Psycho-pass

4. may 2013 at 16:21 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Psychopath
REŽISÉR: Naoyoshi Shiotani
PŮVODNÍ TVŮRCE: Hikaru Miyoshi
STUDIO: Production I. G
VYCHÁZELO: 12. 10. 2012 - 22. 3. 2013
ŽÁNR: Akční / Psychologické / Sci-fi / Kyberpunk / Dystopické / Thriller
TÉMA: Policie / Zločinci / Budoucnost / Kriminalita / Společnost
POČET DÍLŮ: 22

Hodnocení na MyAnimelistu: 8,51 (30 381 hlasů)
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Ve zdejším světě je možné reflektovat emoce jako čísla, která určují hladinu pravděpodobnosti ke spáchání trestného činu. Jakmile se někdo svým zvýšeným ukazatelem ukáže jako potencionální zločinec, je ihned vyhledán speciální jednotkou policistů. Jaký bude proveden zásah, ovšem záleží na tom, jaké číslo ukazatel zobrazí. Vše totiž řídí speciální program Sibyla, který také rozhoduje, zda je součinitel zločinu stále v normě, aby byl dotyčný pouze poslán do "nápravného zařízení" nebo v opačném případě rovnou na místě zlikvidován.
Společnost funguje na představě, že lidé, kteří se běžně stýkají, jsou bezúhonní občané, kteří si vzájemně neublíží. Kdyby se někdo takový ukázal, poznají ho podle zvýšeného ukazatele.
Co by se ale stalo, kdyby najednou nešlo poznat, co který člověk zamýšlí a zda není ve skutečnosti zlý?Tohle anime nějak uniklo mojí pozornosti a rozhodla jsem, že se na něj podívám jen díky velmi kladným ohlasům. Také v poslední době začínám projevovat velmi silný zájem a žánr sci-fi, za což může můj kurz ve škole pod názvem Filozofie ve sci-fi, díky kterému jsem zjistila, že je spousta otázek a zádrhelů ohledně toho, co si autoři sci-fi mohou dovolit dělat s fyzikálními, logickými a etickými zákony.


První díly mě velmi zaujaly, ale z nějakého důvodu je tohle kousek, který mě opět nepřišpendlil na židli. Neměla jsem vyloženě tendenci dojít až k poslednímu dílu za každou cenu. Moje sledování probíhalo v takovém přestávkovém tempu.
Velmi těžko se mi píše recenze na anime, které považuji za téměř dokonalé a přitom u mě nedokázalo vyvolat takové to vytržení, které mi nedovolí od anime odejít. Proto nevím, jak se s mám poprat s hodnocením. Pokud to budu brát všechno celkově, je to jasná devítka. Kdybych měla hodnotit pouze nápad a téma, kterým se zaobírá, byla by to také devítka. Nápad je to totiž skvělý, ale jelikož mě nedokázal zaujmout natolik, aby to pro mě bylo napínavé, nemůžu tomu dát plný počet. Ovšem grafika a zvuk by si tu desítku zasloužili. Je to tedy 9,5.

Akane Cunemori je něco jako génius. Testy, na kterých závisí budoucí povolání jedince, zvládne velmi dobře a má možnost si vybírat hned z několika zaměstnání na vysokých pozicích. Jenže ona si zvolí úlohu vyšetřovatele, pro kterou jsou vhodní jen někteří.
Je to totiž pozice, při které je člověk vystaven vysoké dávce stresu a ne každý dokáže takovému prostředí odolat. Časem se to začne projevovat na zvýšeném ukazateli zločinnosti a samotný vyšetřovatel se tak může stát potencionálním zločincem.
Pokud ovšem nebude chtít strávit zbytek svých dnů v ústavu, kde se ho budou snažit přivést zpátky mezi normální lidi, může si zvolit cestu naháněče. Jsou to doslova vyšetřovatelovi psi, kteří podstupují nebezpečné akce a snaží se odhadnout další kroky kriminálníků. Logicky jsou totiž sami na stejné úrovni.

"I wonder what sort of criteria you use to divide people into good and evil." (Makishima Shougo)

Hned první den nástupu je Akane vtržena do úplně jiného světa a začíná pochybovat, zda si vybrala správně. Svět, ve kterém žije a jeho pravidla totiž nejsou možná tak dokonalá, jak se všem tvrdí.
Společnost, která funguje na představě naprostého bezpečí, je jako porcelánová panenka. Už při její tvorbě muselo být všem jasné, že se jednou rozbije. Otázkou pouze je, jak dlouho se podaří tuto iluzi bezpečnosti zachovat?

Podle mě opravdu dobrý nápad. Člověk při sledování dokonce uvažoval i nad "důležitými" věcmi, nešlo jen o sledování přiblblého trouby, který si řekl, že za každou cenu zachrání svět. Otázka, jak může naše společnost vypadat, když technologie pokročí a my budeme mít nakročeno do robotického stavu, ve kterém nás bude ovládat nějaký nadsystém, není zase tak ojedinělá. Myslím si, že by se dalo z tématu vytřískat ještě něco víc. Konec skončil velmi otevřeně a zanechal divákovi prostor, aby si sám popřemýšlel, kam by to všechno mohlo dospět, což se mi jeví jako správný krok, ale zároveň mě to nutí přemýšlet, jestli to nebyl pro tvůrce až příliš jednoduchý krok. Mohli nám nabídnout svůj vlastní konec (manga nejspíš začala vycházet až po premiéře anime, takže se na ni nemůžou vymlouvat).

Jelikož se s podobnými tématy poslední dobou setkávám velmi často, byla jsem z anime docela nadšená, i když jsem od něj čekala víc.
Abych vypíchla několik věcí, které se mi líbí, začnu zrovna koeficientem bezpečnosti. Je to velmi jednoduchý nápad, jak vytvořit společnost, která se nemusí stresovat z potenciálních zločinců. Znamená to, že člověk přestává být prozíravý a neočekává od lidí žádný druh nebezpečí. Je to krásná myšlenka, ale mohlo by to tak skutečně fungovat i ve skutečném světě?
Aby mohl systém změřit hodnotu součinitele zločinu, musí ji někde zaznamenat. Jsou ale místa, kde žádné skenery nejsou, tudíž tenhle systém není tak úplně dokonalý. Ale ještě důležitější otázkou je, zda by lidé dobrovolně dovolili, aby byli takovýmhle způsobem kontrolováni? Společnost je tedy logicky rozdělena na dva tábory - ty, kteří jsou ochotni podstoupit svoji svobodu, a ti, kteří protestují. Právě v tomhle shledávám docela slabý bod anime. Ačkoliv je na Masaokovi ukázáno, že ne všichni byli s novým režimem zadobře a vyskytovaly se problémy. Tahle část by si zasloužila více rozvést a ukázat ten masakr.

"The say that fools learn from their experiences, while the wise learn from history. I hope you´re not a fool." (Ginoza Nobuchika)

Na druhou stranu naše historie dokazuje, že dostat se do ne vždy výhodného režimu není zase tak těžké. A kontrola v Psycho-pass se drží přesně té normy, kdy je to pro občana ještě výnosné a ne nepříjemné. Kdybychom si položili otázku, zda bychom povolili nainstalování kamery před vchod do domu jako ochranu před zločinci a následnému dosledování důkazů nebo alibi, nakonec bychom s tím souhlasili. Ale kdyby šlo o instalaci kamerového systému třeba na toaletách, už bychom se tak vstřícně netvářili.

Poté je tu problém se Sibylou, která využívá jakéhosi spojení více vědomí. Je to vysoce výkonný systém, který dokáže v jednu chvíli zpracovávat informace ze všech svých "zdrojů". A když přijde na to, aby vyčlenila některé z těchto informací v podobě původní osobnosti člověka, zdá se, že s tím nemá problém. Otázkou opět je, zda je tohle možné? Pokud budeme brát v úvahu, že se všechna vědomí spojila do jednoho, není tedy Sibyla chápána již jako jedna nová entita a vše splyne do jednoho celku? Dokázal by si i takhle výkonný počítač stále udržet pojem o tom, které informace pochází z kterého zdroje?

Problém tohoto anime je, že se zabývá filozofickými otázkami, na které stále nejsou zcela jasné odpovědi a pravděpodobně také nikdy nebudou. Ale to je právě kouzlo sci-fi. Ukazuje nám jeden pohled na svět, který klidně může v blízké či daleké budoucnosti existovat. Není to nemožné. Nebo je? Můžeme tak přemýšlet, zda se opravdu dá k takové budoucnosti dojít.

Ale anime nabízí navíc ještě druhou rovinu příběhu, a tou je právě vztahová rovina mezi hlavními postavami - mezi Kougamim a Makashimou. Přidat k nim ještě Cunemori, stojí všichni tři na zcela odlišných stranách a přitom se vyznačují jistou podobností. Příběh tedy doplněn i etickým filosofováním, pojmem přátelství a spravedlnosti. Trochu se otřeme o problematiku zákonů a vyčlenění dobra a zla. Kdo je tady ten špatný a kdo ten dobrý? Kde je pravda a kde je lež? Líbí se mi zpracování myšlenky, že společnost žije pouze na tom, jaké zákony si pro sebe vytvoří. Dokud jsou tyto zákony dodržovány, společnost dokáže fungovat.
Zakusíme tak trochu od všeho. Koneckonců je tohle anime především o lidech.

"The law doesn´t proctect people. People protect the law. People have always detested evil and sought out a righteous way of living. Their feelings, the accumulation of those peoples feelings are the law. They´re neither the provisions, nor the system. They´re the fragile and irreplaceable feelings that everyone carries in their hearts." (Akane Cunemori)

Nemůžu říct, kterou z postav jsem si oblíbila víc, protože jedna bez druhé by nebyla úplná. Makashima ze začátku působí jako velký záporák, ale jak už to většinou s lidmi bývá, každá mince má dvě strany. Akane Cunemori byla ženská hrdinka, která mi ani v jednom okamžiku nevadila. Její chování splňovalo jakousi normu únosnosti, a jak většina asi uzná, nakonec se z ní stala velmi slibná osobnost a do finiše se dobelhala s hrdostí. Fakt jsem ji žrala.
Kougami ve mě evokoval představu moderního Sherlocka Holmese (ale jeho učitel ho nakonec trumfl). Od začátku jsem čekala, že z něj bude opravdu borec, takže mě nijak nepřekvapovalo, že opravdu byl. Přesto mě dokázal docela naštvat a nevím, jestli ho mám ráda. Na můj vkus to už ke konci trochu přeháněl, ale pak by to nebyl Kougami a příběh by postrádal ten trojrozměrný prostor vypracovaný právě těmito třemi postavami.

Grafika je velmi slibnou stránkou tohoto anime. Po skončení jsem sice měla pocit, že veškerý ten sci-fi dojem tvořili pouze modře zářící dominátory. Ale celkově bylo anime velmi příjemným počinem pro oko, což taky pravděpodobně ze začátku navnadilo většinu potencionálních pravidelných diváků.
Hlasově mi v anime nikdo nevadil, i když Akane k tomu měla docela slušně našlápnuto. Nakonec jsem musela uznat, že si hlas, vzhled i povaha této ženské povahy sedli. Je to ale zajímavé, protože poprvé Kana Hanazawa málem zklamala. Mužné hlasy jsou většinou dobré. A neobjevila jsem žádný hlas, který by mimořádně vyčníval, i když známých seiyuu tu bylo dost.
Soundtracky a hudební doprovod snad není nutné nijak hodnotit. Byla to jedna velká dokonalost. Openingy nebylo možné si neoblíbit. A i když jsem byla opravdu nadšená prvním openingem a myslela jsem si, že už nic lepšího přijít nemůže, objevil se druhý opening, který ten první dočista smetl.

Co se týče žánrového označení, považuji Psycho-pass za momentálního favorita, kterého jak obsahem, tak grafikou nejspíš dlouho nic nepřekoná. Což vyplívá také z velké oblíbenosti, které toto anime zaznamenalo a kritika je vesměs kladná.
Komu by se taky nelíbilo anime, které má hlavu a patu a dokonce prohlubuje inteligenční koeficient naší otaku společnosti? S politováním musím oznámit, že můj ukazatel se během sledování úplně zbláznil a nemám již jinou možnost, než se stát naháněčem nebo Makishimovým nástupcem. A to tak, že příště s radostí rozpitvám další anime. :D

OPENING:
#1: abnormalize" by Ling Tosite Sigure
#2: Out of Control" by Nothing's Carved in Stone
ENDING:
#1: Namae no nai Kaibutsu (Monster with no name) by EGOIST
#2: All Alone With You by EGOIST

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 4. may 2013 at 18:54 | React

Musím říct, že tohle anime nastavilo opravdu vysokou laťku a jsem si jistá, že ho velmi dlouho nic nepřekoná, možná už vůbec, protože pro mě je to opravdu jedno z nejlepších anime vůbec. :)

2 Destel Destel | Web | 4. may 2013 at 19:09 | React

[1]: Já tohle anime hodně stavím na roveň Shinsekai yori, které je také žánrově dystopické a patří do žánru sci-fi. A mělo právě to, co mi v Psycho-pass chybělo. Prostě mě to nepustilo ze židle a musela jsem SY dodívat, dokud nebyl konec. A musím říct, že se mi líbilo o dost víc a vyvolalo u mě pocit všechno kolem mě rozbít. Vedle Shinsekai yori vypadá Psycho-pass jako miminko v plenkách. :D

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | Email | Web | 7. may 2013 at 21:34 | React

A u mě právě Psycho-pass patří k těm anime, co mě zabořily do židle a donutily mě shlédnout ho za dva dny, na úkor učení.

4 Destel Destel | Web | 7. may 2013 at 23:34 | React

[3]: Každý to má jinak no... :)
Ale když jsem nad tím tak přemýšlela, možná to bylo i tím, že když jsem ho začala sledovat, stahovala jsem český hardsub a celé anime ještě nebylo dopřekládané, takže jsem to i kvůli tomu odkládala.
Nicméně v angličtině už to bylo (a právě v případě SY jsem šla i do anglických titulků, jenom abych věděla, jak to skončí)...
I tak ale jde pořád o hodně dobré anime.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama