex-motorkář. Je surový, sprostý a velmi náladový, vlasy si barví na blond a má v uchu piercing. Rozhodně byste z jeho vzhledu a povahy neřekli, že jeho cílem je stát se nejlepším učitelem v Japonsku. Samozřejmě má pro to důvod. Představte si tu spoustu mladých hezkých studentek v přilehlých uniformách.
Onizuka si může myslet, je na akademické půdě největší tvrďák, ale když místo třídy plné zletilých studentek, dostane na krk třídu plnou tyranských, vyděračských a sadistických děcek, bude muset dokázat, že je opravdu tvrdý chlap.

Tohru (Toru) Fujisawa se proslavil především mangou GTO. Je vůbec zajímavé, jaké oblibě se téhle manze dostalo. Není to zrovna vhodná četba pro mladší a holkám se to možná v některých částech také nemusí zamlouvat. Ale víte co? Já jsem holka a možná je se mnou něco špatně, ale Onizuka mě naprosto dostal.


Představte si, že váš učitel na střední chodí na každou hodinu v jiném přestrojení (jednou je to slon, podruhé třeba zdravotní sestřička), místo učení vám raději promítne film. Většinu času ho uvidíte s cigaretou nebo před televizní obrazovkou s pornem.
A i když se to zdá nemožné, školský systém potřebuje právě takové osvěžení v podobě Onizuki, který si ze svých nadřízených a pravidel nedělá vůbec žádnou hlavu.

Jeho třída je totiž plná žáků, kteří nenávidí školu a učitele, a jak se později ukáže, každý prožívá svůj vlastní příběh, proč tomu tak je. A Onizuka má zvláštní schopnost proniknout do dětských duší a dostat se na kobylku jejich problémům.
Ne vždy se ale vydá správnou cestou, někdy je potřeba, aby mu někdo připomněl, co je správné. Ale když už se Onizuka do něčeho pustí, neodejde, aniž by to nedodělal. Jeho výdrž je téměř nadpozemská. V některých chvílích je strašně cool, přežije tři kulky v těle, porazí sto nabušených chlapů v páce, ale jsou i chvíle, kdy si doslova nachčije do kalhot.

Autorovým záměrem nejspíš bylo upozornit na to, že škola ne vždy plní svůj účel. Myslím, že každý z nás si prošel obdobím, kdy se v něčem zklamal. Ať už to byli kamarádi, nebo učitelé. Jsou i tací, kteří si zažili šikanu nebo problémy, které v člověku zanechají určitou stopu. Většinu svého času strávíme ve škole a přátelství, která se tam navážou, vydrží po celý život. Je to místo, kde máme největší šanci najít opravdové přátele. A o tom tahle manga je.

Kresba je velmi osobitá. Dosud jsem neviděla jiné Fujiwavovy práce, ale nemyslím si, že se bude nějak výrazně lišit. Místy mi také vadilo velké množství textu, což je na shounen mangu docela atypické.
A opravdu se mi líbila závěrečná kapitola, jak svým grafických zpracováním, tak svou výpovědí.
Dlouho jsem nečetla originálnější, vtipnější a více šokující mangu. Onizuka si jednoduše podmanil i mě.

Hodnocení na mangaupdates: 8,96 (1 546 votes)
Hodnocení na MyAnimeList: 8,95 (11 513 votes)
Moje hodnocení: 10 (Masterpiece)

ZDROJ:
http://www.mydailymanga.com/wp-content/uploads/2008/08/gto.jpg
http://www.mangaupdates.com/series.html?id=185
http://myanimelist.net/manga/336/Great_Teacher_Onizuka
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Freezy Freezy | Web | 22. november 2012 at 15:04 | React

tohle anime jsem viděla před pár lety. Je to super anime!!! S hodnocením naprosto souhlasím. Kresba se mi moc nelíbila, tedy u hlavní postavy mi to sedělo ale jinak moc ne.

2 Destel Destel | Web | 22. november 2012 at 23:00 | React

[1]: Na anime jsem se právě chtěla pustit teprve potom, co přečtu mangu. Takže až budu mít po zkouškovým, GTO je jasná volba. :D Jo, kresba je hodně osobitá, člověk musí chvilku počkat, než si na ni zvykne, a je možné že ani pak si nezvykne. Mě se líbí, protože je originální a na tenhle styl shounenu se jednoduše hodí. Nedokážu si Onizuku představit jinak. Vyobrazení ženských postav už dopadlo hůř, Azusa podle mě mohla vypadat mnohem líp. Ale stejně mě nejvíce bavila Urumi, takže tenhle nedostatek dokážu přehlédnout. Urumi totiž vypadala docela k světu. :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama