Joon-shik Yoon & Dong-hoon Kim - Veritas

12. december 2012 at 0:34 | Destel |  Manga - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Truth (Anglicky) | Pravda (Česky)
ŽÁNR: Akční / Drama / Ecchi / Bojová umění / Shounen / School life / Tragédie / Supernatural
ROK VYDÁNÍ: 2005
STAV: 10 Volume (81 kapitol)

Gangryong je středoškolák, který vždycky snil o tom, že bude nejsilnější. Má zálibů v tzv. psích zápasech, kde se mlátí hlava nehlava a jsou povoleny i ne zrovna čestné úmysly. Asi nikoho nepřekvapí, že Gaungryong většinou vyhrává.
Jednoho dne potká Yoochuna (Lightning Tiger), který ho začne učit EOTL - bojovému umění. O rok později se ho najdou divní lidé se zprávou, že je mistr zemřel, a jako jeho jediný student je musí následovat do školy, kde mají všichni zvláštní (bojové) schopnosti.

Manhwa Veritas je něco, na co běžný člověk koukne a řekne si: hej, to je zas o nějakém týpkovi, který někomu namlátí a bude z něho hrdina. Omyl.
Ačkoliv se jedná o shounen a bitek zažijeme více než dost, hlavní hrdina je v tomto případě oproti jiným stejného žánru hodně upozaděn.


V momentě, kdy se dostává do školy, kde je spousta lidí s téměř brutálními a děsivými schopnostmi, máme možnost seznámit se s dalšími postavami. A brzy začneme zjišťovat, že o nějakou alternativu Naruta rozhodně nepůjde.
Tahle škola je totiž něco jako "malý stát". Hlavní slovo tady mají členové školní rady, která má omezený počet míst. Jakýmsi vůdcem je tu Vera Linus, docela necitlivá, ale zato krásná dívka, kterou dosud nikdo nedokázal porazit. Je dědičkou bojového umění Bohaté síly nebes (Arts of Heaven's Rich Strength) a i když jedná pod "ochranými křídly" Reunionu, nepřijala žádné umělé ki.
Tahle organizace jaksi dohlíží na to, aby studenti mezi sebou nebojovali mimo vyhraněné zápasy, které jsou povoleny, takže jde jen o ty nejsilnější na škole. Kdo není dost silný, nepřežije. Smrt není nemožná, i když se to nestává často.
Není divu, že se tu Gangryongovi docela líbí.
Absolutní poslušnost je tady nutností, jinak je student jaksi degradován a je mu odepřena možnost získat umělé ki, díky kterému se stane samozřejmě silnější. A o nic jiného na této škole vlastně nejde. Proto dochází k tomu, že se výměnou za ki někdo podělí o své tajné umění škole a mohou ho tak studovat všichni.

V závěru proti sobě stojí dvě strany - skupina Reunion a zastánci tradičního bojového umění.
Jak stránky ubíhají, vyobrazuje se nám celá škála vztahů mezi členy studentské rady a také nedávná historie školy a vůbec spolku bojových umění. Za vším je docela složitá politika a čekají vás rozhodně nečekaná překvapení.

Jediné, co mě fakt mrzí je, že není příběh dokončený. Nejsem si jistá, jestli to mělo skončit tak, jak to skončilo. Pokud ale přece, pak je to hodně otevřený konec.
I když proti otevřeným koncům nic nemám, většinou je právě uvítám, nemyslím si, že tady byl tak úplně na místě.
Velké plus ale opět patří ilustrátorovi. Tenhle styl se mi opravdu líbil. Žádné přehnané efekty, jednoduchá kresba, přehledné bubliny. Četlo se to rychle a velmi příjemně. Hlavní hrdina mi byl velmi sympatický, jeho kresba se mi vůbec hodně líbila. Rozhodně konečně něco, na co se dá koukat. :D

Je to takový Naruto pro dospělé, pokud si můžu dovolit takové přirovnání. I když se na první pohled zdá, že jde o složitý, temný a tragický příběh, je přijatelně vyvážený vtipem a tak dostaneme jakousi harmonii. Rozhodně stojí za to zkusit alespoň přečíst pár stránek.

Hodnocení na mangaupdates: 8,26 (919 votes)
Hodnocení na MyAnimeList: 7,98 (4 512 votes)
Moje hodnocení: 8 (Very good | Velmi dobré)

ZDROJE:
http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20120717191830/enanimanga/images/5/5a/Veritas_v01.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_ApSGUtK2LzE/TBB0vFoX_jI/AAAAAAAAAFU/fSrOKJu8ge0/s1600/v2.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Al. Al. | Web | 16. december 2012 at 10:36 | React

Ahoj,
tak jsem ti odpověděla u mě, nevím jestli ti to kopírovat i sem, asi ne, viď? Každopádně dík za názor. :D Je fajn porovnávat názory jiných.

Jinak hodně úspěchů ve studii náboženství, snad jsem ti zase poznání o něco rozšířila :-)

Ps: za dlouhý komentář se neomlouvej, oplatila jsem ti to stejnou mincí :D

2 Al. Al. | Web | 18. december 2012 at 16:42 | React

Tak za 1) já si neprotiřečím.

2) Je sice hezké, že tě to baví, ale mě nikoli. Bohužel odmítám pokračovat. Mám mnoho věcí, co k tomu říct, ale na co se namáhat, když ty jediné, co uděláš, je, že si vymyslíš další zámiku k hádce? Já to minulým komentářem ukončila. Tvé otázky byly zodpovězeni, tak nevím proč se hádat. Ano, je to tvojí povahou a pokud si myslíš, že s tím nic nejde dělat, že už taková jsi a tečka, tak se mýlíš. Lidé se mění.

3) A to, co píšeš, je trochu nesmysl. Já tyhle věci neříkám proto, abych tě přesvědčovala o svojí pravdě. Nevím, kde jsi vzala, že se ti snažím něco vecpat? Navíc se neboj, to, že by jsi mohla mít pravdu zvažuju, ale k jaké teorii se přikloníš - k té, ke které máš více faktů atd.. Nebo té, kterou jen někdo řekl? Hm? Být tebou, tak takhle slepě nedůvěřuju. Vím, co se mi děje a proto tomu věřím - tím myslím, to, co nechceš slyšet - '' nezajímá tě to ''

Navíc ty tedy vycházíš z toho, že jakmile si někdo myslí, že je to pravda, okamžitě je to pravda? To je trochu blbost, to by jsi mohla vědět sama. Já lidi nesoudím, ty nejspíše ano. Já jim svoje názory říkám jen pro to, že jim chci pomoci. Chci jim dát širší úhel vidění. Vidět věc z jiné stránky, aby mohly zhodnotit, jestli pro ně není třeba právě tenhle úhel lepší. Né sabych se nad nimi musela převyšovat, jako ty - jen abych si zvedala ego.

4) '' Nechci se tady s tebou hádat o tom, zda věřím tomu, že všechny tyto věci, které tady popisuješ se ti staly nebo ne. Je mi to jedno. Nezajímá mě to. ''

K tomuhle snad nemá cenu se vyjadřovat. Vidíš? Ty odmítáš důkazy o tom, že to, co říkám já, je pravda. V tomhle případě snad nemá ani cenu pokračovat dál.. Ty nedokážeš přijmout fakt, že pravdu v něčem mám. K čemu pak povede vyměňování si názorů o různých teoriích, když budeš odmítat mé důkazy? Zase jsme u toho, nemyslíš, že věc, která má svoje důvody, nejspíše bude pravdivější, než tvé bezdůkazové řeči?

Jenom mě  '' příště ' ( které NEBUDE )' neobviňuj, že já nepřipouštím tvé názory. Neboj, i nad nima jsem se zapřemýšlela, jako s názory mnou rovných. Proč bych ale měla věřit tomu, k čemu nejsou důkazy? Jenom prázdným slovům, co někdo někde plácnul? ;-)
Nesuď ostatní podle sebe.

Jinak ta část '' nechci se s tebou hádat '', je docela komická. Sama jsi řekla, že se se mnou hádat chceš. Zajímavé vybírat, o čem se se mnou pohádáš. Pravidla rozhovoru udávají obě strany, né jenom ty. Já nestojim o hádku žádnou. Nikde jsem tě nenapadla a vše ti říkala s klidem.

5) '' Říkáš, že doufáš, že jsi mi pomohla vidět svět jinýma očima ''

Opravdu nevím, kde jsi vzala, že bych řekla, že to potřebuješ. To je věc která je jen pro obohacení. Vždyť i sama říkáš, že se při '' hádkách '' dovíš něco nového -> chceš nový pohled na danou situaci, tak jsem ti ho dala, nevím proč si stěžuješ. Pak kdo si protiřečí ;-)

Nevím od kdy se jiný pohled na svět = něco nepochopit? Docela blbost.

6) '' Navíc, fakt, že to, co nejde slovy, jde válkou '' je ještě větší blbost. To platí očividně jen pro tebe. Víš, ještě tu jsou činny. A né jen činny násilí.

Ano, je z tebe vidět, že opovrhuješ mým cílem pomáhat druhým. Dle tvého názoru se nejspíš jedná jen o zbytečný čin. Jenže tím, že se budem řídit tvým stylem a ke všemu okamžitě řekněm '' Co nejde slovy, půjde válkou '' se docela zničíme, to si neuvědomuješ? Takhle by svět nemohl existovat dlouho. Takže kdyby ses trochu hejbla a neseděla a někomu občas pomohla, myslím, že by to nebylo k zahození. Navíc lidé mají vrozenou i radost z pomoci druhých, proč teda zase schazovat to, co nám Bůh dal? ;-)

Kdyby se všichni zachovali jak ty, a o všem jen kecaly - tak ano, žádný smysl by pomoc jednoho člověka neměla. Jenže i ten jeden člověk je základ a navíc těhlech lidí, jako jsem já je plno, nevidím teda ve svým počínání problém. Nic proti, ale k pomoci, jakože obecně se stavíš docela blbě. Říct prázdná slova '' pomáhat lidem je ušlechtilý '' je fakt na nic.

Docela by mě zajímal tvůj smysl života? Pomoc / štěstí druhým to asi fskt nebude - pak se, ale zamysli, že ostatní věci jsou docela k ničemu. Jasně, starat se, co si dám k jídlu, vystudovat, je sice pěkný, ale na co? Jak ostatním pomůžeš? Tohle je jen už prostředek k přežití v temhle Systému. Nic víc, dávat si to smysl života je docela blbý..

Pokud bych, ale měla zase číst podobný řeči viz. minulej komentář, ze kterýho vyzařovala opravdu jen touha po hádce, tak mě toho ušetři a neodpovídej. Docela jsem váhala, jestli se vůbec obtěžovat s tímhle komentářem, když stejně k ničemu nepovede.

Vezmeme - li si to názorně - Chlapec počítá příklad a má ho blbě. Když vím, že mi vychází zkouška, tak proč mu neporadit? ... Né jako ty - bez zkoušky mu okamžitě cpát výsledek.

Nejsem konfliktní povaha a ani tohle nemyslím zle, nevím, proč jsi se do mě začala navážet. Pokud tě můj blog nezajímá, tak na něj víckrát nelez, komentář už si taky odpusť, o žádný nestojím.

I přesto se měj krásně, ajko všichni. Ani člověk, kterého nemáme rádi si nezaslouží, aby se měl hnusně. Více slovy na tebe ale plýtvat nehodlám. Tvé otázky v komentáři č. 1 jsem ti zodpověděla. Udělala jsem, co si chtěla, takže se laskavě zdrž další hádky. A neoreaguj!

Klidně si odpovídej na svůj blog, tam já nechodim. Byla jsem tam jednou a jak to dopadlo. Takže se těhlech řečí ušetřím. Proto tě žádám, aby jsi ani ty můj blog nenavštěvovala, nezajímá tě, tak sem nelez.

Pěkný zbytek dne,
Al

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama