28. 11. 2015 - No ty krávo, už je to dýl jak rok...

28. november 2015 at 15:50 | Destel |  Diary
Po dlouhé době jsem se přihlásila na blog a když koukám do archivu... počkej, poslední článek je z června 2014, ale teď už je listopad 2015... no sakra, to už je rok co jsem nic nenapsala?
Tolik se toho stalo, tolik, o čem jsem se nepochlubila, nezmínila, zapomněla a chtěla napsat. Ale pokusím se shronout to nejdůležitější.

Skončila jsem se školou - to je asi ta nejpřekvapivější zpráva, ale ani zdaleka ta nejdůležitější. Vedlo mě k tomu spoustu věcí a spousta lidí kroutí hlavou a nechápavě se mě ptá: "A proč prosimtě? Vždyť jsi byla ve třeťáku, bakalář před tebou..." Ne, nejsem blbá, zvládla bych to, ale nechtěla jsem. A protože jsem nechtěla, nezvládala jsem to.
V září jsem měla opakovat dvě zkoušky, které jsem musela zvládnout, jinak... konec. Před prázdninama jsem ještě měla chuť to nějak dotáhnout. Ale už jsem neměla vůbec žádnou chuť pro to něco udělat, o něco se snažit. Takže jsem celé prázniny přemýšlela, jaký to má smysl a proč se vůbec snažím o něco, co mě tak strašně nebaví a mám z toho jenom zbytečné nervy a stresy. A došlo mi, že vlastně nestuduju pro sebe, ale pro to, abych měla titul a aby moji rodiče byli spokojení. A taky proto, že když neuspěju, mysleli by si, že důvodem je můj přítel, který špatně snášel, když jsem odjela na týden pryč. A jemu jsem slíbila, že se budu snažit to dotáhnout do konce, aby k tomu nedošlo.
A tak jsem na ty zkoušky prostě nešla.


Rodičům jsem to řekla až týden potom. Dva týdny jsem se bála jim jít na oči. I když jsem věděla, že šlo o správné rozhodnutí, stále jsem studovala za jejich peníze a tímhle jsem je vlastně zklamala. To z toho bylo to nejhorší. Když od vás někdo očekává, že jste jejich jistota a dítě, kterým se ostatním vždycky můžou pochlubit a pak uděláte něco, co od vás okolí neočekává... jste zklamáním. Nikdo vám neřekne, že na tom nezáleží a že jestli si myslíte, že je to tak správné a dobře ste to promysleli, tak se nic neděje a my se s tím nějak srovnáme a budeme tě podporovat. I když mi to nikdo neřekli a možná si to ani nemyslí, já si to myslela a stále trochu myslím. A to je daleko horší. Možná jsem ze sebe zklamanější než oni. A možná jsem taky na sebe hrdá, že jsem se dokázala postavit tomu tlaku být někým, kým nejsem a postavit se sama za sebe, i když to znamená být nevděčný k tomu, co pro mě rodiče ty tři roky dělali.

Od té chvíle mi začal život zase utíkat trochu rychleji. Začala jsem hledat práci. A tak se ukázalo, že sice titul nepotřebuju, ale pokud nemám odborné znalosti, zase mi toho tolik nezbývá.
Takže jsem zatím servírka v restauraci/bowlingu, kde mi platí málo a... no vlastně jsem ještě nedostala ani výplatu za říjen, takže doufám, že mi platí málo. :D A hledám a zkouším dál. A i když jsem čekala, že až zjistím, že se bez titulu neobejdu, že si žádnou práci nedokážu najít, tak mě to donutí začít nad školou vážně přemýšlet a dostuju něco, co mi jasně vyhradí cestu a obor, ve kterém budu chtít pracovat... nic takového se nestalo. Ty dva měsíce za barem a roznášení jídla mě naučily víc než tři roky sezením na bytě a šprtání. První pohovory byly hrozné, ty, co jsem absolvovala nedávno už byly dobré a možná od nového roku budu zkoušet zase něco jiného.
A vím, že až zjistím, co chci dělat a jestli mi pomůže titul, abych tu práci mohla dělat, tak si ho prostě udělám.

Tolik zatím k nedávným událostem. A snad se zase brzy ozvu. :) A možná přijdu i s nějakou recenzí... když mám teď tolik času. :D
Vaše Destel


 

1 person judged this article.

Comments

1 Naira Naira | 5. march 2016 at 11:16 | React

Zdravím! Taky se s psaním a blogováním moc nepřetrhnu, čili když koukám po delší době na tvůj blog - hle, dost velká změna! :)

Poslyš, bez titulu se obejdeš, dokud je ti dvacet, jsi mladá, bez dětí a perspektivní. Až už nebudeš tak v kurzu, tak ti titul může zachránit kůži.

Nicméně dělat něco na silu je blbost. Pokud tě něco tak příšerně nebaví a nechceš to, tak to chce změnu. Ať se daří!

2 WriteEssay WriteEssay | Email | Web | 25. july 2017 at 12:43 | React

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

3 EssayErudite EssayErudite | Email | Web | 26. july 2017 at 11:52 | React

Essay writing Service - EssayErudite.com

We value excellent academic writing and strive to provide outstanding <a href=https://essayerudite.com>essay writing services</a> each and every time you place an order. We write essays, research papers, term papers, course works, reviews, theses and more, so our primary mission is to help you succeed academically.

Don't waste your time and order our <a href="https://essayerudite.com/" />essay writing service</a> today!

4 Aaaucetrord Aaaucetrord | Email | Web | 9. august 2017 at 11:39 | React

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

5 LeeannCrush LeeannCrush | Email | 10. august 2017 at 16:14 | React

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708c

6 Peterelant Peterelant | Email | Web | 22. august 2017 at 23:14 | React

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

7 DorogiKRDS DorogiKRDS | Email | 24. august 2017 at 12:07 | React

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Кореновск. Решение любого вопроса по Благоустройству Краснодара и края. Быстро

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7(861)241-23-45
___________________________
гэсн 2001 благоустройство
элементы благоустройство сада
мурманск благоустройство дворовых территорий в
благоустройство и озеленение муниципальных образований
сах и благоустройство

8 Mariapl Mariapl | Email | Web | 28. august 2017 at 21:40 | React

Хотели бы как-то разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений позволят эротические товары

Один из самых распространенных методов достигнуть ярких ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью просто добиться стимуляции чувствительных зон. Только не используйте его в одиночестве, доверьтесь своему любимому. Это хорошо укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и позволит стать более открытыми и раскованными друг с другом.</p>
Также среди секс-игрушек распространены эрекционные кольца, наручники, смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь эксперементировать с разными вариантами, и вы точно отыщите то, что понравится вам и партнеру.</p>
Стоит отметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и прочие интим-товары вы можете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

9 Hollymok Hollymok | Email | 29. august 2017 at 18:33 | React

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends....

10 Avito321Lon Avito321Lon | Email | 28. october 2017 at 4:09 | React

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам требуются определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как разблокировать свой аккаунт на авито если
взлом аккаунта авито
деньги в пензе авито
продажа старых денег на авито
прописка в курске за деньги на авито

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement