Kuroko no Basket

3. january 2013 at 0:40 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Kuroko´s basketball (Anglicky) | Kurokův basketbal (Česky)
REŽISÉR: Shunsuke Tada
PŮVODNÍ TVŮRCE: Tadatoshi Fujimaki
STUDIO: Production I. G
VYCHÁZELO: 8. 4. 2012 - 22. 9. 2012
ŽÁNR: Komedie / Shounen / Školní prostředí / Sportovní
TÉMA: Basketbal / Střední škola / Sport / Utkání
POČET DÍLŮ: 25

HODNOCENÍ: 10/10 (Masterpiece | Vynikající)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,71 (20 036 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Tetsuya Kuroko je zakládající člen basketbalového týmu známého jako "Zázračná generace". Když se členové týmu rozejdou do jiných škol, které mají bohatou basketbalovou historii, Kuroko si vybere Seirin, která svůj basketbalový tým zformovala teprve minulý rok. Zdá se, že se s členy týmu neshodne na tom, jak by se měl basketbal správně hrát. Mimo to, když potká Kagami Taigu, rozhodne se, že mu pomůže stát se nejlepší hráčem v Japonsku. Jeho talent je totiž poněkud odlišný. Kuroko nemá téměř žádnou fyzickou sílu, ale naopak umí dokonale zmizet protihráčově pozornosti. Budou na to jeho schopnosti ale stačit?Ačkoliv nemám se sportovními anime nijak velké zkušenosti, nikdy jsem se nepovažovala za fanouška toho žánru. I když jsem o jejich existenci věděla, nechtělo se mi do nich pouštět. Tyhle ledy jsem prolomila teprve nedávno, kdy jsem si pustila Area no kishi a dost mě to začalo bavit. Ovšem zásluhu musím uznat mému kamarádovi, který mě donutil přečíst si mangu Kuroko no basket (a já ho naopak přinutila pustit si One piece). Z toho důvodu jsem se taky pustila do anime.

Už vzhledem k mé znalosti děje jsem čekala, že to nebude špatné. Ale moje očekávání bylo stejně zcela smeteno ze stolu. Koneckonců, když se režie ujal Shunsuke Tada, který už spolupracovat na Prince of Tennis nebo mu vděčíme za Bungaku shojo (jak OAV tak film). Ale když se tenhle chlápek dá dohromady ještě s Animation I.G, tak to už opravdu nejde přehlédnout.

Kuroko Tetsuya je velmi silný charakter, který není úplně typickým shounen hrdinou. Sice má velmi zajímavou schopnost, ale rozhodně ho nemůžeme považovat za nejsilnějšího. Za typického hlavního hrdinu bych spíše označila Kagami Taigu, který se do všeho vrhá až s brutálním odhodláním. A většinou je to právě on, kdo během zápasu zesílí a nic ho nezastaví.
Tahle dvojce si vás získá, ať už basket milujete, nebo jste ho doteď jako já zcela ignorovali (kromě útrpných hodin tělocviku).
Stejně tak, jako vás oba přimějí pouštět si stále další a další díl, rozhodně se díky nim (a hlavně díky Kurokovi) zasmějete. V tomhle směru za nimi ale ostatní postavy vůbec nezaostávají. Celý basketbalový tým školy Seirin je charakter vedle charakteru.
A jak je asi většině jasné, jelikož jde o chlapecký tým, asi se tu nepotkáme s moc ženskými postavami. Proto přišla na řadu revoluce. Tentokrát to nebude žádná manažerka nebo otravná nadaná fotbalistka (narážím na Area no kishi), ale samotný trenér je žena. A ne jen ledajaká.

Sportovní anime (i mangy) jsou ale v jednom směru opravdu stejné, o čem se stále znovu přesvědčuji. Nelze ze zápasu udělat něco převratného. Tým buď prohraje, nebo vyhraje. Ale aby to časem nebyla nuda, je jasné, že čas od času musí naši hrdinové prohrát, aby mohli zesílit a v další hře zase vyhrát. Ani Kuroko no basket v tomhle není jiné. Přesto to nijak neubere na kvalitě.
Další věc, kterou musím pochválit, je konec. Většina anime, která vznikají s několika volumových mang skončí neuzavřeně. Tvůrci si tak buď nechají otevřená vrátka na sequel (pokračování) nebo to tady skončí. V takovém případě pak nemá divák jinou možnost, než sáhnout po manze, aby se dozvěděla, jak příběh nakonec skončí. Kuroko no basket také končí otevřeně, ale ve srovnání s jinými, se tvůrcům podařilo vystihnout přesně takový moment, který se z mého pohledu na konec hodí nejvíce (což ale může být i mojí znalostí mangy; v jiných případech mi byla manga neznámá).
Vzhledem k tomu, že se chystá pokračování, tyhle obavy o konec trochu ztrácí na významu. Přesto jsem na to chtěla upozornit, jelikož mi to poslední dobou docela pije krev.

A samozřejmě grafika je na velmi dobré úrovni. Dokážu si představit, jak je těžké, zvládnout nakreslit všechny postavy. Ve velké části totiž vidíme jenom svalnatá těla, a aby se postavy pohybovali správně v rámci fyzikálních zákonů, není zrovna nejjednodušší. Pokud srovnáte některé anime, dejme z roku 2000, a pak Kuroko no basket. Není možné nevidět ten rozdíl.

OPENING:
# 1: Can Do by GRANRODEO (ep. 1-12)
# 2: RIMFIRE by GRANRODEO (ep. 13-25)
Přiznám se, že první opening je jediný, který jsem pořádně poslouchala. Co jsem ale viděla, všechny jsou graficky velmi dobře udělané. Písnička v obou je při pár posleších dobrá. Přesto to není něco, co by mi zůstalo v paměti. Trochu mě to mrzí, protože tohle anime si zasloužilo něco více podmanivého. Z mé strany to ale nebylo nic, čím by člověk měl ztrácet čas.
ENDING:
Opět bych řekla to samé. Grafika je velmi dobře provedená. Dobře se na to kouká. Ale písničky jsou takové nijaké. Tak nějak si je představuju, že je poslouchám, ale ne proto, že jde o písničku použitou na opening nebo ending. V tomhle směru jde o zapomenutelné songy. Chtělo to prostě něco, co by pořádně vyzdvihlo děj. Pokud bych ale měla srovnávat s jinými, tyhle endingy jsou velmi dobré.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Jak už jsem zmiňovala, prvně jsem začala číst mangu. Na anime jsem se chtěla také kouknout, ale stále mě to nějak nelákalo. Teprve po přečtení pár recenzí jsem se do toho pustila.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Nemůžu říct, že bych si neoblíbila Tetsuyu nebo Tagamiho. Téměř každá postava mě nějakým způsobem zaujala. Ale úplně nejvíc momentálně žeru Hyuugu Junpeie. Není to zrovna týpek, co by vyčníval, nebo byl cool. Ale pokaždé, když nasadil ten jeho nasraný výraz a začal valit: "Já ti ukážu, jak se máš chovat ke svým senpaiům", fakt jsem u toho umírala. :D
Hned po něm by se asi o místo poprali již zmiňovaní Tetsuya a Kagami a s nimi Midorima. I když většinou fandím blonďatým, tentokrát dám přednost zelenovlasým. Ať má po Zorovi ještě jednoho zástupce. Midorima sice působí z mého pohledu jako kretén, ale pokaždé mě dostaly ty jeho vtipné scény.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Napadá mě jedna postava, ale ta se objeví až v dalším pokračování, tudíž nemá cenu ji zmiňovat. Z těch, co zatím známe, mě moc nezaujal Tatínek. :D Víc jich už asi nebude. I když jsou takové, které bych třeba ráda měla jiné, než jsou, přece jenom musím uznat, že hrají svoji roli dobře.
Chvíli jsem uvažovala nad trenérkou Seirinu Aidou Riko, ale nakonec mi došlo, že mi jen vadí její vzhled. Jinak je to opět zajímavá postava.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Už jsem si myslela, že hlavní postavy nebudou mít mezi seijuu žádné překvapení. A vsadím se, že v tomhle podání byste Kagamiho hlas určitě nepoznali. Yuuki Ono si střihl jednou dvouroli v Tonari no Kaibutsu-kun. Jednou mluvil Tomia - takového hnědovlasého týpka, který se ještě s dalšíma dvěma tahal za Yamakenem. A potom... :D Nagoyuu. To mě fakt dostalo.
Taky se tady ukázal můj oblíbenec Daisuke Ono jako Midorima Shintaro, kterého jsem opět nepoznala. Hanba mi! Snad nemusím zmiňovat, co všechno namluvil. Jenom zmínim jedno z těch novějších. Ještě ho můžete zaslechnout jako Sinbada (Magi).
Taky přemýšlím nad tím, že si dám do hledáčku Junichiho Suwabeho, který se postaral o Aomine Daikeho. Už jsem ho zmiňovala tuším v recenzi Fate/zero, kde namluvil Archera. Jeho dalších rolí je spousta a většina z nich jsou hlavní postavy.
Od seijuu Ryota Kiseje jsem čekala někoho, kdo bude mít mnohem více rolí. Jeho hlas mi přišel dost dobrý. Ryohei Kimura ale i tak namluvil dost hlavních rolí, jen neznám ty anime, ve kterých vystupoval.
A ještě jsem byla zvědavá na dabéra oblíbeného Hyugy - Yoshimasa Hosoya. Namluvil Masrura (Magi) nebo Rensha Sorinozuka (Ino x Boku SS), Nezumiho (No. 6) a Ryūnosuke Kurosakiho (Kaichou wa Maid-sama).

Kagami Taiga byl od druhého roku na nižší střední v Americe a do Japonska se vrátil před začátkem jeho školního roku v prvním ročníku na vyšší střední. Je odhodlaný porazit "Zázračnou generaci" a stát se číslem jedna v japonském basketbale. Společně s Kurokem je nováčkem, kterému je dovoleno hrát v zápasech. Všechno je to hlavně díky jeho ohromné vytrvalosti, síle a vysokým skokům.
Protože žije sám je fakt dobrý ve vaření. V minulosti ho napadl pes, od té doby se jich strašně bojí a nepustí k sobě ani jejich maskota Číslo 2.

Kuroko Tetsuya byl členem takzvané "Zázračné generace". Je ale považován za šestého záhadného člena kvůli své mimořádné nepřítomnosti. I kdyby stál vedle vás, nevšimnete si ho, a i kdybyste ho zahlédli, za chvíli na něj nejspíš zapomenete. Kuroko ovšem tenhle svůj talent dokáže skvěle využít ve hře, takže je z něj docela děsivý protivník, i když vypadá velmi slabě.
Nemluví moc často, ale když už něco řekne, stojí to za to.


Riko Aida je trenérkou basketbalového týmu na střední škole Seirin. Dokáže z pohledu na tělo vyčíst jeho odolnost, vytrvalost a sílu. Získala tuto schopnost, když při práci jako malá sledovala svého otce, který vytváří tréninkové programy pro sportovce.
Cokoliv uvaří chutná děsně, jelikož má ve zvyku jídlo míchat s vitamíny. V učení je ale velmi dobrá. A když se naštve, dokáže být fakt děsivá. I když mi vadí její krátké vlasy, její osobnost mám celkem ráda. Přece jenom získat si respekt chlápků vysokých jak hora nesvede každá holka.

Junpei Hyuuga je druhák kapitán Seirinského basketbalového mužstva. Jeho specialitou jsou střely za tři body a dokáže střílet i pod velkým tlakem. Také dokáže podržet tým v obtížných situacích. Velmi rád sbírá figurky japonských historických válečníků a velmi si je schraňuje. Jeho schopnosti získal při těžkém tréninku, kdy mu trenérka zničila vždy jednu z figurek, když minul koš. Normálně má Hyuuga příjemný charakter, ale když se naštve, je dost arogantní a dává to prvákům pořádně sežrat.

Aomine Daiky je jeden Kurových spoluhráčů ze Zázračné generace. Teikou team ho považoval za své eso a hrál roli světla při spolupráci s Kurokem (kteroužto pozici teď zastává Kagami). Jenže na rozdíl od svých spoluhráčů zesílil až příliš rychle a má problém najít někoho, kdo by se mu vyrovnal. Tak se z člověka milujícího basketbal, stal dost nesnesitelný parchant, který tvrdí, že ho může porazit jen on sám.


Ryouta Kise také patří do Zázračné generace. Do basketbalového týmu se přidal kvůli Aominemu, který se zdál být velký protivníkem. Kise má totiž schopnost napodobovat. Tak se pro něj většina sportů vždy stala snadnou záležitostí. Teprve proti Aominemu se musel opravdu snažit.
Kromě toho, že je vynikajícím basketbalistou, navíc dobře vypadá, proto dělá modela. Tam, kde se objeví, čekejte houf fanynek.


Teppei Kiyoshi se objevil v příběhu až ke konci. Díky němu vůbec vznikl Seirinský basketbalový tým. Kvůli zranění ale musel zůstat v nemocnici a nějaký čas podstupovat rehabilitaci. Svou silou se vyrovná Kagamimu, i když nemá žádnou speciální schopnost.
Má velmi zvláštní osobnost, kterou všichni vehementně nazývají - divná. Někdy působí trochu jako hlupák, ale často jsou za tím pohledem nějaké pikle.


Midorima Shintarou je druhým členem Zázračné generace, se kterým se v příběhu setkáváme. Je to neuvěřitelný střelec. Dokáže střílet z jakéhokoliv místa na hřišti. Hodně se spoléhá na horoskop a vždycky s sebou nosí nějaký předmět, který mu má podle horoskopu přinést štěstí. Je přesvědčený, že střílet tří bodové koše je důležitější než smeče, při kterých se získají pouze dva body. Je dost arogantní, ale občas tou jeho slupkou můžeme nahlédnout na kluka, který i tak pomůže i svému rivalovi.

Satsuki Momoi je ex-manažerkou Tendaiského týmu. Má schopnost analyzovat data, proto byla důležitým členem týmu, díky kterému často vyhráli. Dokáže o spoluhráči zjistit nejen, jaké má schopnosti, ale jak se na základě svých slabých míst dokáže zlepšovat a očekávat jeho další kroky.
Zdá se taky, že je zamilovaná do Kuroka, ale rozhodla se jít na školu s Aominem, na kterého má prý dávat pozor, jinak udělá nějakou hloupost.

ZDROJE:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kuroko%27s_Basketball
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13616
OBRÁZKY:
http://static.minitokyo.net/downloads/13/37/589363.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-NV5K8Gw06Eo/T91DMPD4ENI/AAAAAAAABzU/GHRhCUalf3U/s1600/Kuroko+No+Basket.jpg
http://static.zerochan.net/Kuroko.no.Basket.full.1155405.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-baKpTOCgHrY/ULNBvmFvZ9I/AAAAAAAAAYU/aKP8HD01gaM/s1600/Kuroko+no+Basuke+2nd+Games.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-B1f9ADhKcZE/UJYDwR7KWCI/AAAAAAAABHY/YmS1u1elnHg/s1600/Daiki_Aomine_anime.png
http://4.bp.blogspot.com/-O8Z46DUkS78/UGTer1Z0JrI/AAAAAAAAAGo/QdL5vuH9t9Y/s1600/Satsuki_Momoi_anime.png
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 3. january 2013 at 14:46 | React

O anime jsem slyšela jako o jednom s nejlepším hodnocení za rok 2012. sportovní anime mě moc neberou, ale tohle mě dost zaujalo. Až se budu nějaké dlouhé zimní večery nudit, tak se na to podívám. ^^ Jinak skvělá recenze.

2 Cassie Cassie | 27. june 2015 at 11:38 | React

Docela by mě zajímalo, která je ta postava, která nebude pro tebe tolik oblíbená. Jestli je to Akashi, tak na něj se já hodně těším. A mám to asi podobě. Sportovní anime jsem nevyhledávala, ale podívala jsem se na KnB a jsem z toho unešená :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama