Code:breaker

21. march 2013 at 20:59 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: CØDE:BREAKER (Japanese)
REŽISÉR: Yasuhiro Irie
PŮVODNÍ TVŮRCE: Akimine Kamijyo
STUDIO: Kinema Citrus
VYCHÁZELO: 7. 10. 2012 - 30. 12. 2012
ŽÁNR: Akční / Shounen / Supernatural / Školní život / Romantické
TÉMA: Super síly / Politika
POČET DÍLŮ: 13

HODNOCENÍ: 5/10 (Average |Průměr)
Hodnocení na MyAnimelistu: 7,12 (17 189 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Když jednoho dne Sakurakouji Sakura jede autobusem a podívá se z okna, uvidí, jak kluk asi v jejím věku upaluje v parku lidi zaživa. Když se na to místo vrátí s policistou, nenajde žádné mrtvoly, ani důkazy jakéhokoliv druhu vraždy, jen malý ohínek, který policista přiřkne bezdomovcům nebo gangu, který se v okolí pohybuje. Sakura ale nechce věřit, že si to pouze představovala.
Na druhý den zjistí, že nový přestupující student je ten stejný kluk, kterého viděla den před tím. Zjistí, že se jmenuje Ogami Rei, a že je šestým Code:Breakerem - speciálním druhem vraha a taky členem tajné organizace, která slouží vládě.


Studio Kinema Citrus je poměrně mladým přírůstkem v anime sféře. Možná právě proto si ukousli trochu velké sousto, nebo za to mohou mladí nezkušení lídé... opravdu nevím. Pravdou ale zůstává, že se anime Code:breaker moc nepovedlo.

První polovina anime začala hodně slibně, i když ji po konečném zrekapitulování pokládám za tu slabší. Setkáváme se tu s našimi hlavními postavami. Sakurakouji Sakura je středoškolačka, která je mezi chlapci velmi oblíbená. Vypadá jako křehká květinka, ale přitom to v aikidu natře i chlápkovi o hlavu většímu a dvakrát tak širokému.
Když se objeví Oogami Rei, nastane v celé škole velké pozdvižení, protože se stane zájmem Sakury, která chce za každou cenu zjistit, co je za člověka, a jestli se opravdu jedná o "jejího" vraha. Dojde tedy k několika nedorozuměním, která si chlapci špatně vyloží. Díky tomu se zdálo, že anime bude místy i vtipné. Bohužel to moc dlouho nevydrželo.

Když se začal děj zamotávat, docházelo hned k několika věcem, které nebyly úplně ideální. Ačkoliv se nám ukázal hlavní padouch (který v shounen manze nesmí chybět), objevilo se i několik dalších postav. Šlo o další code:breakery, kteří spolu s Oogamim spolupracují. Jde o různé typy osobností, které byly opravdu zajímavé, ale podle mě nebyl využit jejich úplný potenciál. Trochu s tím souvisí i druhá věc. Objevilo se více bojů a v tom momentě začali naprosto mizet smysluplné dialogy.
Většinu času Sakura na Ogamiho ječí, aby nedělal to a pak zase aby neděl tamto, protože se to nesmí a není to správné. Pak jsou tady na druhou stranu code:breakeři, kteří zase naopak ječí na Hitomiho (našeho padoucha), proč se tak moc změnil a proč dělá tohle a tamto. Možná jsou tentokrát na vině i dabéři (hlavně seiyuu Sakury), kteří nedokázali dát těm postavám alespoň špetku vážnosti. Po celou dobu jsem měla pocit, že je jejich jednání hrozně afektované a celkově totálně trapné.
Prostě a jednoduše jsem se setkala s těmi samými klišé, které se vyskytují ve většině shounen mangách. Hlavní hrdinka, která za žádnou cenu nedopustí, aby se ubližovalo slabším, a která pronásleduje cool týpka. Cool týpek je sice nejslabší, ale už od prvního dílu si můžeme být jisti, že to někdy časem pořádně rozbalí, protože není možné, aby někdo jako on v závěru nezazářil a nepoužil nějaké úžasné super schopnosti, které najednou objevil jen tak z ničeho nic.
Přesto mě Oogami Rei neštval tak jako Sakura. Místy jsem ho dokonce shledala velmi zajímavou podstavou a nebýt jeho, nejspíš bych sledování dropla. Díky němu se anime v jedné části dostává do takového zlomu, kdy nevíme, kdo je tady opravdu ten "zlý padouch". A já tleskám této myšlence.


Jediné, co mě přimělo tohle anime dosledovat, byla právě nečekaná svižnost druhé poloviny děje, kdy jsem dokonce byla zvědavá na to, jak nám tahle patálie skončí a také právě náznak té zajímavé myšlenky.
Potýkáme se tu s problémem definování zla. Je špatný ten, kdo zabíjí nevinné lidi, nebo ten, kdo zabijí padouchy? Máme vinit sebe, politiky, policii nebo tyhle padouchy? Ačkoliv bych ráda na tuhle otázku znala odpověď, nebo alespoň znala odpověď autorky mangy, anime skončilo ve fázi rozjezdu.
Vyšel z toho pocit, že šlo jen o jakousi snahu přimět více lidí, aby si přečetlo mangu. A já mám pocit, že hodně lidí se bude manze vyhýbat jako čert kříži, přestože si to možná nezaslouží.

Jako by si o to samo říkalo: Oko za oko, zub za zub, zlo za zlo... (jaké anime, taková recenze :D)

OPENING:
Opening se mi nelíbil, nelíbila se mi písnička a nelíbila se mi kresba. Postupem času se mi začala líbit písnička, animace se mi stále nelíbila, ale na kresbu už jsem se dívala trochu mírněji. Nakonec to dopadlo tak, že se mi písnička opravdu líbí, animace je sice nic moc, ale nečekala jsem nic víc a kresbu jsem prostě přežila.
ENDING:
U endingu to bylo přesně naopak. Z písničky jsem vždycky slyšela jen prvních pět sekund. Animace se ale velmi povedla a i když jsem ji viděla jen jednou, zalíbila se mi. A abych byla upřímná, ani písnička není špatná, jen to není nic extra.

PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Code:breaker nebylo mezi těmi anime, na které jsem se nějak zvlášť těšila, měla jsem pocit, že to tak nějak skončí. Přesto to nakonec nebylo tak špatné, abych se na to nedodívala. Koneckonců jsem už dlouho nepsala nějakou negativní recenzi, tak musím být čas od času zlá.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Hodně dlouho jsem uvažovala nad tím, jaký postoj mám vlastně k Hitomimu. I když to byla opravdu zajímavá postava, něco mi na něm vadilo. Sice se tvářil jako zlý neřád, ale vůbec jsem mu to nežrala. Ačkoliv se autorka či tvůrci snažili dát jeho zlé povaze jakýsi důvod, vůbec se jim to nepovedlo. A potom to také dopadlo tak, jak to dopadlo. Konec byl tedy z tohoto důvodu nesmyslný. Nepobrala jsem to.
Ale během sledování došlo k jedné zvláštnosti - rozbrečela jsem se. A bylo to právě kvůli Hitomimu. Spíš si myslím, že je to počasím a tím jarem, které přináší každoroční depresi, ale i tak ve mě tahle postava probudila emoce a proto si nejspíš zaslouží být tady jmenována.
Druhou postavou byl Yuuki. V jeho prospěch hráli dvě věci: červené vlasy a ujetá osobnost. Víc k tomu nebylo potřeba. Mám kvůli němu teď tendenci říkat do telefonu místo ano, mňo.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Bylo by velkým překvapením, kdybych nezmínila Sakuru. Hodně dlouho mi žádná postava takhle neležela v žaludku. Nejvíc mě štve, že bych ji charakterizovala jako fajn holku, její osobnost při bližším zkoumání není zase tak špatná. Být na jejím místě, co bych dělala? Dívala se, jak někdo zabíjí a odkývala mu to? Sympatizovala jsem s Oogamim, proto mě možná štvalo, že mu Sakura neustále oponovala. Bylo to otravné, ale někdo musel hrát tu úlohu "dobra".
Tentokrát za neoblíbenost této postavy mohla i dabérka, jejíž hlas mě po celou dobu iritoval.
Když se tedy spojil otravný hlas a otravná osobnost, bylo naděláno do hnoje.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Za celou dobu mě zaujaly jenom dva hlasy. Jeden patří Yuukimu a zároveň Toshiyuki Toyonagavi. Trochu mě dostal, protože mi ten hlas přišel trochu povědomý, ale nikdy bych neřekla, že patří zároveň Mikadovi (Durarara). Na druhou stranu, jakmile jsem zjistila, že propůjčil i hlas Irie Schoichimu, bylo mi jasné, odkud byl ten hlas tak známý.
Je to trochu zábavné, protože právě druhý hlas, který mě zaujal patří Yuukihinovi, a také se objevil v KHT a to v podobě Spannera a Lamba. Kenjirou Tsuda ale namluvil také třeba Bacchuse (Fairy tail) nebo Mikota (K).
Moje sympatie ale poputují i k Nobuhiko Okamotovi, který mě opět donutil tlouct hlavou o stůl a uvažovat, jak je možné, že jeho hlas nepoznám. Stačí jenom zmínit Rina (Ao no exorcist), Nizumu Eijiho (Bakuman) nebo Takumiho (Kaichou wa Maid-sama!) a je hned jasné, proč.

Sakura Sakurakouji je objektem zájmu většiny chlapců, u kterých vyoválá potřebu chránit ji. Chlapci prostě netuší, že Sakura je exert na bojová umění a umí se o sebe postarat. Ještě než potká Oogamiho, stará se o psa, který patřil jednomu bezdomovci v parku. Pojmenuje ho jednoduše "pes" a nosí mu každý den jídlo, ačkoliv se jí pes bojí a nechce se k ní přiblížit. Když se v parku ocitne gang, který psa začne týrat, odvážně se jim postaví a dochází také ke konfrontaci o Oogamim.
Sakura je prostě hodná holka, která nedovolí aby bylo komukoliv ubližováno, přestože je to ona, kdo se bezhlavě vrhá do nebezpečených situací a musí být často zachraňována.

Rei Oogami je hlavní protagonista děje, o kterém toho ze začátku moc nevíme. Sakura ho uvidí, jak v parku spaluje lidi modrým planeme. Později zjistíme, že patří do skupiny tzv. code:breakerů, kteří pro vládu tajně odstraňují zločince, které je obtížné dostat zákonem. Jeho kódobé číslo je 06, což znamená, že je poslední a nejslabší z code:breakerů.
Na venek se Oogami jeví jako rezervovaná, bezcitná osoba, ale díky Sakuře, která se k němu dostává blíž, se nakonec ukazuje, že má Oogami pouze odlišný názor na spravedlnost. Při výkonu služby často používá větu: Oko za oko, zub za zub, zlo za zlo.

Toki Fujiwara je také členem code:breakerů a nese číslo 04. Jeho moc spočívá v mangetismu, když se dostane do stavu ztraceného, ocitá se ve své dětské podobě. Je to vtipálek skupiny a hrozně rád škádlí druhé. Často říká nehorázné lži, které mu obvykle nesežere nikdo až na Sakuru. Velmi vážný je ale ohledně své sestry Nenene, která zdá se trpí nějakou zvláštní amnesií a nepamatuje si ho. Je také synem premiréra, ale nezdá se, že by spolu dobře vycházeli.
Používá obdobu Hammurabiho zákonu, která zní: Oko za oko, zub za zub, kladivo spravedlnosti za zlo.

Masaomi Heike je Sakuřin spolužák a předseda studentské rady. Z nějaké důvodu je schopný kdykoliv a kdekoliv postavit svůj stolík s čajem a číst při tom erotické knihy. Časem se také ukáže, že je členem code:breakerů s krycím názvem 02. Jeho moc spočívá v ovládání světa a jeho větička tedy zní: Oko za oko, zub za zub a věčná pouta pro zlo. Jeho forma, kterou nabývá poté, co se "ztratí", nebyla odhalena.


Hitomi je bývalý code:breaker s krycím jménem 01, také nazývaný jako Eso. Byl velmi respektován svými kamarády i nadřízenými a nikdo nechápe, proč utekl a stal se hledaným zločincem. Jeho moc spočívá v ovládání elektřiny. Oproti jiným code:breakerům je také starší, přežil jako jediný z původní skupiny code:breakerů.Yuuki Tenpouin je současné číslo 03 a jeho mocí je ovládání zvuku, díky tomu dokáže být velmi rychlý. Když dočasně ztratí svou sílu, promění se do podoby kočky. Celá jeho osobnost je vlastně ovlivněma postavou Mňaumara, kterého pokládá za vzor a cokoliv s kočičím motive mu přijde roztomilé. Ačkoliv jeho zjev vypadá velmi mírumilovně a naivně, dokáže být velmi výbušný a nebezpečný. Bylo také řečeno, že je velmi chytrý, vystudoval Cambridge university ve dvanácti letech.

Rui Hachiouji je posledním členem code:breakerů a nese krycí jméno 05. Sakura si nejdříve myslela, že jde o muže, ale ve skutečnosti je to žena. Ostatní členové ji někdy říkají "Princezna". Na první pohled působí chladně a díky její motoce má image divošky. Ve skutečnosti je velmi plachá a jakákoli lichotka způsobí, že zčervená. Její moc spočívá v ovládání stínu.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. march 2013 at 21:38 | React

Já jem anime viděla první díl...a musím říct,že manga j podle mně lepší až se to nedá srovnávat.ale jen můj názor :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama