Tonari no Kaibutsu-kun

31. december 2012 at 12:00 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: My Little Monster (Anglicky)
REŽISÉR: Hiro Kaburaki
PŮVODNÍ TVŮRCE: Robico
STUDIO: Brain´s Base
VYCHÁZELO: 2. 10. 2012 - 25. 12. 2012
ŽÁNR: Komedie / Romantické / Drama / Shoujo / Školní život
TÉMA: Přátelství / Škola / Vztahy
POČET DÍLŮ: 13

HODNOCENÍ: 8/10 (Very good | Velmi dobré)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,22 (20 690 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Příběh se točí kolem dívky Mizutani Shizuku, která se nezajímá o nic jiného, než o své známky a plány do budoucna. Chlapec jménem Haru Yoshida má ve třídě sedět vedle ní, jenže v první den školy chyběl. Čistě náhodou je vybrána Mizutani, aby mu přinesla výpisky a to vede Yoshidu k tomu, aby si myslel, že jsou z nich přátelé. Haru je ale ten typ, který vypadá hrozivě a u každého vzbuzuje strach. Jediná osoba, která ví, jaký ve skutečnosti je, je právě Shizuka. Jenže Shizuka ho dost okázala ignoruje. Jediné, co ji opravdu zajímá, jsou její studijní výsledky. Když tedy začne zjišťovat, že možná začíná k Yoshidovi něco cítit, docela to s ní zamává.Tonari no kaibutsu-kun bylo jedno z nejočekávanějších anime podzimního období. Je taky první z této várky, na které jsem se již dodívala. Bohužel nemůžu říct, že si udrželo post prvního místa. Zdá, že jsem z podzimu objevila ještě něco lepšího. Ale i tak mám k tomuto anime stále jisté sympatie, i když pomalu vyprchávají. Brain´s Base odvedlo zase dobrou práci a já se těším, co udělají ze zimního anime Amnesia.

Hlavní postavou je Mizutani Shizuku, která je jednoduše řečeno strašný šprt. Její otec vede obchod, kterému čas od času hrozí krach, proto její matka musí pracovat, aby rodina vyžila bez problémů. Z toho důvodu se Mizutani rozhodla, že bude následovat vzor svojí matky a stane se nezávislou ženou. K tomu je ovšem potřeba mít velice dobré výsledky ve škole. V některých chvílích je jimi až posedlá.
Pak se ovšem na scéně objeví Haru Yoshida, který se ve škole už hodně dlouho neukázal. Shizuka mu přinese výpisky z hodin a zapůsobí na něj tak, že se Haru rozhodne do školy vrátit. Jeho vzhled a horkokrevné chování všechny odrazuje, takže má problém najít si kamarády. Naštěstí je tu Mizutani.
Shizuka mu pomáhá zapadnout mezi kolektiv, aniž by opravdu chtěla. Ale postupem času se začíná na Yoshidu dívat trochu jinak (hlavně po tom, co se jí vyzná). Zdá se, že překážkou jejich vztahu se nakonec stanou studijní výsledky. Haru je vždy o krok před Mizutani, aniž by se učil.

Po dějové stránce má anime jen jednu chybu (možná dvě). Opět se jedná o adaptaci mangy a při zakončení jde zase vidět, že takhle to skončit nemá. Poslední dobou uvažuju, jestli některá anime nemají pouze upozornit na zajímavé mangy. V několika málo dílech nastíní děj a pak to skončí zcela otevřeným koncem… což může signalizovat: jdi si přečíst mangu. Abych pravdu řekla, tímto způsobem jsem si do wishlistu hodila už pár kousků.
Pak jsem nebyla moc spokojená s tím, jakým směrem se posouval vztah Mizutani a Yoshidy. Jednou to byl on, kdo se vyznal, ale ona nechtěla; pak to bylo zase naopak. Nakonec se dali dohromady, ale začal tam strašit někdo třetí a vlastně to stejně vypadá, jakoby spolu ani nechodili.
Na druhou stranu je právě v tomto ta originalita. Z prvních dílů jsem proto byla opravdu nadšená.
Časem se k naší dvojce připojí další postavy, které rozvíjí svoje "alternativní" dějové linie a vztahové problémy. Proto mě dvojnásob mrzí, že anime nebylo delší, protože zůstalo spousta věcí nevyřešených.

Co se mi ale líbilo ze všeho nejvíc je grafika. Kvůli Mizutani mi to v jednom kuse připomínalo Soul Eatera, protože vypadá jako Maka. Ale z nějakého důvodu mi to taky hodně připomínalo Usagi drop. Obě tato anime vidím vždycky ke konci žlutě a oranžově; tedy v teplých barvách. Oboje jsou to taky celkem vtipné příběhy, takže spíš vzbuzují pozitivní pocity.
Je ale opravdu vidět, že jde o nové anime.

OPENING:
Opening se mi velmi líbil. Jak grafickým zpracováním, tak i písnička se mi časem začala docela líbit. Na první poslech byla taková nevšední. Ale hlavním tahounem tady byla ta grafika. Svým způsobem to opět podporuje děj, který v sobě nese takový podtext dětinskosti a optimismu. Rozhodně jsem vždy spokojenější s openingem, který má originální grafiku místo pouhé koláže scén ze samotného anime.
ENDING:
Ending jsem opět většinou anime nepouštěla. Ale písničku jsem si poslouchala. A doteď jsem si na ni moc nezvykla. Nepřipadá mi špatná, ale stále mi to připomíná nějakou vánoční koledu.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Zaujalo mě jako jedno z vycházejících anime na podzim. Žánrem mi to připomnělo něco jako Kaichou-wa Maid-sama. Nejsem nijak proti shoujo, ale z nějakého důvodu mám radši shounen. Přesto jsem si řekla, že se do toho pustím.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Ze všech postav jsem si rozhodně nejvíce oblíbila Shizuku i Harua. I Natsume jsem měla docela ráda. Ale že by některý z těchto charakterů patřil mezi nejoblíbenější postavy, to říct nemůžu. Na to jim stále něco chybí.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Stejně jako v některých jiných anime ani tady nejde některou z postav nenávidět. Přesto jsem neměla moc v lásce Yuzana, který se tam objevil a dělal vítr, aniž bychom plně pochopili, co se mezi bratry vlastně stalo. Ani Chizuru Oshima mi zrovna nepřirostla k srdci, přestože se nijak nesnažila zasahovat do vztahu našich hlavním postav. Ale možná ji nemám ráda, protože mi dost připomíná mě samotnou. Na její úrovni neoblíbenosti se nachází i Kenji Yamaguchi, který zase naopak fušoval do Shizuki. Jeho orientační schopnosti jsou ale natolik totožné s mými, že ho nemůžu nenávidět. Chudinka. :D

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Čím víc anime vidím, tím více dabérů poznávám a pomalu se nenajde nikdo, koho bych slyšela poprvé. Shizuku tentokrát namluvila Haruka Tomatsu, kterou lze také slyšet jako Megumi (Accel World), Morgiana (Magi) nebo Asuna (Sword Art Online). Yoshidův hlas jsem měla hodně ráda a rozhodně bych ho nehledala někde, kdy bych ho už slyšela. Přesto už se tak kdysi stalo v podání Takaa Kazunariho (Kuroko no Basket) nebo Ranmara Kurosakiho (Uta no Prince-sama) a jejich společného dabéra Tatsuhisa Suzukiho.
Dabérka Natsume je nejpíš novou tváři, zatím má jenom dvě role včetně Natsume. Kanu Hanazawu už jsem zmiňovala ve výběru anime. Tahle seijuu je snad v každém známějším anime. Tady namluvila Oshimu, ale můžeze ji znát taky jako Mato Kuroi (Black rock shooter), Shiemi Moriyamu (Ao no Exorcist), Shiro (Deadman Wonderland) nebo Anri Sonoharu (Durarara) a to jsem zmínila jenom malý zlomek.

Shizuku Mizutani je hlavní postavou příběhu. Vzhledem k její rodinné situaci se rozhodla mít za vzor svoji matku, která vydělává víc peněz než otec. Na jejích studijních výsledcích tedy závisí vše a jakmile není první, znamená to, že se dostatečně nesnaží. Když se tedy ve škole objeví Haru, který vypadá, že se celý den fláká a pak má vždy lepší výsledky než Shizuka, dokáže to pořádně vytočit. Ke všem problémům se staví hodně zodpovědně a samostatně, proto jí někdy dělá problémy svěřovat se ostatním. Všechno by nejraději zvládla sama, ale někdy člověk potřebuje radu...

Haru Yoshida je hlavní mužskou postavou. V první roce sedí vedle Shizuku. Myslím, že první den školy se pobil a od té doby se ve škole neukázal. Přestože je docela problémový, je to milý kluk. Během doby kdy chyběl se naučil všechnu látku dopředu, proto mu nedělá problémy dosahovat dobrých výsledků bez učení.
Jeho prvním přítelem se zdá být právě Mizutani, která mu přinese výpisky z hodin a zastane se ho před jeho "přáteli", díky které se taky rozhodne začít chodit do školy.
Na školním dvoře také chová kohouta Nagoyu.

Asako Natsume chodí se stejné třídy jako Haru a Shizuku. Nemá žádné reálné přátele, většinu jich poznala přes internet. Navíc má ve škole špatné známky (je prostě blbá), ale naopak vyniká ve sportu. S ostatními se seznámí po tom, co Shizuku požádá, aby jí pomohla z opravným testem. Považuje Shizuku za svou kamarádku, proto ji často mrzí, že se jí Mizutani s ničím nesvěřuje. Zamiluje se do Misawi (poručníka Harua), který je o dost starší než ona, a tak to většinou skončí tak, že ji musí Sasayan utěšovat, přestože se zdá, že k ní také něco cítí.

Sohei Sasahra přezdívaný Sasayan taky chodí do stejné třídy. Je docela oblíbený, hraje softbal. Chodil s Haruem na střední, kdy taky přestal chodit do školy, proto se tomu teď snaží zabránit a o Harua se celkem stará. I když je oblíbený, jeho skutečná skupina přátel jsou přávě Haru, Natsume a Shizuku. Hlavně Natsume se časem stane jeho kamarádkou, které poskytuje rady v lásce. Jak se ale zdá, nakonec se do ní sám zamiluje, přestože ona je zamilovaná do někoho jiného.

ZDROJE:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=14419
http://en.wikipedia.org/wiki/Tonari_no_Kaibutsu-kun
OBRÁZKY:
http://www.anbient.net/sites/default/files/imagecache/242x0/imagens/poster/tonari-no-kaibutsu-kun-poster.png
http://e08595.medialib.glogster.com/media/34/34c87dc55813ca4d875d14fd67e15f7705c961826de48dd789439c483b076be7/animepaper-netpicture-standard-anime-tonari-no-kaibutsu-kun-tonari-no-kaibutsu-kun-picture-245220-suemura-preview-872825d9-600x503.jpg
http://4chandata.org/images/threads/117617_Tonari%20no%20Kaibutsu-kun%20-%2002%20-%20Large%2001.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-crLRwHF55uM/ULoH4hz9DNI/AAAAAAAAAXw/Y7EfD1DK3pY/s1600/Tonari.no.Kaibutsu-kun.full.1316384.jpg

 

2 people judged this article.

Comments

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 31. december 2012 at 21:21 | React

Tohle mě dějově docela zaujalo, což se moc často nestává. Možná se to podívám. Vypadá to jako dobré anime. :) Super recenze!! ^--^

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 1. january 2013 at 13:19 | React

Tohle anime se alespoň pro mne stalo jedním z nejlepších. U ostatních jsem neměla tolik času a prostě jsem se na ně postupem času přestala dívat a mám je stále v restech. Musím říct, že Shizuku mi dost připomíná mě samotnou, ačkoliv takový šprt jako ona nejsem. Ale moje honba za dobrými známkami je s tou její až nepříjemně totožná. :D
Skvělá recenze, taky se ji chystám napsat, ale pořád se k tomu nějak nemůžu dokopat. :D

3 Destel Destel | Web | 1. january 2013 at 13:56 | React

[1]: Děkuji, určitě se do toho pusť. :)

[2]: Rozhodně patří k těm, které se povedly. Já ale z podzimní sezóny zatím vidím mezi nejlepšími Sakurasou no pet na kanojo, které je ještě vtipnější. Ještě teda není dokončeno, takže nejde říct, jestli si to tuhle kvalitu udrží, ale jednoduše mě hodně překvapilo.
Shizuku a Haru jsou skvělé charaktery, což podle mě taky dělá celé tohle anime.

4 Ilay Ilay | Web | 1. january 2013 at 14:22 | React

Nhaa, než se vyjádřím krecenzi, musím říct, ten desing je naprosto uchvacující **-** Yoite, to je prostě takové zlatíčkoo TT-TT taková je ho škoda..xDD
Nužee a to anime, já sice moc takovéhole žánry ráda, nemám ale když jsem si to tak pročítala, nevypadá to špatně..xDDD napíšu si to a třeba na to jednou mrknu hehee **-**

5 Ilay Ilay | Web | 1. january 2013 at 14:42 | React

No jooo TT_TT když někdo jako já one piece neviděl, ale i tak je to prostě božííí..xDD i kdyby to nebyl on jsem na takovéhle čapky ujetáá muahaha..xDD
Jee zkouškové, no ty to určitě zvládneš, protože ten kdo udělá maturitu, udělá už všechno, já tomu věřím..xDDD navíc jsme otaku..xDD jsme ti lepší...xDD

6 Ilay Ilay | Web | 1. january 2013 at 15:06 | React

Arii **-** to víš, mi, nebo spíš já, jakožto člověk co takové krásné laye neumí si musí vystačit s málem..xDD nebo spíš já na to nemám nervy..xDD Mhaaa..xDD vždycky jsem byla tak trošku lenošná..xDD

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama