Duben 2013

1. may 2013 at 14:00 | Destel |  Filmy
Nejdřív to vypadalo, že v dubnu snad nebudu muset přidávat žádný článek s filmy, protože jsem žádný neviděla. Všechno zvrtlo před dvěma týdny Okuribitem, kdy jsem dostala chuť podívat se na nějaké asijské filmy a dala jsem hned tři. Pak čistě náhodou přišlo i pár novinek.

PRŮVODCE | OKURIBITO

REŽISÉR: Jódžiró Takita
ŽÁNR: Drama
ROK: 2008

ANOTACE
Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) je violoncellista v tokijském orchestru, který byl kvůli malé návštěvnosti rozpuštěn. Daigo se rozhodne i se svou přítelkyní Mikou (Ryoko Hirosue) přestěhovat do své rodné vesnice Yamagata. Nejdříve ze všeho si snaží najít práci a náhodou narazí na nabídku pracovního místa v jisté společnosti NK Agent s textem "Práce, která pomáhá na cestách". Nejdříve si myslí, že jde o cestovní agenturu, ale po příchodu do společnosti zjistí, jak se mýlil. Ve skutečnosti jde o specializovanou firmu zabývající se obřadním ukládáním do rakví. Pochopitelně se to jeho ženě ani přátelům vůbec nelíbí a zprvu jeho prací pohrdají a hnusí se jim. Daigo se ovšem své práce vzdát nechte a tak i po odchodu manželky pokračuje a učí se tomuto obřadnímu umění.

Okuribito není u nás vůbec neznámým filmem., i když asi ne zase tak známý, jak by měl být.
Já se k němu dostalo opět přes Scars, ale impuls přišel až díky přednášce ve škole, kde mi byl doporučen v souvislosti s národností menšinou burakumin. Jsou to lidé, které společnost nepřijímá, protože vykonávají zaměstnání, která jsou nečistá. Jsou to tedy pohřebáci, řezníci apod. Jakmile někdo jednou takové zaměstnání vykonává, má pak opravdu velké problémy vrátit se zpět ke starému životu. Dokonce i potomci jsou nadále považováni za burakmin, i když se jim podařilo najít si úplně jinou, společností uznávanou práci.
Proto na mě film opravdu zapůsobil, chápu jeho hodnotu a vřele ho doporučuju. Několikrát mi ukápla slza a nebýt toho, že jsem se na to dívala v přítomnosti babičky, nejspíš bych pořádně bulela.
Trochu mě zklamal konec, který přišel opravdu rychle. Stále mám taky pocit, jako by to skončilo uprostřed příběhu, přestože nic víc nemuselo být sděleno a film došel k jakémusi vyvrcholení.
Byl to taky zlomový film, kde jsem si naprosto oblíbila Masahiru Motoki.MOJE HODNOCENÍ: 10/10
HODNOCENÍ NA CSFD: 86%
HODNOCENÍ NA IMDB: 8,1

THE LONGEST NIGHT IN SHANGHAI | YORU NO SHANGHAI

REŽISÉR: Yibai Zhang
ŽÁNR: Drama / Romantický
ROK: 2007

ANOTACE
Úspěšný a známý japonský vizážista Mizushima odlétá do Šanghaje, aby zde pracoval na Shanghai Music Awards. Po práci nečekaně zmizí. Celý jeho tým jej hledá. Mizushima se vydal do ulic Šanghaje, kde ho srazí taxikářka Xi Lin. Naštěstí se nic vážného nestane. Silou ho natlačí do taxíku a hodlá ho odvézt. Mizushima si nepamatuje jméno hotelu, kde je ubytovaný a nemá žádný kontakt na svůj tým. Dalším problémem je jazyková bariéra. Vizážista tak stráví v taxíku jednu dlouhou noc na cestách po Šanghaji.

Na tenhle film jsem narazila, když jsem sháněla další role Masahira Motoki. Svým námětem mě film moc nezaujal, ale stále jsem očekávala nějaký oddechový film, kde nebudu muset přemýšlet a který bez problému zvládnu i anglickými titulky.
Nakonec jsem byla docela překvapená, jak se mi film líbil, přestože to nebyl kandidát na Oskara. Bavila jsem se u toho a nápad mi přišel hodně zajímavý. Jen mě opět naštval konec, který chtěl, aby tomu blbovi vypadli na té svatbě oči. To mi tam chybělo.
Místy to bylo i úsměvné, hlavně co se týkalo jazykových bariér mezi hlavními postavami.
Motoki mě nezklamal a po tomto filmu jsem si ho oblíbila ještě víc. Takže se v nejbližší domě musím poohlédnout po dalších filmech nebo doramách s ním.
PS: Poprvé se mi stalo, že je hodnocení na csfd a IMdb tak rozdílné...

MOJE HODNOCENÍ: 9/10
HODNOCENÍ NA CSFD: 83%
HODNOCENÍ NA IMDB: 6,9

A WEREWOLF BOY | NEUK-DAE-SO-NYEON

REŽISÉR: Sung-Hee Jo
ŽÁNR: Drama / Romantický / Fantasy
ROK: 2012

ANOTACE
Matka se spolu se svými dcerami přestěhuje do velkému domu na venkově, protože jí to doporučil lékař kvůli plicnímu onemocnění u starší dcery. Když se rodina snaží aklimatizovat v novém prostředí, starší dcera najde v zamknuté místnosti ve stodole divoké zvíře. Později zjistí, že to byl chlapec, který se pouze jako zvíře chodá. Matka rodiny se ho ujímá v domění, že je to sirotek vyrůstající na okraji společnosti s nespolečenskou povahou. Starší dcera ho postupně učí základním návykům stravování a chování, aby mohl žít jako normální člověk. Chlapec, který se čím dál tím víc o starší dceru zajímá ale skrývá tajemství.

Moc se mi do tohoto filmu nechtělo, ale štítek "fantasy" mě docela lákala. Nejsem si tím úplně jistá, ale myslím, že jde o vůbec první korejský film, který jsem si pustila.
Děj se mi líbil, přestože v některých momentech to trochu postrádalo logiku a člověk se nad tím musel minimálně ušklíbat. Ale stále mě to bavilo, musel jsem to dokoukat.
Nakonec to skončilo tak, že jsem ronila potoky slz a připadala jsem si jako ženská zažívající menopauzu, vedle které spí starý škaredý chlap, a romantické filmy jsou to jediné, na co kouká.
Ale zase mě konec naprosto naštval, což je asi u asijských filmů jaksi pravidlem. Bylo to v tomto směru opět originální, ale taky opět trochu nesmyslné.
Důvod, proč se mi film tak líbil, bude taky nejspíš vězet v Joong-ki Songovi, který hrál vlčka. V některých momentech natáčení musel zažívat těžké časy...

MOJE HODNOCENÍ: 9/10
HODNOCENÍ NA CSFD: 78%
HODNOCENÍ NA IMDB: 6,7

JENÍČEK A MAŘENKA: LOVCI ČARODĚJNIC | HANSEL AND GRETEL: WITCH HUNTERS

REŽISÉR: Tommy Wirkola
ŽÁNR: Akční / Horor / Fantasy
ROK: 2012

ANOTACE
Jestli jste jako malí tuhle klasickou pohádku neslyšeli, tvůrci vám ji v průběhu úvodních titulků pro jistotu odvyprávějí. Pak už se ale jde na věc. Ocitáme se v typickém středověkém městečku, které sužují obvyklé dobové problémy, včetně únosů místních dětí, jež prý mají na svědomí čarodějnice obývající okolní hluboké lesy. Zdejší ochránce zákona (Peter Stormare) sice tvrdí, že na to stačí sám, ale očividně si lže do kapsy. Starosta proto pozve na záchrannou misi dvě celebrity, legendární lovce čarodějnic Jeníčka a Mařenku. Sourozenci se pustí po stopách únosců s vervou sobě vlastní a jejich práce brzy začne přinášet výsledky. Bohužel jiné, než jaké by si přáli. Zjistí totiž, že proti nim stojí síly mnohokrát mocnější než všechno, čemu museli doposud čelit. Navzdory Jeníčkově cukrovce (jako malý se jednou přejedl perníkem, chudák!) a Mařenčinu kostlivci ve skříni, o němž se nesluší mluvit, se pustí do boje proti mocné přesile, ale zda se i tentokrát dočkají šťastného konce, je ve hvězdách.

Myslím, že každý byl na tuto novou fantasy pecku zvědavý a já též. Jak jsem se přesvědčila hned v úvodu, Jeníček a Mařenka nezklamali a já jsem děkovala za titulky, protože v českém znění bych chcípala smíchy. A když jsem u smíchu, občas se tam někdo snažil být vtipný, ale zrovna tohle mě nedostalo.
Je to blbost, nelíbilo se mi to, nehrozí, že se na to někdy podívám znovu. Normálně bych byla ráda, že existuje další fantasy film, i když třeba není dobrý (stejně jako u Eragona), ale děj mi tady přišel takový nijaký. Název filmu totiž vypovídá o všem.
Vše, co se stalo, jsem v podstatě během prvních deseti minut řekla i svým kámošům, kteří se na to dívali se mnou. Byla jsem mírně překvapená, že jsem to takhle trefila, ale tím pádem už mi tam nezbylo žádné překvapení, žádný zvrat, který by byl neočekávaný.
Vzhled čarodějnic se mi taky nelíbil. Jednoduše mě tenhle film opravdu nedostal.

MOJE HODNOCENÍ: 5/10
HODNOCENÍ NA CSFD: 73%
HODNOCENÍ NA IMDB: 6,4

HOSTITEL | THE HOST

REŽISÉR: Andrew Niccol
ŽÁNR: Sci-fi / Romantický / Akční / Dobrodružný / Thriller
ROK: 2013

ANOTACE
Po úspěšné invazi teď Zemi kontrolují neviditelní mimozemšťané. Takzvané Duše přebírají kontrolu nad myslí člověka, používají jeho tělo a zdánlivě beze změny žijí jejich životy. Každý člověk se stane pro Duši pouhou schránkou a hostitelem. Hlavní hrdinkou filmu je Melanie, mladá dívka, která patří mezi zbývající "divoké" lidi a která se bezhlavě zamiluje do kluka jménem Jared. Byla by to celkem obyčejná lovestory, ale po jedné z honiček je Melanie zajata a její tělo si bere Duše jménem Poutnice. Poutnice je překvapena a zavalena hotovou tsunami vzpomínek a silných emocí, jimž vévodí láska. Stane se to, na co nejsou Duše příliš zvyklé. Melanie se odmítá své mysli a svého těla vzdát. Poutnice chtěla původně ze vzpomínek odhalit úkryt zbývajících lidí, houževnatá Melanie ji v nich ale ukáže sílu lásky. Mimozemská Duše sama této síle nečekaně podlehne a v překvapivém spojenectví se pak vydají hledat Jareda, kterého obě milují. Stejně odhodlaná jako Melanie je ovšem i Duše jménem Hledačka s jediným úkolem - dopadení všech přeživších a ochrana nové rasy.

Na tento film jsem se opravdu těšila a nenechala jsem se zviklat negativními komentáři na csfd. Četla jsem sérii Stmívání a mám přečteného i Hostitele. A můj názor je, že Hostitel daleko předčil nějakého Edwarda i Bellu. Stále je to však dílo Stephanie Meyer, tudíž je jasné, že je to romantika jako hrom s happyendem. Ale je to prostě její styl, stejně jako je to například typické pro Boženu Němcovou a její ideologizování. A já občas potřebuju nějaké to sladisko.
Myslím, že se podařilo vyzdvihnout ty scény, které byly důležité a děj tak odsýpal velmi rychlým a příjemným tempem. Nenudila jsem se u toho, místy se dokonce objevil i nějaký ten vtip. Postavy hlavních rolí sice dle mého názoru nebyly úplně dokonalé, ale jejich výběr se mi docela zamlouval.
Jediné, co mě mrzí je, že film postrádal takovou tu hloubku, která byla v knize. Málokdy se mi stalo, že by se mi příběh držel v hlavě ještě dlouho do dočtení a po Hostitelovi se mi tohle stalo. Asi týden jsem nemyslela na nic jiného. A že se mi stálo právě u Meyer, je zarážející.
Nejsem její fanoušek, ale tahle kniha se jí povedla a povedl se film. Z mého laického pohledu je lepší než nějaký Jeníček a Mařenka. Myslím, že je škoda, že se spousta lidí nechá ovlivnit štítkem "dílo od autorky Smívání" a poté to hodnotí negativně už jen z principu. Ačkoliv se tak jistě neděje u všem, mám z toho takový pocit.

MOJE HODNOCENÍ: 9/10
HODNOCENÍ NA CSFD: 64%
HODNOCENÍ NA IMDB: 5,8

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 luczaida luczaida | Email | Web | 2. may 2013 at 11:10 | React

To je přímo pastva pro fanoušky filmů! Jeníčka a Mařenku už jsem teda viděla, ale třeba ten Průvodce mě dost láká. Stejně tak Werewolf boy, na kterej se zrovna včera dívala kamarádka a hrozně u toho brečela :-D

2 S c a r s S c a r s | Web | 3. may 2013 at 11:44 | React

Departures je skvělý film :D Jsem ráda, že jsem tě na něj přivedla taky se ti líbil :D Werewolf Boy jsem viděla poměrně nedávno, ale nehnala jsem se do recenze :D Film to byl pěkný, ale jsem líná a lenost je prostě silnější :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement