Magi: The Labyrinth of Magic

22. april 2013 at 14:33 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Magi (Anglicky)
REŽISÉR: Koji Masunari
PŮVODNÍ TVŮRCE: Shinobu Ohtaka (manga)
STUDIO: A1-Pictures
VYCHÁZELO: 7. 10. 2012 - 31. 3. 2013
ŽÁNR: Akční / Dobrodružné / Fantasy / Komedie
TÉMA: Magie / Boj proti zlu
POČET DÍLŮ: 24

HODNOCENÍ: 8/10 (Masterpiece | Very good)
Hodnocení na MyAnimelistu: 8,14 (20 020 hlasů)

DĚJ / PŘÍBĚH
Alladin je chlapec, který se rozhodl prozkoumat svět poté, co byl většinu svého života uvězněn v jedné místnosti. Jeho nejlepším přítelem je Ugo - džin z flétny, který mu propůjčuje svou moc a je jeho průvodcem na cestě. Brzy se Alladin setká se Alibabou, který se stane po Ugovi nejdůležitějším přítelem. Společně se rozhodnou projít tzv. dungeonem (kopkou), která skrývá magické poklady a nesmírné bohatství. Čekají je ale i další dobrodružství. Alladin zjišťuje, že je Magi - kouzelník, který vybírá krále. A on se rozhodl vybrat takového, který se bude ubírat správnou cestou a bojovat proti těm, kteří chtějí vyhnout osudu. Na své cestě za dobrodružstvím potkává další postavy z Tisíce a jedné noci...


Dalo by se říci, že A-1 Pictures je jistota, na kterou se dá vždycky vsadit. Není možné, aby tohle studio pustilo do éteru anime, které by nebylo dobré.
Magi bylo na mém seznamu nejočekávanějších anime podzimu 2012, takže jsem od něj možná očekávala až příliš. Téma pohádek Tisíce a jedné noci mi přišlo jako opravdu originální nápad a navíc to jsou pohádky, které mám opravdu hodně ráda (znovu jsem si je kvůli Magi přečetla).

Děj se tedy točí kolem malého chlapce Aladina, který byl celý svůj život zavřený v podivném pokoji a jeho jediným společníkem byl džin Ugo. Jednoho dne se Aladin konečně dostane ven a rozhodne se prozkoumat celý svět a udělat si spoustu přátel.
Možná náhodou, možná ne, narazí na Alibabu, který se stane jeho prvním přítelem. Již od zdolání dungeonu (hrobky s pokladem) je ale jasné, že Alibabova minulost bude hodně zajímavá, jelikož oplývá schopnostmi, které by obyčejný občan neměl mít.
Ačkoliv to tak totiž z prvních dílů nevypadá, příběh se točí také převážně kolem Alibaby a jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti.
Později se do příběhu zapojí i další postavy a stane se z toho poněkud zpletitá záležitost.

Přišlo mi, jakoby tahle série byla rozdělena to takových tří celků. První měl za úkol trochu představit hlavní postavy a mírně nastínit směr, kterým se bude děj ubírat. Druhá část už byla docela napínavá a přinesla pár překvapujících zvratů a také pár nových postav. A třetí část byla jakýmsi krátkým předchystáním na pokračování.
Edit: Pak jsem se z recenze od Torena a Akiho dozvěděla, že anime skončilo asi u sto dvacáté kapitoly mangy, což stejně jako oni pokládám za šílenost. A taky to vysvětluje můj pocit, že tyto tři části jsou něco jako jeden arc nebo volumko mangy.
Nebylo to podle mého názoru úplně vhodné zpracování, jelikož je jasné, že tak dojde k velkému rozdílu mezi anime a mangou. Není to sine nic, z čeho bych dělala velkou vědu, občas je fajn udělat věci trochu jinak, aby to nebylo jen nudné převyprávění příběhu mangy. I pro čtenáře tak anime možná mělo schované nějaké to překvapení.
Nicméně poslední část už ve mě vyvolala doslova nechuť. Když jsem zjistila, že během posledních čtyři dílů začíná úplně nový příběh, měla chuť se na ten zbytek nedívat.

O samotné zápletce musím ale říct, že je velmi originální a líbí se mi její zpracování. I když se mi moc nelíbí téma boje dobra proti zla, které spočívá v následování osudu nebo v opačném případě boje proti osudu. Na druhou stranu je to téma, nad kterým člověk musí chtě nechtě přemýšlet a dojde k závěru, že ta zlá strana vlastně stejně nedělá nic špatného, jen se k tomu jaksi přichomýtli. Není to vůbec špatné, jen se mi do toho pletou moje osobní pocity, kdy se snažím tu špatnou stranu ospravedlnit, protože nevidím nic špatného na tom, že se člověk snaží svůj osud změnit. Dost to vybočuje z témat většiny anime, kdy je právě poražení osudu hlavní myšlenkou. Tady jde zcela o jiný pohled a na Japonce je to poněkud netradiční pojetí.

Samotné postavy na mě docela zapůsobily, což tak trochu souvisí i s dějem. Alibaba je rozhodně jedna z nejzajímavějších postav, i když má v příběhu své chvilky, kdy byste ho nejraději vzali pohrabáčem. Aladin je zlatíčko, ale nepatří mezi moje oblíbence. Jeho charakter chápu, ale z nějakého důvodu nemám ráda příliš dokonalé typy a Aladin je jeden z těch, jehož charakter je prostě čiré dobro. Mnohem více mě zaujal Judal a doufám, že se o něm v druhé sérii dozvíme mnohem více.
Ovšem asi nejlepším charakterem celého anime je Morgiana, která ze začátku sotva promluví, přesto na mě z celé té škály zapůsobila nejvíc. Rozhodně patří mezi ty anime hrdinky, které stojí za zapamatování a už jenom kvůli ní jsem ráda, že jsem se na tohle anime podívala.
Všemi opěvovaný Sinbad je sice zajímavá postava, místy komická přesto hodna obdivu, ale mě z neznámého důvodu vůbec neuchvátil. Oceňuji ty vtipné momenty a jeho nástup do příběhu, přesto mi často vadilo, jakým způsobem se ve všech věcech angažoval. Celkově je prezentován jako dokonalost sama, takže také doufám, že se v pokračování dočkám nějakého retrospektivního příběhu, který bude vyprávět o jeho cestách.


Celkově mám z celého anime hodně dobrý pocit a na druhou řadu se opravdu těším. Grafika je také velmi kvalitní, byla radost se na to dívat.
Není to ale anime, které mě nutilo sledovat příběh se zatajeným dechem. Nebýt toho originálního nápadu a zajímavé zápletky, nejspíš bych to nedodívala. Trochu mě tato rozporuplnost zaráží, ale nemůžu si pomoct. Nevím, v čem je chyba. Něco tomu prostě chybí.
Líbí se mi ale, že jsem při sledování měla pocit, jako bych četla knížku. Zase jsem se trochu vrátila do těch období, kdy jsem četla dobrodružné fantasy příběhy, díky kterým jsem pak snila, že se vydám do světa, který je tak trochu souhrnem rušných tržišť, statečných rytířů či bojovníků s mimořádnými schopnostmi a nějakým tím bojem za záchranou světa.


OPENING:
První opening se mi opravdu dostal pod kůži a hodně jsem si ho oblíbila. Písnička je docela zajímavá a k anime se hodí. Animace se může zdát na první pohled zcela všední, přesto se mi také hodně líbí a nedokázala bych si představit nic jiného. Sedlo si to.
Druhý opening se nese ve velmi podobném duchu. Stejně jako u prvního i tady jsem si písničku dost oblíbila. Animace je možná o trošičku lepší.
ENDING:
A abych to okecávání zkrátila, na endingy mám v podstatě stejný názor. Písnička u toho prvního se mi sice nijak zvlášť nelíbí, ale už jsem si na ni nějak zvykla. Prostě řekněme, že ta druhá je mnohem lepší.
S animací je to stejné jako u openingů. Nezdá se to být ničím extra, ale prostě mi to k tomu sedne.


PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Jak už jsem zmínila, tohle anime mě hodně zaujalo, takže není možné, abych ho alespoň nezkusila. Téma orientu mi přišlo neskutečně zajímavé a originální. A pak se mi dostal pod nos poster, na kterém byl Judal a už jenom kvůli němu (protože je to pořádný kus) jsem si řekla, že to určitě bude stát za to.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
Také už jsem to zmiňovala. Rozhodně jí je Morgiana. Je to postava, která se s příběhem vyvíjí a její osobnost je podle mého nejzajímavější. Dokáže taky překvapit a jednat tak, jak by divák nečekal. A jak už se stává pravidlem, hlavní hrdinky většinou za moc nestojí, ale Morgiana tuhle představu doslova ruinuje. Je to takový můj osobní ideální typ hrdinky takového typu příběhu. Má za sebou velmi temnou minulost, ale dokáže z ní zesílit a stane se z ní totální borka, která dokáže každému nakopat prdel.
Z mužských postav mě zaujal hlavně Alibaba. Jak už jsem říkala. Někdy mi lezl krkem, ale i v takový moment jsem musela vzít v úvahu jeho minulost a osobnost a dokázala jsem některá jeho rozhodnutí nebo činy snést a pochopit je. Je to také postava, na které se nejvíc ukazuje hlavní myšlenka samotného příběhu. Řekla bych, že ne Aladin, ale Alibaba je hlavním protagonistou příběhu.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Nejspíš jsem si neoblíbila ty postavy, které reprezentovaly zlo. Nebo spíše ne ani tak ty postavy, ale ty, co stály za tím, že se zlými staly. Tak trochu se to shoduje s mým názorem na determinaci, kdy se člověk stává zlým, protože vlivem prostředí nemá nějak na výběr.
Možná z toho důvodu je asi mnou zvolená postava tou nejneoblíbenější, jelikož neměla takový důvod a přesto zlou byla. Tedy jí bude nejspíše Abhmad.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Nejspíš není nic překvapujícího, že Aladina namluvila žena. Kaori Ishihara má za sebou už pár rolí, ale nic moc zajímavého nebo mě známého.
Haruka Tomatsu coby Morgiana už je trochu jiné kafe. Její seznam rolí je opravdu dlouhý. Většina rolí mě známých anime je ale vedlejší. Ale najdou se i hlavní role. Kupříkladu Asuna Yuuki (SAO), Megumi Shimizu (Shiky) nebo Shizuku Mizutani (Tonari no kaibutsu-kun).
O hlas Alibaby se postaral Yuki Kaji, jehož role snad vypisovat nemusím. Tento chlápek je mezi seiyuu velká hvězda.
V dalších rolích se objevili také Ryouhei Kimura jako Judal nebo Daisuke Ono coby Sinbad. Tyhle dva chlápky mám jako dabéry také ráda, ale jejich hlasy stejně nepoznám.
Každopádně se jsem celým anime proplouvala bez toho aniž bych zaregistrovala nějaký zajímavý hlas nebo nějaké, který by mi k dané postavě nesedl.

Alladin je záhadný malý chlapec s flétnou, ve které ukrývá mocné džina. Je také znám jako magi, kouzelník, který dokáže vidět duše zemřelých a které mu propůjčují sílu. Je velmi naivní a nevinný, přesto je moudrý a nemá rád boje. I přes svůj věk a vzhled má zajímavé zájmy - žádná žena s bujným poprsím v jeho blízkosti není v bezpečí.Morgiana je potomkem rodu Fanalis, kteří se vyznačují velkou silnou a bojovými schopnostmi. S Aladinem a Alibabou se setkává jako otrok, který slouží pod Jamilem - pánem města. Poté, co tihle dva zdolají dungeon, koupí Alibaba všem otrokům svobodu.
Na první pohled může vypadat jako slabá dívka, ale díky jejím silným nohám je schopna dostat se k nepříteli závratnou rychlostí a hravě ho zneškodnit. Její osobnost je zprvu ustrašená a nesmělá. Poté, co se však osvoboudí od svých pout se začíná více zajímat sama o sebe a své sny.

Alibaba Saluja je sedmnáctiletý kluk, kterého potkává Aladin na své cestě za prozkoumáním světa. Společně se rozhodnout zdolat dungeon, avšak poté jsou jejich cesty rozděleny. Alibaba má také schopnosti, které nejsou vůbec všední pro obyčejného občana, dokáže dobře zacházet s mečem a rozumí starému jazyku.
Je to hodný kluk, který nejdřív myslí na ostatní a teprve poté na sebe. Jeho činy ale nejsou bezchybné a i on se dokáže dopustit chyb, přesto se z nich dokáže poučit.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Neri Dupre Cavallone ^^ Neri Dupre Cavallone ^^ | Email | Web | 22. april 2013 at 15:24 | React

Souhlasím. U tohohle anime je opravdu škoda ,že to tak šidí, protože by si podle mě každý ten dějový Arc zasloužil více prostoru. Ale co s tím naděláme. Můžeme jen doufat, že 2. řada už bude lepší, vzhledem k tomu, že bude opět mít 25 dílů a celý děj se bude odehrávat v Magnostadtu, tak by se to mohlo i splnit. Mangu čtu, takže vím, o co se tam jedná (četla jsem jí ještě než začalo anime :D). No, jsem zvědavá.

Mimochodem souhlasím s tím, že Norgiana je skvělá postava. Během těch těch dílů duševně zesílila a stala se soběstačnou a nabrala trochu toho sebevědomí.

2 Saki Saki | Email | Web | 22. april 2013 at 21:30 | React

Geeez, tie moje predsudky, na toto anime počujem poväčšine kladné odkazy, no nejako sa neviem zbaviť neuchti pustiť sa do toho... Neviem.. Možno to bude tými nesympatickými postavami, alebo celkovo prostredím, ktoré moc nevyhľadávam.. Nemám sa tu čoho chytiť, nech sa snažím ako chcem, nenašla som žiadny fakt, ktorý by mi mal vyvrátiť opak. K čertu so mnou xDD

3 Shinnya Shinnya | Web | 23. april 2013 at 9:45 | React

U Magi jsem teprve na 10 díle, ale musím říct, že mě to zatím hodně baví..:) a naprosto souhlasím, že ztvárnit anime na téma Tísic a jedna noc je vážně zajímavé a i díky tomu jsem se do toho s chutí pustila..:)

4 Rilakkuma (リラックマ) Rilakkuma (リラックマ) | Web | 23. april 2013 at 11:05 | React

to vipadá moc. Dobře jinak ...  omlouvám se včera a ještě předvčírem jsem tu nebyla xD

5 Aya Evans Aya Evans | Web | 26. april 2013 at 16:04 | React

Magi se rozhodně dostalo do seznamu mých nejoblíbenějších anime. Souhlasím, že ta myšlenka orientálního příběhu je skvělá a vlasně i úplně geniální.:) Taky se mi líbí, že je to jedno z mála anime, co jehož příběh nemá co dočinění s Japonskem nebo jejich kulturou.
No.. hodně jsi se při recenzi rozepsala, ale se vším asi souhlasím.:D

Prosím tě, nevíš, jestli je celé anime někde přeložené? Celou sérii jsem nikde nenašla a docela by se mi to hodilo.:)

6 Aya Evans Aya Evans | Web | 26. april 2013 at 20:21 | React

Dobře, děkuji moc.:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama