Sakurasou no Pet na Kanojo

30. march 2013 at 21:42 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: The Pet Girl of Sakurasou (Anglicky)
REŽISÉR: Atsuko Ishizuka
PŮVODNÍ TVŮRCE: Hajime Kamoshida (novel, manga)
STUDIO: J. C. Staff
VYCHÁZELO: 9. 10. 2012 - 26. 3. 2013
ŽÁNR: Romantické / Komedie / Drama
TÉMA: Škola / Vztahy / Umění
POČET DÍLŮ: 24

HODNOCENÍ: 10/10 (Masterpiece | Vynikající)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,36 (20 602 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Poté, co byl vychozen z hlavních kolejí, protože si tam přinášel zatoulané kočky, je Kanda Sorata donucen žít v menších Sakurasou kolejích, kam jsou posíláni problémoví studenti. Je to spíše starý rozpadající se dům. Sorata zjišťuje, že i jeho obyvatelé jsou výstřední a rozhodne se, že jakmile najde majitele pro všechny kočky, vrátí se zpět na normální koleje.
Ale když se na kolejích objeví Shiina Mashiro, všechno se změní. Mashiro je malířský génius, v mladém věku získala několik ocenění, ale vzhledem k tomu, že bylo její dětství zaměřeno na umění, nemá téměř žádné zkušenosti, jak se o sebe postarat. Tak se o ni Sorata musí starat jako o zatoulanou kočku…


Hned od začátku jsem od tohoto anime nečekala mnoho. Přesto se mi zalíbila kresba a po prvních dílech jsem usoudila, že to přece jenom bude stát za to. Ani nevím, kdy se to zvrtlo. Měla jsem z toho tak trochu pocit, že jde i o ecchi (což taky částečně kvůli Shiině je), ale nedá se říct, že by mi tenhle žánr vadil. Po čase jsem ale zjistila, že to nebude tak úplně pravda. Ukázalo se, že jde opravdu o velmi vtipné anime, které je trochu okořeněné romantikou a vypráví o pětici přátel, kteří jsou trochu výstřední.

Sorata sice vypadá jako úchylák, jehož jediným cílem je uvidět dívčí kalhotky. Rozhodně bych ho na první pohled označila za hlavního hrdinu nějakého ecchi anime. Jenže je taky hrozně hodný, naivní a prostě asi nejnormálnější z obyvatelů Sakurasou. Když se tedy na koleje přistěhuje Mashiro Shiina, je právě on zvolen jejím opatrovníkem. Jeho práce začíná každodenním buzením, poté musí Shiinu obléknout, protože sama to nezvládne. Starost o její prádlo je také jeho starostí. Tak se stane, že se s Mashiro hodně sblíží a možná ji i pár věcí naučí. I ona má však něco, co může naopak naučit Soratu.

Další obyvatelé kolejí jsou ale možná stejně výstřední jako Shiina. Misaki Kamiigusa je až moc energetická a zbrklá. Její hlášky nedávají smysl, stejně jako většina jejích řečí. Neustále Soratu přepadá v jeho pokoji, nutí ho hrát videohry dlouho do noci. Nicméně i ona má své bubáky ve skříni a jejím největším je Jin Mitaka, další z obyvatel Sakurasou. Misaki k němu chová nějaké city, ale Jin je strašný sukničkář a je pro něj přirozené, aby měl ve stejný čas čtyři přítelkyně. Oba ale pojí blízký vztah, znají se už od školky. Jin navíc píše scénáře pro Misakiny anime.
A posledním členem party je záhadný Ryuunosuke Akasaka, který je neustále zavřený u sebe v pokoji, protože nemá rád lidi a především ženy. Přesto je to velmi talentovaný programátor.
K této bandě se časem připojí ještě Nanami Aoyama, která se chce stát dabérkou.

Anime je tedy příběhem o této pětici, která spolu prožívá nevšední chvíle. I když se většinu času spolu baví, ukáže se, že jejich životy nejsou ani v nejmenším snadné a každý má něco, s čím si dříve či později bude muset vypořádat.
Hned v počátku vás tohle anime pohltí, ačkoliv si toho nemusíte všimnout. Jednotlivé díly jsou velmi "jednoduché", řekla bych možná "o ničem". Všechno to ale má svůj smysl. To, co se zdá být jako bezvýznamné, se nakonec ukáže zcela zásadním. Po celou první polovinu si totiž tyhle bezvýznamné věci tvoří základnu pro úžasné vyvrcholení na konec, které vás emocionálně vyždímá. Byla jsem dojatá a přitom jsem v zápětí vybuchovala smíchy.
Také se mi velmi líbilo, že jednotlivé postavy nebyly pouze postavy. Dokázala jsem se na ně dívat jako na skutečné lidi. Jejich pocity i některé vztahové problémy byly vykresleny natolik reálně, že bylo jednoduché vytvořit si k nim nějaký vztah. Moc často se nestává, že by v podobných anime byly vůči vztahovým problémům takhle otevření. I když to opět není žádný zázrak, je to skok dopředu a já doufám, že podobných anime najdu víc.

Ačkoliv přiznávám, že nejde o anime, které vám po zhlédnutí v paměti zůstane ještě hodně dlouho poté, musela jsem dát opravdu vysoké hodnocení, protože jde zatím o nejlepší anime tohoto žánru, co jsem kdy viděla. Svým způsobem hodně připomíná Tonari no Kaibutsu-kun, které bylo vysíláno ve stejnou dobu (a já děkuji štěstěně, že jsem mimo to zaregistrovala i Sakurasou). Přesto, pokud bych si měla mezi těmito dvěma anime vybrat, vybrala bych si určitě Sakurasou. A opravdu doufám, že se někdy časem objeví i druhá série, protože si posledním dílem tvůrci nechali otevřená vrátka.


PS: Jen docela náhodou jsem tuhle scénu našla i na YT. Chtěla jsem někde na tumblr najít alespoň nějakou animaci. :D Rozhodně nejlepší hláška, která Shiině v průběhu celého anime vyletěla u pusy. So am I, Shiina. I belive in my panties too. :D

OPENING:
Openingy byly jedny z těch velmi příjemných, na které si člověk za čas velmi zvykne. Jelikož se mi sekal přehrávač, když jsem je chtěla přeskočit, nechávala jsem si je přehrát. Z toho důvodu jsem si opravdu oblíbila první opening, kde se mi velmi líbila písnička i animace. Písnička u druhého openingu mě zase tak nezaujala, ale při sledování animace jsem opět dostala chuť udělat si z něj screeny a začít s nějakou grafičinou.
ENDING:
Písnička u prvního endingu se stala po prvním poslechu velmi zapamatovatelnou. Dokonce mě zaujala i samotná animace, která se nesla ve stejném duchu jako samotné anime a bylo zajímavé na ni koukat. Nebylo to nudné, což oceňuji.
Stejně tak si pamatuji písničku i u druhého openingu. Přestože se mi animace nelíbí, většinou jsem skončila tak, že jsem si kývala hlavou spolu s nimi a dokonce mi jednou docela hlasitě ruplo v krku.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Sakurasou no Pet na Kanojo jsem si do watch listu zařadila především kvůli kresbě, která mě zaujala. Po přečtení anotace jsem čekala něco trochu jiného, než se mi nakonec dostalo. Že jsem se na něj začala dívat, byla vlastně docela náhoda. V podzimním anime výběru totiž nebylo moc zajímavých anime a tak jsem dala šanci i těm, které bych si možná nevybrala.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Opět bych za oblíbené postavy zvolila všechny. Ale kdybych přece jenom měla vybrat jednu, byl by to asi Jin. I když sice nepatří mezi ty úplně hlavní postavy (myslím Shiinu a Soratu), jeho osobnost je jedna z těch, jejíž přítomnost udělala anime zajímavým. I když nevypadá, že trpí nějakou úchylkou nebo zvláštním talentem, i on má své mouchy. Ale důvod, proč jsem si ho oblíbila, jsou scény, u kterých jsem se smíchy válela po zemi. Nebyl sice jejich tvůrcem, ale ve většině případů k nim dal podnět.
A druhou postavou, tentokrát ženského pohlaví, by byla Shiina. Dokázala občas taky zavalit nějakou blbost. Jak už jsem zmínila výše, její hláška, že věří kalhotkám, mě rozsekala a hodně dlouho ji budu mít na jazyku.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Z nějakého důvodu jsem ze začátku měla jisté výhrady proti Nanami, která se začala motat kolem Soraty. Přesto jsem časem její přítomnost snesla a co víc, dokonce ji i uvítala. Bez ní by totiž závěr nebyl tak emocionální a divák by si neuvědomil ty souvislosti. Také jsem s ní začala časem soucítit a místy se tam možná prodral i obdiv. I tak je to ale jediná postava, která mě alespoň jednou přiměla trochu se zašklebit a říct, že se mi tam nelíbí.
To samé by mohlo platit i o Ritě, která ovšem netvoří jednu z hlavní postav a byla na očích pouze krátkou dobu.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Byla jsem hodně zvědavá na seiyuu Mashiro, protože jsem ji slyšela mluvit i normálně a její hlas se docela lišil. Ai Kayano namluvila několik dalších rolí, ale znám jen jednu a to Kanade Oe (Chihayafuru).
I hlas Soraty mi byl hodně povědomý a nakonec jsem Yoshitsugu Matsuoka našla v Kiritovi (Sword art online).
Třetí osoba, kterou jsem se rozhodla prozkoumat je dabér Misaki - Natsumi Takamori. Docela mě překvapilo, protože bych určitě nehledala souvislost mezi hlasem Misaki ze Sakurasou a Misaki z Another.
A to by možná bylo vše. Zbytek hlasů splňoval jakousi normu normálnosti a nijak zvlášť mě nezaujaly. Přestože jsem mezi nimi objevila seiyuu, kteří mají za sebou spoustu rolí ve známých anime a zahlédla jsem hromadu známých postav, nebyli pro mě tentokrát důležití.

Sorata Kanda je hlavní protagonista příběhu. Obývá pokoj 101 na ubytovně Sakurasou, která je útočištěm problematických studentů. Sorata má slabost pro kočky a tak si vybere raději novou ubytovnu místo toho, aby se jich zbavil. Ve srovnání s jinými studenty na Sakurasou, kteří vyčnívají svými dobrý známkami nebo schopnostmi se Kanda jeví jako zcela normální jedinec (až na ty kočky). Chihiro (učitelka a dozorce na Sakurasou kolejích) vybere Soratu jako opatrovníka její sestřenice, která se přestěhovala z Anglie a je ještě výstřednější než všichni ostatní. Ze začátku Sorata protestuje, ale poté si na to zvykne.

Mashiro Shiina je světoznámá umělkyně, která přestoupila na Suiko akademii, aby se naučila, jak kreslit mangu. K umění byla vedena už od útlého věku a s okolním světem nepřicházelo moc do kontaktu. Neví, jak se o sebe postarat a dělá ji problém porozumět i svému okolí. Všechna společenská pravidla se při kontaktu s její osobou hroutí. Postupem času se ale díky Soratovi dostáváv do kontaktu s problémy, které je schopná vyřešit i ona sama a stává se samostatnější.


Nanami Aoyama je Soratova spolužačka, která má oči jenom pro něj. Všichni jsou si toho vědomi, jen Sorata je jediný nevšímavý. Utekla z domu, aby se mohla stát dabérkou (seiyuu). Její otec byl proti. Zařídila si brigádu, aby mohla zaplatit lekce, jenže časem je z toho tak unavená, že ji škola pošle na Sakurasou koleje, které jsou levnější, aby si nějak neublížila. Tím se dostává blíže k Soravi i k jeho přátelům, mezi které rychle zapadne.


Jin Mitaka je obyvatel pokoje s číslem 103. Společně s Misaki jsou již ve třeťáku a tento rok maturují. I když se ukáže, že se zná s Misaki již od školky a nejspíš k ní chová také nějaké city, je to největší playboy v okolí. Je pro něj zcela normální, aby chodil se čtyřmi holkami zaráz. Vypadá to, že je docela cyhtrý, Soratovi v jednom kuse radí, když si neví rady. Také píše scénáře, které následně Misaki používá pro svá anime.


Misaki Kamiigusa obývá pokoj 201. Sorata ji rád nazývá "mimozemšťanem", protože je velmi živá a optimistiká a chová se střeštěně. Některé její reakce nebo dialogy jsou naprosto ojedinělé. Přesto je tahle její stránka považována za roztomilou. I ona má však chvilky, kdy dokáže být v depresi a není sama sebou.
Misaki má velmi dobré známky a dokáže velmi dobře kreslit. Její vášní je ale výroba anime.


Ryuunosuke Akasaka je záhadný obyvatel pokoje 102. Velmi zřídka chodí do školy, většinu času tráví zavřený ve svém pokoji a programuje. Má také strach z davů a nesnáší ženy. Sorata se s ním hodně spřátelí, jelikož mu Akasaka pomáhá s tvorbou počítačových her, ačkoliv spolu komunikují jen skrze mail nebo zprávy. 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Shinnya Shinnya | Web | 1. april 2013 at 20:36 | React

Na tohle anime už jsem se dlouhou chystala, takže mě těší, že jsi tomu dala tak vysoké hodnocení..:D To je záruka kvality..:D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama