Shinsekai yori

26. march 2013 at 16:13 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: From the New world (Anglicky)
REŽISÉR: Masashi Ishihama
PŮVODNÍ TVŮRCE: Yūsuke Kishi (novel)
STUDIO: A-1 Pictures
VYCHÁZELO: 28. 9. 2012 - 23. 3. 2013
ŽÁNR: Drama/ Supernatural / Sci-fi / Dobrodružné / Fantasy / Romantické
TÉMA: Dětství / Dystopie / Post-apokaliptický svět / Shoujo-ai / Shounen-ai
POČET DÍLŮ: 25

HODNOCENÍ: 10/10 (Masterpiece | Vynikající)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,30 (12 242 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Příběh se odehrává v Japonsku o tisíc let později. Pět dětí - Saki, Satoru, Maria, Mamoru a Shun - se narodili a vyrostly v klidném městečku, které lze popsat jako utopii, přetékající vodou a zeleným porostem.
Svět je ale ovládán lidmi, kteří mají "prokletou moc" nebo taky "boží moc" telekineze.
Po určité události si Saki a ostatní uvědomí pravou podstatu jejich světa a nedlouho poté i jeho krvavou historii. Pak se takhle pětka pustí do dobrodružství a boje za záchranu svých přátel a světa na pokraji kolapsu.


Ó Buddho, tohle se mi ještě nestalo. Sedím, prsty na klávesnici a hledím do blba, vybavujíc si poslední epizodu a úplně poslední moment s tímto anime. Mám chuť pustit si první díl a podívat se na to celé znovu. Nějaké Kuroko no basket nebo SAO se může jít se staženým ocasem zahrabat.

Saki Watanabe je dvanáctiletá holka, která vyrůstala se svými čtyřmi přáteli. Všichni už ale obdrželi své Zaklínadlo, díky kterému mohou levitovat, posouvat věci a dělat další nejrůznější věci, a dostali možnost navštěvovat "akademii". Saki je z nich poslední a začíná mít strach. Vidí děsivé stíny, které až moc připomínají mornou kočku nebo také kočku šejdířku, kterou rodiče své děti rádi straší. Říká se, že kdo ji uvidí, zemře.
Nakonec ale i ona projde jakousi iniciací dospělosti a připojí se ke svým přátelům. Je tu ale spousta zvláštních okolností, které jí vrtají hlavou. Zaslechla rozhovor svých rodičů, kteří mají až velký strach, že své Zaklínadlo neaktivuje. A co znamenala věta: "...už nechci ztratit další dítě?".

Všechno se zvrtne, když se svými přáteli poruší pravidlo a překročí hranice posvátného území. Podaří se jim chytit rádoby bělinu, legendární stvoření, které tomu, kdo ho uvidí, údajně způsobí smrt. Tahle bělina se ale ukáže být knihovnou staré civilizace a naše pětice přátel se dozvídá děsivou historii. Také si některé informace spojí s tím, co se děje u nich ve vesnici. Proč třeba mizí jejich spolužáci, kterým ovládání Zaklínadla moc nešlo a kam se poděli? Také to má možná jistou spojitost s požíračem karmy - démonem, které se ho všichni bojí.

Popravdě jsem ani nepřemýšlela, o čem by tohle anime mohlo být. Viděla jsem první dva díly už na podzim, ale jelikož jsem zvolila anglické titulky, nerozuměla jsem úplně všem vysvětlením a novým výrazům. Rozhodla jsem, že to teda nechám být. Ale jsem ráda, že jsem to zkusila znovu a tentokrát s českými titulky. Shlédla jsem ho během dvou dnů s tím, že jsem vždy začala v osm večer a končila ve tři ráno.
Těžko vám bez spoilerování vysvětlím, co je na tom tak úžasného. Můžu snad jenom zmínit, že pokud milujete krásné scenerie, tak jako já, budete se u toho přímo rozplývat. Překvapilo mě také, že chybí opening, přesto se pokaždé ozve úžasný soundtrack, který teď poslouchám v jednom kuse.
Charaktery postav jsou neskutečné. Všechny jsem si opravdu oblíbila, a když jsem dospěla ke konci, chtělo se mi strašně brečet. Všechny jsem si zamilovala a fakt, že vlastně prožíváte jejich cestu dětství až k dospělosti, vás k nim jenom připoutá o to silněji.


Budoucnost, která je v anime popsaná je podle mého názoru nemožná. Spíše se nedokážu ubránit pocitu, že ačkoliv jde o budoucnost, jedná se tady o dávnou minulost. Možná že lidstvo kdysi znalo bohy, které dnes přežívají v našich náboženstvích, ale rozhodli se, že jsou jim rovni a úspěšně je vyhladili.
Rozhodně se tohle zapsalo mezi mou top desítku nejoblíbenějších a to ještě tak, že ho zařadím hned na druhé místo.

OPENING:
Opening se tentokrát nekonal a i kdyby ano, ať by byl sebevíc dobrý, přeskakovala bych ho. Stejně jistým způsobem považuji na opening main theme, které je naprosto úžasné. Sice mi to trochu připomíná Avatara, ale čert to vem. Když ji miluješ, není co řešit.
ENDING:
Endingy byly opravdu nádherné. Navíc se mi líbí, že je nazpívaly dvě seiyuu, které mluví Saki a Mariu. Tím pádem to bylo ještě větší "ach". Musím je někde sehnat. I když první ending se mi asi líbí o trošičku víc než ten druhý.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Zaujalo mě jako jedno z vycházejích anime na podzim, ale po dvou dílech jsem už dál nesledovala. Před pár dny jsem si všimla, že vysílání už skončilo a navíc jsem objevila, že ho překládá skupina sunsub, tak jsem se to toho pustila znovu.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Vybrat nejoblíbenější postavu je až moc těžké. Hlavní propagátorkou tu byla Saki, kterou si nejde neoblíbit. Opravdu je to jedna z postav, která se člověku dostane k srdci. Ale to samé se dá říct i zbylých čtyřech přátelích. Měla jsem ráda jak Shuna, tak Mariu a Mamorua. Jenže hned od začátku mi padl do oka Satoru a už jsem tušila, jakým směrem se to bude vyvíjet. Moje očekávání bylo ale hodně narušeno někdy v polovině anime a málem mi vypadly oči.
Měla jsem ráda i Kiroumara, paní Tomiko a Sakiiny rodiče.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Vybrat nejméně oblíbenou postavu bylo snadné. Skvíral nebo Yakomaru se mi nelíbil hned na začátku. Ke konci mě opravdu nasral. Ale v závěru to byla hodně důležitá postava, jejíž pohnutky chápu. Složitost tohoto anime mi ale neusnadňuje nějak dalece rozebírat jeho osobnost, protože bych narazila na zeď, přes kterou je těžké se dostat. Opět nemůžeme přesně určit, zda jeho činy byly špatné nebo dobré. Je důležité se na to dívat vždy z jiné perspektivy. A také je těžké pochopit zvyky a smýšlení jiné kultury. Vzhledem k tomu, že už jsem se setkala s různými druhy náboženství, o tom něco vím. Pro dnešního člověka je spousta věcí samozřejmých. To, jak myslíme a co pokládáme za správné. Je pak těžké se o tohoto názoru oddělit a dívat se na problém trochu jinýma očima. Takovým způsobem se snažím dívat i na Yakomara. Přesto je to ale stále záporná postava a nemám ho ráda.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Vzhledem k tomu, že naše postavy časem vyrostou, změnili se také jejich dabéři. U některých ovšem zůstal ten stejný. Na hlasy jsem se během sledování opět nesoustředila, ale pár mi jich přišlo zajímavých. Hlas Mamorua mi byl i trochu povědomý a možná mi Yuri Kamanosuke z Brave 10 zůstal v hlavně trochu déle.
Nicméně určitě stojí za to zmínit Yuukiho Kaji, který byl také ohodnocen jakousi Tokio anime awards jako nejlepší seiyuu (podle fotky na ANN jsem si myslela, že je to ženská). Kromě toho, že tady namluvil Satorua Asahina, chystá se také dabovat Erena Jaegera (Attack on Titan) a má za sebou velkou spoustu rolí v novějších anime, která patří mezi ty nejznámější (Accel world, Kuroshitsuji, Ao no Exorcist, Durarara).
Také hlas Saki se mi líbil. Ačkoliv není nijak výrazný nebo lehce zapamatovatelný, úžasně si s postavou sedl. Jeho vlastník Risa Taneda nemá zrovna dlouhý seznam rolí, o to víc se těším, že ji ještě někdy uslyším.
Další hlas, který mě zaujal, patřil Kiroumarovi. A byla jsem překvapená, že jsem opět nepoznala jednoho mého oblíbence. Hiroaki Hirata totiž daboval Sanjiho.
A také jsem byla zvědavá, kdo mluvil Skvírala. Musel mít docela těžký job, protože pohrát si s hlasem takovým způsobem... klobouk dolů. A zjistila jsem, že Daisuke Namikawa je docela fešák, který půjčil svůj hlas oblíbenému Ulquiorovi (Bleach), Gerardovi a Mystoganovi (Fair tail), Waverovi (Fate/zero), Kidovi (One piece), Isanovi (K) nebo třeba Itálii (Hetalia). A uslyšíme ho taky v Devil survivor 2 The animation.

Saki Watanabe je hlavní postava i mezi pěticí našich postav. Všichni ji časem začnou častovat příznivskem "silná". A rozvádějí to tak, že je Saki velmi citlivá, ale když se stane něco špatného, dokáže se zvednout a jít dál. Je zamilovaná do Shuna a neustále se hádá se Satoruem. Maria je její nejlepší kamarádka, kterou obdivuje.
Opravdu se mi na ní líbí, že i když vzhledově moc nezaujme (vyvolává u mě takový pocit šedé myšky), dokáže si vás získat svojí osobností. V momentech, kdy je potřeba si zachovat chladnou hlavu, se opravdu drží. A nerada ubližuje čemukoliv živému, což se pak promítne i do jejího přemýšlení.

Shun Aonuma je velmi chytrý a učiteli i svými přáteli je považován za génia. Zdá se, že tvoří takovou základnu našich pěti přátel, kteří se na něj obracejí jako na rozhodčího a vůdce. Mimo to je to také fešák, takže není překvapivé, že se do něj Saki zamilovala.
Jeho postava mě moc nezaujalo, což je možná také kvůli tomu, že mu není dopřáno moc prostoru.Satoru Asahina je naopak na první pohled hloupým komediantem, který se stará o zábavu. Většina jeho dialogů tvoří hádky se Saki. Ta ho většinou obviňuje, že si příběhy, které jim vypráví, aby je strašil, vymýšlí. Přesto je Satoru velmi chytrý a většinou je to on, kdo vyřeší nějakou záhadu, která se před naší pěticí objeví. Myslela jsem si, že má slabost pro Saki, ale nakonec jsem se trochu sekla.
Líbí se mi jeho postava. V důležitých chvílích se dokáže chovat vážně a vzít věci do svých rukou. Stejně jako druzí říkají o Saki, že je silná, o Satorovi bych to řekla také.

Maria Akizuki je nejlepší kamarádka Saki. Ve třídě je považována za nejhezčí holku. Z nějakého důvodu ji mám za takovou "maminu" celé skupinky. I když je docela rázná a dokáže jednat statečně, vykazuje takovou tu dívčí stránku. Bojí se strašidelných příběhů a nejspíš se nerada umaže. I když se mi strašně líbí její vlasy, její postava mě tak docela nedostala. Svým způsobem je mi z celé skupiny nejpodobnější. Také trpím ochranitelským komplexem, možná proto jsem v závěru na její osobu změnila názor. Její příběh mě totiž z celého anime dostal asi nejvíc.

Mamoru Itou je pátým a posledním členem první skupiny. Je velmi plachý, proto možná nejvíc vyniká v umění. Dokáže velmi pěkně kreslit. Ukáže se, že chová nějaké city k Marii, ale nejsou opětovány. Přesto Maria vůči němu vykazuje jakýsi ochranitelský instinkt. Mamoru není moc statečný, raději se drží předepsaných pravidel. Kromě toho je dost citlivý, takže ho jakékoliv násilí rozhodí. Jeho jediného jsem z celé pětice moc nezaznamenávala. Hrál vždycky trochu páté kolo u vozu.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 27. march 2013 at 16:04 | React

Shinsekai yori mám taky už dlouhou dobu na seznamu, ale pořád jsem se k němu nedostala. Hrozně mě zaujaly jeho dva trailery a bylo rozhodnuto. Tak doufám, že se k němu dostanu teď o Velikonocích^^

2 Saki Saki | Web | 28. march 2013 at 20:27 | React

Oh, tak toto je to slice of life, čo si spomínala. Podľa tvojej recenzie, ktorá je mimochodom skvelá, to vyzerá veľmi dobre, páči sa mi tá rozmanitosť v charakteroch postáv a vyzerajú veľmi pekne, prepracovane. Haha, navyše tu je postava Saki, to vždy tak rozosmeje xD Určite sa na to pokúsim mrknúť ^^

O Clannde som už čo-to čítala, čo-to počula, ale nikdy som sa na to nepozrela. Ktovie prečo. Asi ma stále odradzuje ten spôsob kresby, ale ked vravíš, že je to fakt dobré, tak tomu možno predsa len dám šancu :D
A ja zas doporučujem Ano Hana, ak si ho teda ešte nevidela, je to jedno z mála v tomto žánri, čo ozaj stoja za to :) Teda, aspoň podľa môjho názoru xD

Ohh, tú doramu si chcem už dlhšie pozrieť, ale momentálne neviem sťahovať a s pozeraním online je to tiež veľký problém, takže budem musieť počkať na notebook a bohvie kedy sa ho dočkám :D Love je vážne skvelý kúsok a ja osobne som sa ešte neprehrýzla celou diskografiou, ale už som niečo počula a niektoré kúsky sú vážne skvelé :D Navyše som si absolútne zamilovala ich koncert! :3

3 Aya Evans Aya Evans | Web | 29. march 2013 at 17:21 | React

Tohle anime nepoznám, ale rozhodně mě zaujal fakt, že se po něm může jít SAO a KnB zahrabat. :D U SAO bych to i věřila, protože pro mě to byla katastrofa, ale to je teď jedno.... Grafika se mi moc líbí a příběh, který vlastně provádí ty hrdiny už od dětství se mi moc líbí. :) Add to list^^

Jo a zapomněla jsem ti myslím pochválit nový design. Vypadá pěkně. :))

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama