Chihayafuru

20. february 2013 at 10:56 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Chihayafull
REŽISÉR: Morio Asaka
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yuki Suetsugu
STUDIO: Madhouse
VYCHÁZELO: 5. 10. 2011 - 28. 3. 2012
ŽÁNR: Drama / Josei / Romantické / Sportovní
TÉMA: Karetní hry / Karuta / Sport / Utkání
POČET DÍLŮ: 25

HODNOCENÍ: 10/10 (Masterpiece | Vynikající)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,43 (18 816 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH

Ayase Chihaya je dívka, která většinu svého života jednoduše podporuje svoji sestru, která se snaží prorazit v modelingu. Tohle se změní, když potká Aratu Watayu, který je talentovaným hráčem karuta. Oba získají něco, co postrádají. Ayase se začne soustředit na splnění svých vlastních snů a Arata získá dva velmi dobré kamarády. Společně se rozhodnou, že se stanou nejlepšími hráči karuta v Japonsku. Tyhle plány jim ale zhatí neočekávané stěhování Araty.
Splní si všichni své sny a i po dlouhém odloučení?Tohle anime bylo v mém plan to watch listů až příliš dlouho. Sestra ho viděla jako první a vehementně se mě snažila přesvědčit, abych se na něj podívala také. Ale z mé strany to vyžádalo půlroční přemáhání, jelikož jsem měla celou dobu zcela špatnou představu o tom, co mě čeká. Myslela jsem, že půjde o nějakou historicko-romantickou slaďárnu (špatně jsem si vyložila některé obrázky) a ono jde zatím o shounen a sportovní anime.

Hlavní zápletka se dost podobá již tradičním shounen mangám. Přesto tu máme místo hrdiny hrdinku. Její osobnost se mi opravdu líbí, jelikož je hezká, ale naprosto posedlá hrou karuto. Proč tomu tak je nám vysvětleno hned v úvodních dílech, které (pomalu již tradičně) pokládám za nejlepší část anime. Příběh se tudíž rozjíždí správným směrem a pokládám ho také za originální.
Jde ale také o romantický žánr a řeší se tu love triangle. Ačkoliv jsem na to díky některým knižním sériím alergická, tady jsem si tento vztah opravdu užívala. Byl nakousnut jen tak nalehko a vlastně se nic nevyřešilo ani nepotvrdilo. Víme jen, že Ayase nejspíš cítí něco k Aratovi, kterého hodně dlouho neviděla. Ale stále si to netroufám tvrdit najisto. Možná v tom je opravdu jen přátelství a respekt. Ale Taichiho city jsou víc než jasné. A přiznám se, že mu od začátku fandím. Vztah, který k sobě ti dva mají, není sice nijak ojedinělý, přesto se mi směr, jakým se anime vyvíjí, zamlouvá.

Grafika je velmi příjemná na pohled. Vzhled Ayase mi neirituje tak jako v jiných případech hlavních hrdinek. Celkově jsem nenašla nic, co by se mi na tomto anime nelíbilo. Aratův vzhled mi občas připadal jako tah na diváky ženského pohlaví, protože mi hodně připomínal Sasukeho a jemu podobné postavy. Přesto je mi daleko sympatičtější než zmíněný Sasuke a jeho přízvuk mi přijde k sežrání. Taichimu mohli odpustit to obočí, ale jinak je to taky kus. Jak už jsem řekla, fandím mu.

Jediná věc, která mi vadí, je tradiční sportovní zásek. Je potřeba někdy prohrát, jindy vyhrát. V Kuroko no basket to bylo mírně zastřeno a zapadlo to v humoru a svižném tempu děje. U Chihayafuru je tento fakt zastřen vztahy nebo úspěchy vedlejších postav. Vlastně si toho během sledování nevšimnete. Teprve po posledním dílu a zpětném hodnocení jsem si byla vědoma toho, že druhá polovina anime je slabší právě kvůli tomuto zvratu, který byl očekávaný, a nekonalo se žádné překvapení.

Mimo to, jde o dosud nejlepší anime, které jsem v roce 2012 viděla. Překonalo SAO, ale s Kuroko no basket drží krok.

OPENING:
Opening se mi velmi líbil. Animace je sice téměř průměrná, žádné zvláštní efekty nás nečekají. V kombinaci s písničkou je ale velmi líbivá.
ENDING:
Ending byl také velmi pěkný, ale bohužel jsem ho ani jednou neviděla, protože jsem musela vidět vždy další díl.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Bylo jedno z těch, které mám postahované a vzhledem k tomu, že konečně máme televizi, do které můžu zapojit USB, měla jsem náladu na nějaké anime. Shodou okolností jsem pustila Chihayafuru a hned od začátku mě to zaujalo. Jinak bych se na něj snad ani nepodívala a byla by to velká škoda.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Jelikož je velmi malé množství ženských hrdinek, které mi nelezou krkem, opravdu nejoblíbenější postavou se stala Ayase. Je trochu šílená, hezká a jde si za svým. Vzhledem ke vztahu, který má k Taichimu, jsme si oblíbila také jeho. Arata mě trochu štval svým vzhledem, ale děsně žeru jeho přízvuk. Tyhle tři postavy jsou vlastně na celém tom anime to nejlepší.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Překvapivě to tentokrát asi nebude žádná postava. Bylo tam pár takových, kteří mě moc nezaujali (například Retro atp.), ale suma sumárum není žádná, která by se mi vyloženě nezamlouvala.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Na hlase Ayase mě nic zvláštního nezaujalo. Jen mi přišlo zajímavé, že její dabérka je stejně stará jako já. Nejvíce jsem ovšem byla zvědavá na Aratova seijuu, který mě dostal tím přízvukem - Yoshimasa Hosoya. Už jsem se na něj určitě někdy dívala, jelikož namluvit také jednu z postav v Inu x Boku SS. Mimo to také propůjčil hlasu Junpeiovi Hyugovi (Kuroko no basket) nebo Nezumimu (No. 6).
A opět další seijuu, který byl zmíněn v předchozích recenzích hned několikrát - Mamoru Miyano - namluvil mimo Taichiho také Lighta (Death note), Masaomiho (Durarara) nebo Natsumeho (Inu x Boku SS).

Chihaya Ayase touží po jediném - aby se její sestra stala úspěšnou modelkou a splnila si své sny. Na vlastní tužby ohledně své budoucnosti či snad jen pouhé rozmary nebere ohledy. To se změní, když se blíže seznámí s Aratou, který se nově přistěhoval a začal s ní chodit do třídy. Naučí ji hrát karuto a stanou se z nich přátelé. Ayase tak objeví, že může být v něčem dobrá a jejím snem je stát se nejlepší hráčkou karuto na světě, tak zvanou královnou.


Taichi Mashima je Chihayin spolužák, který byl do ní zamilovaný již jako malý kluk. Kvůli tomu se těžko vyrovnával s tím, že je Ayase raději v Aratově přítomnosti. Je z bohaté rodiny, tudíž se vždy účastnil kdejakých sportů a utkání, kde pravidelně vyhrál nějakou cenu. Ale teprve po souboji v karutu objevil něco důležitějšího. Ač na to nevypadá, je také velmi chytrý, proto se dostal na dobrou školu, kvůli které na čas opustil hraní karuta i samotnou Ayase.


Arata Wataya se jako malý kluk hodně stěhoval. Nějakou dobu navštěvoval základní školu, kde potkal Chihayu a Taichiho. Je také vnukem mistra karuta, který ho tuhle hru naučil. Jeho snem je stát se králem (nejvyšší titul ve hře). S rodinou se ale opět přestěhuje do Fukui, aby se postarali o dědečka, tudíž musí opustit své přátele. Slíbí si ale, že se opět setkají na některém z turnajů karuta, kde se budou snažit splnit si své sny. Když se ale po letech znovu setkají, zjistí, že Arato hraní karuta nechal a nehodlá se k němu vrátit.

Tsutomu Komanu je Chihayin spolužák na střední. Je velmi chytrý, v testech se vždy umístí mezi prvními pěti. Jelikož se Ayase snaží založit klub karuta a chybí jí členové, rozhodne se Komana naverbovat. Tsutomu je neustále vidět ve své lavici, kde se učí. Je přesvědčen, že jedině vzdělání je hodnotné a dokáže ho někam dostat. Teprve poté, co ho přesvědčí, že u karuta je potřeba inteligence a je mnohem náročnější na paměť, se rozhodně k týmu přidat.


Yuusei Nishida je hráč karuta, se kterým se naši přátele setkají v oficiálním klubu, do kterého vstoupili na základní škole. Je to jejich první protihráč, kterého porazí. Shodou okolností se s ním znovu setkají na střední škole. Ovšem i Nishida karuta nechal a raději se přidal k tenisovému klubu, který by mu byl při výběru školy nebo práce mnohem prospěšnější než karuto. Člověk musí trochu myslet na budoucnost. Ale i on nakonec podlehne svojí lásce ke hře.


Kanade Ooe má velmi ráda klasiku. Je to tichá dívka, která pracuje v rodinném obchodě, kde prodávají tradiční oděvy (kimona). Navštěvuje lukostřelecký klub, ale jen proto, že členové při trénincích nosí tradiční oděv. Do klubu karuta se přidá kvůli básním a také pod podmínkou, že členové budou při svých zápasech nosit hakamu.ZDROJE:
http://myanimelist.net/anime/10800/Chihayafuru
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=12991
http://en.wikipedia.org/wiki/Chihayafuru
OBRÁZKY:
http://i.imgur.com/x3uG1.jpg
http://static.minitokyo.net/downloads/17/33/571667.jpg
http://randomc.net/image/Chihayafuru/Chihayafuru%20-%2005%20-%20Large%2011.jpg
http://cdn.myanimelist.net/images/characters/13/141637.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-FubGIqnVGdU/ULadUFRLxsI/AAAAAAAAQiE/RTQS_huMw6Q/s1600/chihayafuru-05-wataya-reunion-beautiful-glasses.jpg
http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20111123191653/chihayafuru/images/0/01/Kanade_Ooe.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Shinnya Shinnya | Web | 2. march 2013 at 19:04 | React

Stále jsem váhala jestli má cenu se na to dívat, ale jak vidím, tak opravdu má!..:) Je po váhání..:D

2 Gargamel Gargamel | Web | 4. march 2013 at 13:28 | React

Tiež je to už príliš dlho v mojom "Nkonečnom zozname budúcnosti", mala by som si to už konečne pozrieť ~_~

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama