Reading update #1

18. march 2013 at 21:55 | Destel |  Reading updates
Jelikož jsem začala s updaty anime a manga, došlo mi, že by nebylo špatné zmínit se tímto způsobem i o knihách. V poslední době se mi totiž stává, že nečtu celou knihu, ale pouze část z ní, tudíž mi to brání v napsání recenze. Abych mohla recenzi napsat, musím mít knihu přečtenou celou.
Většina takových knih je sice určena jako povinné čtivo do školy, ale jelikož se valná většina tak trochu zaobírá Japonskem, buddhismem, mohlo by to někoho zajímat.
Samozřejmě hodlám upozornit i na non-školní knihy, které mám rozečtená, ale většinou asi půjde právě o ty s náboženskou tématikou. :)

>> Bůh a bohové, pojetí božství v náboženských tradicích světa | str. 7-58
Kvůli zadanému úkolu do náboženství Řecka jsem si otevřela také doporučenou četbu a příjemně mě překvapilo, jak lehce se to četlo a kolik jsem si z toho zapamatovala.
Přečetla jsem si i první kapitolu, která se zaobírala pojetí božství v předhelénistické Mezopotámii, protože jsem si mylně myslela, že to také nějak souvisí s Řeckem. Budu si muset velice rychle trochu rozšířit obzory, protože si pak v takových chvílích připadám jako naprostý debil.
Každopádně koho zajímá mytologie Sumeru a pojetí jejich bohů, rozhodně bych tuhle kapitolu doporučila. Bylo to sice hodně krátké, ale věřím, že to bylo natolik srozumitelné, že se v problematice bude orientovat i ten, co se o to nijak výrazně nezajímá.
Trochu jsem zabrouzdala i do poslední kapitoly zabývající se germánskými bohy, ale nebyl čas a tak jsem knihu poté zase vrátila.
Další kapitoly se zabývají pojetím božství v judaismu, křesťanství, islámu a hinduismu.

>> Homéros - Ilias | Zpěv I., II., V., XIV, XVIII.
Kvůli úkolu jsem také otevřela Iliadu, nad kterou jsem na okrajích mysli tak trochu uvažovala, ale nikdy jsem neměla nijak zvláštní chuť si ji přečíst. Cokoliv v básnické podobě pro mě představuje nejtěžší možnou challenge.
Přesto mě velmi zajímá příběh, a tak jsem po přečtení několika zpěvů docela uvažovala, že přečtu všechno. Jenže mám toho rozečteného ještě spoustu a není čas. Možná se tedy k dočtení vrátím až někdy později.
Také jsem netušila, že veškeré informace, které vlastně máme o řeckých bozích pochází právě od Homéra a Hésioda, kteří svými epickými básněmi zaznamenali do té doby ústně předávané představy o řeckém panteonu. A také vztah lidí a bohů v obou dílech popsaný mi přijde velmi zajímavý.

>> Hésiodos - Železný věk | Práce a dni; Zrození bohů
Dnes jsem dokončila druhý komentář, který obnášel přečtení kapitoly Zrození bohů. Abych to nebyla já, tak jsem začala číst úplně jinou kapitolu - Práce a dni - nakonec mi to ale docela pomohlo. Poslední úsek Štít hodlám dočíst, ale jelikož mi zítra hoří další termín odevzdání komentáře, kdo ví, kdy se do toho pustím.
Jedná se vlastně o takové další epicko-lyrické povídání o řeckém panteonu. Jen to tentokrát popsáno trochu podrobněji.
Docela mě zaujalo, že řečtí bohové odvozují svůj původ od Chaosu, ačkoliv není přesně jasné, co se tím chaosem myslí. Také Hésiodovo pojetí bohů, kteří plodí další bohy jen tak nebo si k tomu občas vezmou i druhou polovičku, mi přišlo vcelku zvláštní. Měla jsem pocit, že jde o jakousi alegorii na některé přírodní úkazy.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama