Setona Mizushiro - 1999 Shanghai

8. january 2013 at 10:00 | Destel |  Manga - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Rok 1999 v Šanghaji (vlastní snaha o překlad)
ŽÁNR: Akční / Drama / Romantické / Yaoi / Tragédie
ROK VYDÁNÍ: 1996
STAV: 4 Volume (17 kapitol)

Hodnocení na mangaupdates: 8,41 (240 votes)
Hodnocení na MyAnimeList: 7,59 (421 votes)
Moje hodnocení: 10 (Masterpiece | Vynikající)

Příběh se začíná odehrávat roku 1999 sedmého července v Šanghaji. Existují zde dva znepřátelené gangy, které bojují proti sobě. Nicméně existuje jakási zóna, kde se "neválčí". Tady se právě potkají Dawu z Xianglongji a Xiaoxuem, který je součástí Toulonského gangu. Ani jeden netuší, že jsou nepřátelé… ale mají to brzy zjistit.
A i když to zjistí a přiznají si, že se milují, stále zůstávají nepřáteli a jejich gang, který je jejich rodinou, pro ně stále zůstává na prvním místě. Kam v tomhle stavu může jejich vztah směřovat?Popravdě je na téhle manze špatná jen jedna věc a tou je kresba, která nejspíš odradí většinu čtenářů. Mě se ze začátku také nelíbila, ale pak mi došlo, že to mělo svůj přínos.
Všechny yaoi mangy jsou totiž plné hot chlápků, kteří by si mohli s přehledem začít vydělávat modelingem, ale kde je tady skutečnost? Neměla by se v příběhu někdy odrážet taky trochu realita? Neříkám, že se mi takové mangy nelíbí, ale jsem vždycky ráda, když mají příběhy hlavu a patu a nejsou to jen vybájené fantazie. Alespoň má pak člověk pocit, že je možné, aby se takové věci opravdu staly. Kresba této mangy mě sice nutila skřípat zuby, proč ti kluci nevypadají trochu líp, ale pak mi právě došlo, že ne všichni gayové jsou šukézní bishíci. Tímto tedy to příběhu vplula realita…

Ale opět ani samotný příběh mě za začátku nijak zvlášť nebavil. Od druhého volume se ale věci začali vyvíjet a já jsem četla opravdu s nadšením. Ke konci jsem si dokonce mírně pobrečela a rozhodla se jednoho dne tento kousek přeložit kresba nekresba. Hodně dlouho jsem si u žádné mangy nepobrečela.
Jednotlivé osudy postav vás jednoduše vtáhnou do děje a budete s nimi soucítit. Všichni, kdo nakonec skončili v gangu, měli nějaký svůj příběh, který je donutil žít tak, jak žijí. Někteří lidé z jiných lidí vychovávají něco, čeho se pak chtějí zbavit a neuvědomí si, že tohle vlastně sami stvořili.

Navíc jsem uvědomila, že mafiánské prostředí je asi nejlepším prostředím pro yaoi mangy s opravdu smysluplným dějem.
A překvapivě jsem docela orientovala v postavách i ve jménech, což se taky připočítá k dobru, protože autorka nepoužívala nijak velké množství postav a ani nezapamatovatelná jména.
Rozhodně se opět chystám zkusit něco dalšího z její tvorby. Docela dost jejích prací nemá s yaoi nic společného, spíše se zdá, že se zaměřuje na psychologické a tragické příběhy, takže jsem zvědavá.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 S c a r s S c a r s | Web | 8. january 2013 at 11:26 | React

Ah, tak přeci jen se ti takhle manga zalíbila :D To je vážně ráda :D Já se přiznám, že jsem včera začala číst Finder, asi tak tři volume jsem stihla, a nějak mě to nechytlo :D Ale při čtení toho jsem si vzpomněla na Totally Captivated a dostala jsem chuť si to opět přečíst :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama