Sword art online

24. january 2013 at 0:23 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: SAO
REŽISÉR: Tomohiko Ito
PŮVODNÍ TVŮRCE: Reki Kawahara
STUDIO: A-1 Pictures
VYCHÁZELO: 7. 7. 2012 - 22. 12. 2012
ŽÁNR: Akční / Dobrodružné / Shounen / Fantasy / Romantické
TÉMA: Hry / Online / MMORPG / Virtuální svět / Bojování
POČET DÍLŮ: 25

HODNOCENÍ: 9/10 (Great | Skvělé)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,39 (67 032 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Sword art online se nazývá počítačová MMORPG hra, do níž se připojuje pomocí zařízení zvaného NerveGear. Tohle zařízení dokáže snímat uživatelův mozek a pohybovat tak postavou ve hře. Díky tomu si člověk dokáže hru vychutnat tak, že se ocitne ve hře a je sám svojí postavou.
Na trhu je ale pouze deset tisíc kusů, které z obchodů zmizeli závratnou rychlostí. Všichni očekávají úžasný zážitek, což se s prvním přihlášením do hry stane opravdu skutečností. V den spuštění hry je jim tvůrcem oznámeno, že se ze hry nemohou odhlásit. A co je důležitější, pokud zemřou ve hře, zemřou i ve skutečnosti. Jediným způsobem, jak se dostat zpět do reality je hru dohrát do konce.


Přiznám se, že po zkušenosti s Accel World, které mě nijak zvlášť nezaujalo, jsem měla trochu obavy pouštět se do nějakého dalšího klání s virtuálním světem. Ale když jsem viděla trailer, došlo mi, že nemůžu házet všechny anime o hrách do jednoho pytle.

Tentokrát začnu trochu od jiného konce. V první řadě musím zmínit, jak jsem byla neskutečně nadšená grafikou. Aby to bylo jasné, jsem také hráč MMORPG her, i když ne asi tak vášnivý jako Kirito (naše hlavní postava). Mám za sebou Lineage II a samozřejmě World of Warcraft, takže mám tušení, o co tady šlo. Krátká melancholická vzpomínka patřila i manze 1/2 Prince, která se zabývá stejným tématem, jen je tahle shounen manga pojata spíše komicky než dramaticky.
Každopádně mě jednotlivé vykreslení krajin a přímo magická příroda naprosto odrovnali. a i když byl v této hře tak trochu háček s tím přežitím, hned bych si s některou z postav vyměnila místo.

Samotný příběh už je zase otázka sama o sobě. Hodně jsem uvažovala nad hodnocením deseti, ale nakonec jsem tak neudělala, protože mi tam stále něco chybí.
Přiznávám, že jak mě první díl nadchnul, dalšími díly to nadšení trochu opadlo, protože jsem předpokládala klasickou shounen zápletku, kdy hlavní hrdina bude překonávat svoje hranice a bude postupovat stále výš. V tomhle směru si nejsem jistá, jestli se s tím tvůrci vypořádali správně nebo ne.
Na jednu stranu se mi líbí, že to bylo pojato originálně, ale zase mně to na strašně druhé docela vadí.
Chápu, že hlavním záměrem bylo soustředit se na vztahy a pocity postav, které jsou najednou uvězněny v docela jiném světě a jejich jediným cílem je zabíjet virtuální bosse a dokončit hru. Kdyby to bylo jinak, neměli bychom tu anime s pouhými dvaceti pěti díly.
Prvních pět dílů bylo naprosto dokonalých. Jednotlivé pocity postav a jejich osobní příběhy daly celému anime úplně jiný rozměr a člověk u toho nemohl nezažívat rozporuplné pocity. I další "podpůrné" epizody v tomhle směru nepůsobily jako fillery, ale propůjčili tomu naopak pocit většího prosáknutí emocí.

Taky mě dost překvapilo, že se to někde v půlce zvrtlo v pořádnou romantiku. Byla bych nejspíš povolnější nakonec dát těch deset "hvězd", kdyby to v tom dvanáctém či třináctém dílu definitivně skončilo. Měla jsem v tu chvíli pocit, jako bych se začala dívat na pokračování, které se snaží navázat na úspěšnost první série. A už to pro mě nebylo Sword art online ale úplně něco jiného. Což také souvisí s tím, že bych uvítala smutný konec a tu závěrečnou honičku za záchranou bych zcela vypustila. Na druhou stranu se mi líbilo, že se do děje zapojila další postava, která trochu zamávala celým tím klišé.

Nebudu popírat, že jde nejspíše o jedno z nejlepších anime roku 2012. Pro mě bylo obrovským překvapením a jsem ochotna se na něj někdy znovu podívat, i když má své chyby a nebude jím zřejmě nadšen každý.
Za poznámku možná taky stojí, že jsem to pustila mojí téměř desetileté sestře, která sice nestíhala číst titulky, ale i tak se se mnou na anime dodívala. Je tedy na úspěšné cestě stát se dalším členem rodiny, který bude pokračovat v mých šlépějích.

OPENING:
První opening se mi velmi líbil. I když jsem ho vůbec neposlouchala, stejně na mě dokázala písnička docela zapůsobit. Je alespoň příjemná na poslech. Samotná animace nebyla nic extra, ale alespoň jsem to neshledala nijak rušivým vůči ději. Rozhodně nic epického, ale ani nic vyloženě hrozného. Spíše z toho mám takový pozitivní pocit.
Druhý opening jsem neviděla. Ale písničku jsem aspoň ze začátku poslouchala. Je to stejný případ jako s prvním openingem.
ENDING:
#2: crossing field By LiSA (eps 1,25)
U endingů se tentokrát budu soustředit jenom na písničky, protože animaci jsem neviděla ani jednu. Druhý endig se mi ale překvapivě líbí o něco málo víc než ten první. Jinak jsou na tom stejně jako openingy. Písničky jsou příjemné na poslech, nic rušivého a animace se tady dá zkousnout a dívat se na to. Nic originálního, ale splnilo to moje očekávání.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Setkala jsem se s velmi kladnými ohlasy, takže mě zajímalo, jestli je to opravdu tak dobré. Navíc jsem viděla trailer, který mě ihned navnadil. Bylo tedy jasné, že si tohle nenechám ujít.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Mezi oblíbené postavy tentokrát patřily obě hlavní. Asuna byla po velkou část příběhu hlavní hrdinka, se kterou bych se dokázala ztotožnit a když nad tím teď tak uvažuji, jsme si dokonce dost podobné. Kirito se podle mě sice nechoval jako šestnáctiletý zdravý kluk, ale jeho osobnost se mi také zamlouvala. Opravdu jsem si tyhle dva oblíbila.
Další postavy už sice nebyly tak moc důležité, ale oblíbila jsem si i Yui, která měla v příběhu o něho hlavnější roli než zbytek.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Na kandidáty neoblíbeného charakteru tu mám hned dvě postavy. Jedním je Akihiko Kajaba, který mi byl ovšem v procesu děje stále sympatičtější, což je docela zajímavé. Ale Sugo neboli Oberon už takové štěstí neměl a opravdu si u mě žádné sympatie nezískal, i když mi jeho postava v rámci děje přišla trochu přehnaná.
Pak tu bylo samozřejmě pár dalších nevýznamných postav, jejich jednání se mi zrovna moc nelíbilo, ale ty už tak nějak k životu hold patří. Ne všichni musí být ti hodní.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Dabérku Asuny Haruku Tomatsu už jsem zmiňovala v recenzi na Tonari no Kaibutsu-kun, kde měla také hlavní roli - Shizuku. Jinak si na ni ještě budu dávat pozor v anime Magi, kde dabuje Morgianu.
Úplně od začátku si mě získal hlas Kajaby Akihika, který mi byl stále povědomý. Jeho seiyuu Kouichi Yamadera není zrovna mladík. Ale hlas má rozhodně podmanivý. Navíc ho půjčil jedné z mých oblíbených postav Spiku Spiegelovi (Cowboy Bebop). Žel čekala jsem, že jich budu znát více, ale rozhodně se kvůli němu na nějaké to anime podívám.
Yoshitsugu Matsuoka je teprve kuře mezi slepicemi, jeho hlas mi ke Kiritovi pasoval. Ale není nijak zvlášť výrazný. Přesto má určitě talent, takže se další role možná pohrnou.

Kirito x Kazuto Kirigaya je hlavní postava příběhu. Dozvídáme se, že byl beta-tester hry, což znamená, že ji hrál ještě než se dostala do prodeje, aby ji vyzkoušel. Tím pádem má před ostatními hráči docela náskok. Je to sólo hráč, nevstupuje do žádných skupin a moc se s lidmi nepřátelí. To se navíc znásobí po nepříjemné zkušenosti, kdy zemřou hráči v jeho skupině.
Ze začátku mu jde jenom o to, vyhrát tuhle hru, aby se ostatní mohli vrátit ke svým životům. Přesto je schopný si život ve hře užívat a využít každou chvilku.
Ve skutečném světě na něho čeká jeho nevlastní sestra a matka, se kterými žije.

Asuna (Yuuki) je hlavní ženskou postavou ačkoliv její role v anime byla jednou taková, podruhé maková. Nakonec se stalo, že se hlavní postavou opravdu stala. Jako jedna z mála si za jméno postavy zvolila své vlastní jméno. Dokáže držet krok s hráči jako Kirito, kteří již hru hráli, a dotáhne to dokonce na jednoho z "generálů" cechu Rytířů krve, což je nejsilnější a nejrychlejší cech ve hře. Jako správná dívka navíc dokáže bravurně vařit, což je jedna z jejích speciálních vlastností ve hře, navíc je velmi pěkná, díky čemu dostává nabídky k sňatku.
Jak se brzy ukáže, má ke Kiritovy zvláštní vztah.

Leafa x Suguha Kirigaya je sestra Kirita. Do té doby, než byl Kirito hospitalizován kvůli hře, si myslela, že jsou pokrevní příbuzní, přestože byl Kirito adoptovaný. Tak se stane, že se do něj zamiluje. Navíc se shodou náhod setkají i ve hře, kde o ideditě toho druhého ani jede neví. Jak ve skutečnosti, tak ve hře je silnou osobností. Je sportovkyně, chodí do kendo klubu, takže to s mečem umí i v reálu natož tak ve hře, kde jsou limity lidského těla přece jenom poněkud zrušeny.

ZDROJE:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sword_Art_Online
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13858
http://myanimelist.net/anime/11757/Sword_Art_Online
OBRÁZKY:
http://cdn.myanimelist.net/images/anime/11/39717.jpg
http://images5.fanpop.com/image/photos/31900000/sao-sword-art-online-31982400-1920-1200.jpg
http://randomc.net/image/Sword%20Art%20Online/Sword%20Art%20Online%20-%2008%20-%20Large%2006.jpg
http://dalian.7thstyle.com/2012/10/sword-art-online-s2-key-visual-007.jpg
http://images5.fanpop.com/image/photos/31600000/Asuna-sword-art-online-31698947-770-960.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Ryuzaki♥ Ryuzaki♥ | Web | 24. january 2013 at 14:13 | React

Až bude čas mrknu se

2 Shinnya Shinnya | Web | 26. january 2013 at 18:02 | React

Můžu jen doporučit..:) Většině lidé, které znám, už se nelíbila druhá část, kdy děj přešel do jiné hry, ale já vydržela až dokonce a nemůžu si stěžovat!..:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama